Uyurken Ne Tarafa Yatmalı?

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Uyurken Ne Tarafa Yatmalı?
hamilelikte hangi tarafa yatılmalı hamileler hangi tarafa yatmalı gebelikte yatılır hamilelikte neden sol yatılır gebelikte neden sol
Uzmanlara göre rahat bir uyku için yatış pozisyonunu da doğru seçmek gerekiyor. Bir tarafa yatarak uyuma durumunda, yatılan yöne bağlı olarak burun deliklerinden birisi tıkanıyor ve bu durumda solunum açık olan burun deliğinden yapılıyor. Uzmanlara göre, nefes alınan burun deliği ile beynin yarımküreleri ve sempatik-parasempatik sinir sistemleri arasında da ilişki bulunuyor. Sağ tarafa yatılması durumunda, sağ burun deliği tıkanıyor, sol burun deliği açılıyor. Sol burundan yapılan nefes alma ile sağ beyin yarımküresinin aktivitesi artıyor. Sağ beyin yarımküresinin uyarılması, parasempatik sinir sistemimizin faaliyetlerini artırmasına, kalp hızımızın yavaşlamasına, tansiyonumuzun düşmesine ve mide-bağırsak faaliyetlerimizin yavaşlamasına neden oluyor. Dolayısıyla kalbimiz daha az yoruluyor, uykuya dalmamız daha kolaylaşıyor. Bu da uyku sırasında dinlenmenin daha iyi olmasını sağlıyor.

Sol Tarafa Yatılırsa Ne Olur?

Sol burun deliğinin tıkanması ile ise birlikte sağ burun deliğinden nefes alınması, sempatik sinir sisteminin faaliyetlerinde artışa yol açıyor. Bu durumda kişi heyecanlanmış gibi oluyor ve kalp atışlarındaki hızlanma ile kalp daha da yoruluyor. Bu yüzden uykuya dalma zorlaşıyor. Çünkü kalp atım hızının, tansiyonun, heyecan ve dikkatin artması uykuya engel olabiliyor. Sol tarafımız üzerine uyumada ise vücudumuz daha çok yıpranıyor.

Sırtüstü Veya Yüzüstü Yatınca...

Uzmanlara göre, yüzüstü yatmak zaten uzun süre mümkün değil. Kalp, akciğerler ve mide bu durumda baskı altında olduğu için, ciğerlerimiz ve midemiz sıkışıp rahatsızlık verebiliyor. Sırtüstü yatıldığında ise bu rahatsızlıklar olmayabiliyor. Ancak uykuya dalmada gecikme olabiliyor. Bu durum da vücudun tam dinlendirici bir uykuya geçmesine ve dinlenmesine engel olabiliyor. Çünkü bu durumda gündüz olduğu gibi iki burun açık oluyor ve parasempatik sistem uyarılamıyor. Ayrıca sırtüstü yatılması durumunda mide ve bağırsakların fonksiyonlarını gerçekleştirmesi biraz daha zorlaşıyor.

Uyurken En Faydalı Yöntem

En faydalı ve belki de en az zarar görebileceğimiz yatış pozisyonu ise “sağ yana yatarak ve ayakları vücuda doğru çekerek uyuma" şekli olarak belirtiliyor. Bu yatış seklinde hem mide ve bağırsaklar korunmakta, hem de sindirimin daha kolayca tamamlanması mümkün kılınıyor.
 

Benzer İçerikler

K
Cevaplar
0
Görüntüleme
930
kördügüm
K
*MeleK*
Cevaplar
1
Görüntüleme
25K
Ayışık
Ayışık
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
3K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Üst