1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Uzmanların Tercihi Hangi Sulardan Yana ?

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  hangi damacana su
  sağlıklı damacana su
  Sevgili melekler, son günlerde çıkan sağlıksız damacana su skandalının ardından kafalar iyice karıştı. Herkes sağlıklı damacana su hangisi diye merak ederken bazı doktorlar ve beslenme uzmanları hangi damacana su kullandıkları ve su tüketiminde nelere dikkat ettikleri hususunda açıklamalar yaptılar. İşte detaylar...  < Konu Resmi..>  PROF. DR. M.ZEKİ KARAGÜLLE İ.Ü.
  Tıp Fakültesi Hidroklimatoloji Anabilim Dalı Başkanı
  DAMACANA VE PET ŞİŞE
  Su tüketimi doğrudan gelir düzeyi ile bağlantılıdır. O yüzden tüm gelişmiş toplumlarda; her insanın kolaylıkla ulaşabileceği şehir şebeke suyunun temiz, güvenilir ve sağlıklı olması gerekir. Tüm dünyada bu böyledir. Türkiye'de de şehir şebeke suyunu insanlara sağlamak belediyenin görevidir. Diğer ekstra şişelenmiş su tüketimleri ise insanların gelir düzeylerine, alışkanlıklarına ve tercihlerine bağlıdır.

  DENETİMDEN GEÇMİŞTİR
  Ben dışarıdayken pet şişelerde, evdeyken damacanadan su içiyorum. Eğer bir marka damacana üretiyorsa; tüm yasal süreçlerden ve Sağlık Bakanlığı'nın kontrolünden geçmiş demektir. Bir kere buna güvenmek zorundayız. Merdiven altı üretim sahtekarlığa girer.

  DOÇ. DR. KENAN KESKİN
  Memorial Şişli Klinik Laboratuvarlar Koordinatörü
  SU ARITMA SİSTEMİ
  Tekrar tekrar kullanılan damacanaların; belli bir kullanım sayısından sonra (40-50 dolum) kırılması veya delinmesini beklemeden kullanımdan kaldırılması gerekmektedir.
  Ben evimde yaklaşık beş senedir su arıtma sistemi kullanıyorum. Şebeke suyunu bu sistemden geçiriyorum. Bu şekilde elde ettiğim suyu; hem içiyorum, hem de yemeklerde gönül rahatlığı ile kullanıyorum. Suyun kalitesini istediğim zaman ölçerek de görebiliyorum. Tabii ki bu sistemin periyodik bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

  YRD. DOÇ. DR. AFET ERBAY
  Medical Park İzmir Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı
  MUTLAKA CAM ŞİŞE
  Son dönemde kamuoyunu oldukça meşgul eden damacanaların; iç ve dış yıkama işlemi eksiksiz yapılmalı, yıkanan damacanalarda deterjan ve dezenfektan madde kalmamalı ve dolum ünitesi steril hava düzenine sahip olmalıdır.
  Ben evimde musluk suyu ve cam şişede su tercih ediyorum. Tabii ki bir hekim olarak önerim, cam şişede depolanan içeceklerdir. Su ya da maden suyu; ne olursa olsun cam şişede tercih edilmelidir.

  UZM. DR. ENDER SARAÇ
  Beslenme ve Diyet Uzmanı
  GÜNEŞTE KALMASIN
  Ben şu an arıtılmış su içiyorum. Hem iş yerinde, hem de evimde arıtma cihazım var. Filtresini kontrol ediyorum. Bu konu netleşene kadar; iyi bir filtre kullanılmalı.
  Suların çok satıldığı, hızlı sirkülasyonun olduğu yerlerden pet şişe almak lazım. Beklememiş, taze olsun. Pet şişeleri evde cam sürahiye boşaltın. Kesinlikle güneş görmesin, sıcakta kalmasın. Yarım kalan açık pet şişeleri arabaların içerisinde bırakmayın, kesinlikle içmeden atın...

  UZM. DR. MELAHAT CENGİZ
  Medical Park Göztepe Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı
  RAF ÖMRÜNE BAKARIM
  Sadece su kaynağının temiz olması yetmez; aynı zamanda damacanaların yeniden kullanıma uygun şekilde yıkanması, durulanması ve dezenfekte edilmesi de çok önemlidir.
  Aldığınız damacanaların Sağlık Bakanlığı'nın denetiminden geçtiğinden emin olun.
  Ben damacana su kullanıyorum. Alırken dibinde tortu olmamasına, berrak olmasına dikkat ediyorum. Raf ömrüne mutlaka bakıyorum.
  İş yerlerindeki su sebillerinde de analizler yapılmalı. Çünkü bir damacanadaki bozulma tüm sebili etkilemektedir.

  UZM. DR. ŞİRİN ELMİ
  Memorial Antalya Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı
  ŞEHİR SUYU GÜVENLİ
  Musluk suyu analizleri tüm şehirlerde çok sıkı bir şekilde yapılmaktadır. Ancak içerdiği koruyucu maddeler nedeniyle tat değişikliğine uğrayabilmektedir. Özellikle uzun süreli su kesintilerinden sonra musluk suyu, bir süreliğine içme suyu olarak kullanılmamalıdır.
  Maden suyu, içerdiği doğal mineraller nedeniyle suyun yanında destek olarak tüketilmelidir. Tuz içeriği düşük mineralli suların tercih edilmesi daha doğru olur.

  GİZEM KESERVURAN
  Medical Park Göztepe Beslenme Uzmanı
  KARTON KUTUDA SU
  Her şeyden önce su Ph'ının özellikle 7.2 ve üzerinde olmasına özen gösterin, etiket bilgilerini mutlaka okuyun. Suyun alkali olması kilo kontrolünde de önemli rol oynamaktadır.
  Ben ofisimde ve günlük yaşamımda mümkün oldukça cam şişede su tercih ediyorum. En sağlıklı seçimlerden bir diğeri ise karton kutudaki sular. Evimde 12 veya 20 litrelik kutu suları tercih ediyorum.

  SELAHATTİN DÖNMEZ
  Beslenme ve Diyet Uzmanı
  5 LİTRELİK ŞİŞE SUYU
  Ben günlük hayatımda güvenilir markaların, 5 litrelik şişelerde satılan sularını tercih ediyorum. Yemeklerde şişelenmiş, sofrada ise hem şişelenmiş, hem de mineralli su bulunduruyorum. Asla telefonla, kendi yöntemleri ile dolum yapan su istasyonlarından su sipariş etmiyorum.
  Herkese güvenilir markaların bir kere kullanılıp atılan pet veya cam şişedeki sularını tavsiye ederim çünkü damacanalar defalarca kez kullanıldığı için yeterince steril olmayabilir.

  NİLAY KEÇECİ
  Memorial Suadiye Tıp Merkezi Beslenme Uzmanı
  PLASTİK OLAN SAĞLIKSIZ
  Ben evimde iyi ve sağlıklı olduğuna inandığım damacana sularını tüketiyorum. Dışarıda ise cam şişelerde satılan sulardan içmeye çalışıyorum. Kafelerde ve restoranlarda da sıcaktan etkilenebilen plastik şişeler yerine cam şişelerde su tercih edilmeli. Hatta damacanalardaki suyu da cam şişelerde muhafaza etmek çok daha sağlıklı olacaktır.
  Plastikten yapılmış damacanalarda beklettiğimiz su, vücutta kanserojen etki yaratabilir. Çizilmiş, kirli ve suyun tam rengini göstermeyen damacana sularından da uzak durmak gerekmektedir.


   
Uzmanların Tercihi Hangi Sulardan Yana ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hangi Bitki Çayı Tercihiniz?

  Hangi Bitki Çayı Tercihiniz?

  gebelikte böğürtlen çayı hangi marka yeşil çay hamilelikte böğürtlen çayı bebeklere hangi bitki çayları verilir bebeklere çaylar verilir Melekler hangi bitki çaylarını sıklıkla tüketiyorsunuz? Veya diğerlerine göre daha çok seviyorsunuz? Vazgeçemediğiniz var mı?
 2. Tercih Bizim Ya Duâ Edilmek Ya Da Lânet

  Tercih Bizim Ya Duâ Edilmek Ya Da Lânet

  “Andolsun, Allah’ın elçisinde sizin için, Allah’a ve âhiret gününe kavuşmaya inanan ve Allah’ı çok anan kimseler için (uyulacak) güzel bir örnek vardır.” (33 Ahzâb 21) “Üsve”, iyilikte de kötülükte de, darlıkta da bollukta da başkası için örnek olmaktır. (1) Ayette Allah Rasûlü (s.a.v.)’in örnekliği, hasene ( iyi-güzel) sıfatı ile nitelendirilmiştir. Çünkü Peygamberler dinin sadece teorik...
 3. Hangi Kozmetik Ürünlerini Tercih Etmeliyiz?

  Hangi Kozmetik Ürünlerini Tercih Etmeliyiz?

  ünlülerin kozmetik tercihleri ddf kullanan ünlüler Kozmetik; Kadınların bakımlı ve güzel görünmek adına en sık başvurdukları yöntemlerden biri kozmetik kullanımı. Bu nedenle de cildin istek ve ihtiyaçlarına uygun her gün yeni ürünler tüketicinin kullanımına sunuluyor. Ancak bu ürünler içerisinde dermo-kozmetikler içerikleriyle farklı özelliklere sahipler. İlaç ve kozmetikler arasında yer alan...
 4. Hangi Burç Hangi Sporu Tercih Ediyor

  Hangi Burç Hangi Sporu Tercih Ediyor

  burçlar ve spor burçlarin resimleri burçlar ve resimleri Spor yapmayı istiyorsanız fakat hangi sporu yapıcağınıza karar veremiyormusunuz kızlar burcunuza göre hangi sporu tercih etmeniz gerekiyor işte cevabı :tik: Club Aydınoğlu, 1500 üyesi arasında yapılan anket çalışmaları doğrultusunda hangi burçların hangi sporu tercih ettiğini açıklıyor. İşte burçlar ve spor tercihleri ile ilgili...
 5. Hangi Marketi Tercih Ediyorsunuz?

  Hangi Marketi Tercih Ediyorsunuz?

  en iyi market en iyi market hangisi Sevgili melekler, eskiden pazarlar ve mahalle bakkalları vardı. Birer ikişer süpermarketlerin çıkmasının ardından sektör büyüdü ve dev marketler zincirleriyle tanıştık. Şimdilerde birçok marketler zincirinden alışveriş yapıyorurz ama hepsinde fiyatlar da değişik oluyor. Farklı zamanlarda farklı ürünlerde yapılan indirimleri takip ettiğinizde hayli karlı...

Sayfayı Paylaş