Uzmanlardan sünnet uyarısı

nisan

Yeni Üye
Üye
Uzmanlardan sünnet uyarısı
klamp sünnet smartklamp sünnet klamp smart teknikleri
ANTALYA (İHA) - Antalya’nın Korkuteli İlçesi Özel ER-FA Polikliniği Doktoru Ertuğrul Bucaklıoğlu, hijyenik olmayan ortamlarda yapılan sünnetlerin çocukların cinsel organlarında kanser hastalığına dahi neden olabileceğini söyledi.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Dr. Bucaklıoğlu, sünnetin Türkiye’de rutin yapılan bir işlem olduğunu belirterek, batı ülkelerinde ve Hıristiyanlık aleminde ancak zorunlu durumlarda uygulandığını vurguladı. Sünnet derisi altında kistik oluşumlar ve iltihapların sık görüldüğünü ifade eden Bucaklıoğlu, “Bu bölgede iltihapların olmasına zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle son zamanlarda batıda da sünnet yaygınlaşmaktadır. Sünnetsiz erkeklerde cinsel yollarla geçen hastalıklar daha sık görülmektedir. Dünyada her 6 erkekten 1 tanesi sünnet olmaktadır ve yılda 15 milyon sünnet yapılmaktadır. Şu an batı ülkelerinde yaygın olarak kullanılan Smart Klamp tekniği, komplikasyonları ortadan kaldırmıştır. Bu aletin özel tasarımı sayesinde penis neşterden korunur, istenmeyen şartlar oluşmaz. Bu nedenle hemen hemen hiç kan akmaz. AIDS veya Hepatit B gibi bulaşıcı hastalıklar söz konusu olmaz. Sünnet işlemlerinde yaranın iyileşmesini Smart Klap sağlamaktadır. Smart Klamp sterilize edilmiştir ve bir kez kullanılır” diye konuştu.
Dr. Ertuğrul Bucaklıoğlu, kırsal bölgelerde yetkisiz insanların sünnet yapmaya devam ettiğini belirterek, “Hijyen kurallarına uyulmadan ve bilinçsizce yapılan sünnet ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Sünnet, sağlık kuruluşlarında ve antisepsi-asepsi kurallarına uyularak yapılmalı ve kullanılan her türlü araç-gereç ve malzemenin sterilizasyon ve dezenfeksiyonu sağlanmalı. Ayrıca sünnetler yetkili bir personel ve ona yardım edecek en az 2 kişilik bir ekiple gerçekleştirilmeli” dedi.
Sünnet için doğru yaşın çok önemli olduğunu vurgulayan Bucaklıoğlu, “Sünnetin bebeğin ilk haftalarında gerçekleştirilmesi gerekir. Bebeğin ilk 2 haftası, cerrahi işlemin kolaylığı, yara iyileşmesinin çabuk olması, sünnet sonrası bakımın kolaylığı ve psikolojik travma oluşturmaması nedeniyle en ideal sünnet dönemi olarak kabul görüyor. Bununla birlikte 2-4 yaş arası çocukların, kimlik gelişimi, ben merkeziyetçi ve uyumsuz kişilik yapıları nedeniyle zorunlu olmadıkça bu dönemlerde sünnet yapılmaması, yapılacaksa da anestezi altında uygulanması tavsiye ediliyor” ifadelerini kullandı.
 
Üst