Vajinal akıntı fazlalığım var nedeni nedir?

Uzman SühaN

Administrator
Vajinal akıntı fazlalığım var nedeni nedir?
Kadınlardaki vajinal akıntı, tamamen doğal ve normal bir durumdur, ama miktarında artış gözlenmesi bazı kadınlar için endişe verici olabilir. Genelde bu da normaldir, çünkü kadınların hayatları boyunca sabit olmayan ve dalgalanma gösteren östrojen düzeyleri zaman zaman akıntı fazlalaşmasına neden olabilir. Fakat sürekli artış göstermesi tıbbi bir sorunun göstergesi olabilir. Enfeksiyon ve hastalıklar gibi belirli nedenlerden dolayı da vajinal salgılarda bir artış gözlenebilir.


Kadınlarda olan akıntı çeşitleri.jpg

Kahverengi Akıntının Sebepleri

Artan vajinal akıntının yaygın bir nedeni kadının adet döngüsü sırasında yaşadığı ve normal olarak sayılan hormon dalgalanmalarıdır. Östrojen hormonunun seviyesinin yükselmesi, servikal bezlerin uyarılmasına neden olarak daha fazla mukus oluşmasına ve salgılanmasını sağlar. Bu durum, genellikle yumurtlama sırasında ve bir kadının adet döneminden birkaç gün önce oluşur. Bu dönemde salgılanan fazla mukus spermlerin yumurtaları döllemek amacı ile yaptıkları seyehata yardımcı olur.


Kadınlarda Yeşil Akıntı ve Nedenleri


Vajinal akıntının bir diğer nedeni de gebeliktir. Bu da, yukarıda sayılana neden ile aynı olarak ortaya çıkar. Gebelik esnasında da artan östrojen, kadının akıntısının artmasına yol açar. Daha fazla miktardaki östrojen, kadın için, her zamankinden daha fazla gebelik sırasında gereklidir.
Enfeksiyonlar da vajinal akıntının artmasına neden olur. Bu gibi durumlarda, aşırı akıntı daha büyük bir sorunun bir işareti olabilir. Özellikle de akıntı da var olan renk ve koku değişiklikleri özel olarak doktorlar tarafından değerlendirilmelidir.


Kadınlarda Sarı Akıntı


Cinsel yolla bulaşan hastalıklar da vajinadan anormal akıntılara neden olabilir. Chlamydia ve gonore (bel soğukluğu) gibi hastalıklar sarı vajinal akıntının oluşmasına yol açabilir. Ayrıca böyle bir akıntıya kötü bir koku ve kaşıntı da eşlik edebilir.


Bir vajinal mantar enfeksiyonu da artan vajinal akıntı için iyi bir sebeptir. Mantarların neden olduğu akıntı ise genellikle kalın ve beyazdır. Birçok tıp uzmanı bu akıntı şeklini süzme peynir benzeri olarak tarif eder. Ayrıca kötü koku ve bölgede kaşıntı olabilir.


Kadınlarda Süzme Peyniri Gibi Akıntı


Bakteriyel vajinozis adı verilen durum ise vajinadaki bakteri oranında bir dengesizlik meydana geldiğini bildirir. Bu dengesizlik vajinal akıntının gri renkli ve güçlü balık kokusuna sahip olmasına yol açabilir. Bu duruma neden olan aşırı vajinal akıntı birden fazla kişi ile cinsel birliktelikte olmak yada enjektör kullanımından kaynaklanabilir. Ayrıca yanma ve kaşıntıya da neden olabilir.


Bazı tümörler de vajinal akıntı artmasına neden olabilir. Servikal tümörler genellikle servikal bezlerin aşırı mukus üretmesine neden olur. Bu mukus bir kremsi dokuda ve genellikle beyazdır. Bu büyümelerin neden olduğu aşırı akıntı, genellikle güçlü bir kokuya sahip değildir.
 
Üst