Vajinada Kuruluk Nedeni ve Tedavi Yöntemleri

TİTAN

*Melekler Mekanı*
Vajinada Kuruluk Nedeni ve Tedavi Yöntemleri
vajinal kuruluk, vajina kuruluğu, vajinada kurulukMenopoz dönemi boyunca östrojen hormonu üretimi yavaşlar ve sonra durur. Bu süreçte kadın vücudunda birçok değişmeler olur. Adet döngüsü düzensizleşir ve sonra durur. Sıcak basmaları, ruh halinde dalgalanmalar, seste kalınlaşma ve yüzdeki tüylerde artış görülür.

Vajinal kuruluk da menopoz döneminin yaygın belirtilerinden birisidir. Her 3 kadından 1 tanesinde görülebilmektedir. Menopoz sonrasında bile vajinal kuruluk yaygın olabilir.


kuruluk.jpg
Vajinal kuruluk herhangi bir yaşta farklı bir nedenden dolayı da olabilir. İkincil bir sorun gibi görünse de vajinal nem eksikliği cinsel yaşamda yüksek bir etkiye neden olabilir. Elbette ki vajinal kuruluğu hafifletmek için tedaviler bulunmaktadır.


Vajinal kuruluğun nedeni

Östrojen hormonu vajina duvarının sağlıklı ve elastik kalmasında yardımcı olmaktadır. Menepoz süresince östrojen hormonu seviyesindeki düşme vajinadaki nem oranını azaltarak kuruluğa neden olur. Bu vajinanın daha ince ve daha az elastik olmasına yol açar. Buna vajinal atrofi de denir.


Östrojen hormonu ayrıca aşağıdaki nedenlerden dolayı da azalabilir:

Doğum yapmak ve emzirme

Kanser için radyasyon ve kemoterapi tedavisi görme

Ameliyatla yumurtalıkların alınması

Endometriozis ve miyomların tedavisi için anti östrojen ilaçlarının kullanılması


Vajinal kuruluğun diğer nedenleri

Sjögren sendromu ( vücutta nem üretimindeki hücrelere saldıran bir bağışıklık sistemi bozukluğu )

Alerji, soğuk algınlığı ve çeşitli antidepresan ilaçlar

Antiseptik su

İlişki öncesi ön sevişmenin yetersiz olması

Vajinal kuruluk aşırı rahatsız edici olabilir ve vajinada kaşıntı, yanma, tahrişe ve cinsel ilişkide acıya yol açabilir.


Vajinal kuruluk nasıl teşhis edilir?

Vajinadaki bir kaşıntı, yanma ve tahriş durumunda jinekoloğa görünmek gerekir. Hekim sağlık geçmişini sorgulayacaktır. Belirtilerin ne zamandır devam ettiğini, ne gibi ilaçlar kullandığını öğrenecektir. Pelvik muayene yapacaktır. Vajinada herhangi bir incelme ve kızarıklık olup olmadığını kontrol edecektir. İncelemelerinde idrar yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlığın nedeni olabilecek çeşitli nedenleri anlamaya çalışacaktır.


Vajinal kuruluk nasıl tedavi edilir?

Vajinal kurluğun en yaygın tedavisi düşük östrojen düzeyi nedeniyle östrojen terapisidir. Bu terapiyle vajinadaki semptomlar hafifletilir. Vajinal östrojen tablet veya kremler ve vajinal nemlendiriciler kullanılabilir.


Vajina bölgesinde antiseptik su, köpük banyosu, kokulu sabun ve losyonlar kullanmaktan kaçınmalıdır. Bu ürünler vajinadaki kurluğu daha da kötüleştirebilir.
 
Üst