Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Vajinismus Ve Hipnozla Tedavisi

  Konu, 'Hipnoz' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Vajinismus hipnozla tedaviye en yatkın durumlardan biridir. Vajinismusla ilgili bilgileri birçok kaynakta bulabilirsiniz. Ben bu yazıda hipnozun vajinismus için neden uygun bir tedavi yöntemi olduğunu açıklıyorum. Açıklamalarım bir çok açıdan yerleşik bilimsel bilgi ve görüşe farklı bir bakış açısı getiriyor. Hipnoz tedavileri başlı başına zaten yerleşik düzene, yerleşik tedavi düzenine bir karşı geliş, bir baş kaldırıştır.
  En başta şunu söyleyeyim. Vajinismus hali başlı başına bir hipnoz halidir. Hipnozu ancak hipnoz tedavisiyle bozabilirsiniz.

  Vajinismus korku duygusunun aşırılaşmış şeklidir. Korku ne işe yarar? Bilinçaltının en temel korunma tepkisidir. O halde vajinismus bilinçaltından kaynaklı bir korunma mekanizmasıdır. Ama abartılmış bir korunma söz konusudur. Bilinçaltından kaynaklı kontrol edilemeyen her durumda zaten doğal hipnoz hali söz konusudur. ( Bakınız hipnozda yaşamak nedir? )

  Gerçek korku kişinin yaşaması için gereklidir. Ormanda ayıyla karşılaşan herkes korkar. Bu gerçek korkudur. Vajinismusta sürmekte olan korku çoğu zaman gerçekle ilişkisini kaybetmiş olumsuz bir duygudur. Hipnoz tedavisi, ama analitik hipnoz tedavisi gerçekle bağlantısı kopmuş olumsuz duyguları bilinçaltından kaldırmaya yarar. Ama hipnoz asla gerçek duyguyu ortadan kaldırmaz ve kaldırmamalıdır. Yaşamak için korkuya ihtiyacımız var. Ama işe yarayan korkuya. Yani bizi koruyan korkuya. Korku görevini yaparsa bedende birikmez. Ama görevi eksik kalmış korku, birikmeye devam eder.

  Hipnoz bilinçaltına tehlikenin bittiğin öğretmek için kullandığımız bir araçtır
  Bazı kaynaklarda vajinismus ve benzeri fobik hastalıklarda nedensiz korkunun söz konusu olduğu söylenmektedir. Bilinçli bir bakış için nedensiz olabilir. Ama bilinçaltı için bu korkuların çok anlamlı nedeni ya da nedenleri vardır. Bilinçaltı açısından o kişi için anlamlı bir iyi niyeti vardır. Bilinçaltı için hala sürmekte olan bir tehlike durumu mevcuttur. İşte hipnoz bilinçaltına bu tehlikenin bittiğin öğretmek için kullandığımız bir araçtır

  Hipnoz bakışı açısı ile vajinismus nedir?
  Panik atak, sosyal fobi gibi diğer abartılmış korku durumlarında bilinçaltı korumak için kişiyi tehlike olduğuna inandığı ortamlardan uzak tutar ya da ortamdan uzaklaşmasını sağlar. Halbuki vajinismus biraz daha farklı bir korunma durumudur. Çünkü kadın, özellikle ülkemizde evlenmiş ve ilk kez eşiyle cinsel ilişkide bulunacak bakire kız cinsel ilişkiden korksa da bu korkusunun ne boyutta olduğunu yatağa girmeden bilemez. Ya da gerçekten yatağa giremeyecek kadar korksa da kurallar o yatağa girmesini emretmektedir. Toplumsal kuralların bilinci ya da bilinçaltındaki gücü kadını o yataktan uzak tutmaya yetemez. O zaman ne olur? Bilinçaltında çare tükenmez. Korkulan nedir? Erkek cinsel organının vajina içinde yapacağı etki. O halde vajinayı koruyacak acil bir çare üretilmesi gerekir. Bilinçaltının gücü böyle durumlarda zor aşılır. Hemen vajina etrafındaki kasları kasar. Öyle güçlü kasar ki erkek ne kadar güçlü olsa da ne kadar zorlasa da o vajina girişini aşamaz. Eğer ilk denemede aşamadıysa bir daha kolaylıkla aşamaz. Çünkü bilinçaltı bulduğu çarenin işe yaradığını test etmiş olur. Her ilişki denemesinde bir öncekinden daha güçlü kasar.

  Ülkemizin bazı yörelerinde ilk gece ilişkinin olması ve kanlı çarşafın aile büyüklerine teslim edilmesi gerekir. Eğer ilk gece bu ilişki olmazsa kız açısından ciddi sorunlar, hatta hayati sorunlar ortaya çıkar. Bu durumda ne kadar güçlü vajinismus hali olursa olsun o gece iş biter. Bilinçaltı daha hayati bir konu söz konusu olduğunda kendi gücünü bu durum lehine gevşetir. Sigara kullananlarda da benzer durum görülür. Sigarayı asla bırakamayan bir kişi kalp spazmı geçirdiğinin ertesi günü sigarayı bırakır ve bir daha da aramaz. Ölüm korkusunu yaşayan bilinçaltı o güne kadar izin vermediği sigarayı terk etme kararına hemen izin verir hatta yardımcı olur. Ama erkek yumuşak tabiatlıysa, erkekte kendi performansı ile ilgili kaygıları varsa, toplumsal gelenekler daha anlayışlıysa vajinismus kendini yerleştirme ortamı bulur.

  Bir hastalığın ya da bozukluğun çıktığı yaş o sorunun hemen o yaşta başladığı anlamına gelmez. O programı başlatan olaylar çok daha geçmişte ve gerilerdedir. Bu nedenle analitik hipnozla geçmişte bu korkuyu yaratan olaylara ulaşma şansımız vardır.

  Vajinismus duygusal bir olaya bedensel bir tepkidir
  Vajinismus, çoğu kaynakta fiziksel bir hastalık gibi sunulmaktadır. Aslında bu soruna bu şekilde yaklaşmak başlı başına hipnoz tedavisi gerektiren bir durumdur. Bir kişiyi bir hastalık ismiyle damgalamak hem hastayı hem hekimi baştan zor ve güç bir durumla karşı karşıya olduğuna dair hipnoz etmektir.

  Kaynaklar vajinismus nedeni olarak bir çok etken ileri sürmektedir. Genç kız çocuklarına seksin pis ve günah bir şey olarak öğretilmesi, **** hakkında konuşulmaması gerektiği, kızlığın korunması gerektiği gibi telkinlerin vajinismusa neden olduğu ileri sürülmektedir. Doğru olabilir. Ama özellikle Türk toplumu gibi muhafazakar bir toplumda bu durumda vajinismusun hemen neredeyse her yeni evlenen kadında ortaya çıkması gerekirdi. Gerçek nedeni ancak ve ancak bilinçaltı bilir. Bu nedenle de gerçek nedeni ortaya çıkaracak tek araç analitik hipnozdur.

  Vaginismus yaratan ilgili ilk olay genelde 7 yaşından öncedir
  Benim görüşüme ve deneyimlerime göre cinsel ilişkiyle ilgili ilk kanaatin bilincin bu tip telkinleri değerlendiremeyecek bir yaşta atılmış olması gerekir. Yani çoğu zaman okul çağından önce. Daha sonradan edinilen bilgiler olumsuzsa bu ilk bilgiyi güçlendirici etki yaratır. Ama alınan ilk bilgiler olumluysa edinilen ilk kanaatin etkisi zayıflar. Ama bizim toplumda her zaman için olumsuz bilgi edinmek çok daha güçlü bir olasılıktır. Her yeni evli kadın ilk gecesinde çektiği sıkıntıları abartarak anlatmayı sever. Benim bir vakamda bu tip bir anlatıyı dinleyen genç kızın ilk edindiği kanaat çok güçlenmişti. Çünkü XXX ablası şöyle diyordu.

  -" O kadar çok acı çektim ki tırnaklarım karyolanın demirlerine batmış."
  Tabi, 10-12 yaşında bir kız çocuğu için tek başına bu kadar dehşet öyküsü dinlemiş olmakta doğrudan bilinçaltına yerleşen bir korku yaratabilir.

  Sonuçta vajinismusta neden ne olursa olsun bir korku mevcuttur. Ve bu korku kendini ifade edememiş bir korkudur. Kendi ilk deneyimine, geleceğe yüklenmiş bir korkudur. Benim de başıma bu acı dolu durum gelecek korkusu. Bilinçaltında zaman kavramı olmadığını bir kez daha görüyoruz. Korkuyu 10 sene önce öğrenmiş ama ilerde yaşayacağı bir olaya yüklemiştir. Çünkü dinlerken sanki kendi yaşıyormuş gibi hayal etmiştir. Ve bilinçaltında hayallerle gerçek aynı şekilde kodlanır. Bu kodlama aynılığı bir taraftan vajinismus gelişmesine neden olurken öte taraftan da hipnoz tedavisinde son derece işe yarayan ve tedaviyi gerçekleştiren bir araç olur. Bir sorunu hayalde de olsa, hipnoz halindeyken bilinçaltı çözüldüğüne kanaat getirirse bu olay gerçekte de çözülmüş olur.

  Hipnoz sırasında yukarıda belirttiğim örneğe benzer bir olay ortaya çıktı diyelim. Bunu etkisi nasıl ortadan kaldırılacak? Nasıl bir hayal kurulacak. İlk yapılacak şey, korkunun ifadesi ve boşaltılması. Sonra o konuşma ile oluşan inancın yeni bir bakış açısına kavuşturulması. Çok az kadının böyle ağır ilk gece yaşadığını, çoğu kadının bir sorunla karşılaşmadığını, öyküyü aktaranın yanlış bildiğini, abarttığını vs gibi sözlerin hipnoz altındaki kişi tarafından ifade edilmesi, ya da şimdiki halinin bu kanaati edinen yaşındaki çocukluğuna doğru bilgileri aktarması gibi teknikler sorunun çözülmesine yardımcı olur. Korku ancak bu şekilde yok olur.

  Bu duygular hipnoz tedavisi sırasında tedaviyi başarılı kılmada çok işe yararlar. Bazen ek duygular vardır. Boğazda tıkanma hissi kişinin geçmişte bunu yaratan ilk olaylarda bağırması ya da bir şey söylemesi gereken ortamda bu eylemi gerçekleştirememiş olmasıdır. Korktuğu halde bağıramamış, yanıt verememiş, ağlayamamıştır. Ve sıkışmış tepki olumsuz duygu haline dönmüştür. Yani geçmişin hipnoz olma hali devam eder. Zaten vajinismus hali başlı başına hipnoz halidir. Kişi bir durumu bilincinin istediği şekilde kontrol edemiyorsa orada hipnoz var demektir.

  Bazen bir söz vajinismus yerleşmesine neden olur.
  Hipnoz seansı başlıyor. Korku uyandırılıyor ve bilinçaltından ilk olaya gitmesi isteniyor.
  Küçük kız 5 yaşında, annesinin yanında TV de yerli filmi izliyor. Kadın oyuncu bir erkek tarafından evlenme vaadiyle kandırılmış ve kızlığını kaybetmiştir. Bu nedenle intihar eder. Küçük kız tüm hisleriyle, dikkatiyle, ağlayarak ve kadın oyuncuyla özdeşleşerek filmi izlerken annesi gayet masumane ama aptalca olan şöyle bir laf eder.

  -“ Sen de böyle kızlığını kaybedersen git kendini uçurumdan at”.

  Burada annesinin kastetmek istediği “evlenene kadar kızlığını koru” anlamınadır ama bu ifadesini eksik söylemiştir. O anda söylediği söz kelimelerin saf anlamıyla bilinçaltına işler. Artık bu söz bilinçaltının değişmez inancıdır. Bu söze dayanarak bilinçaltı o kızı korumak durumundadır. Bilinçaltının bu sözlerin saçmalığını değerlendirme gücü yoktur. Burada bilinçaltına göre tek taraflı bir yemin vardır ve bu yemin bozulursa kız kendini uçurumdan atmak zorundadır. O halde bilinçaltı buna izin veremez. Ne yapıp yapacak bu olaya yani kızlığın bozulmasına izin vermeyecektir. Bu nedenle bu kız zaten evlilik öncesi böyle bir teşebbüsün yanına bile varmaz. Ama evlenir, ve birden hayretle görür ki evlendikten sonra da bir türlü ilişki olmuyor. Tabi annesiyle yaşadığı o olay unutulmuştur. Belki o an bile kız o sözü duymuş ama anlamamıştı. Ama bilinçaltı hiçbir şeyi kaçırmaz. Günlerce beklenir, doktorlara gidilir, hocalara gidilir, psikiyatrik tedaviler olur ama çare yok. Boşanma aşamasına gelinir yine iş çözülmez. Çünkü bilinçaltı için verilmiş bir söz vardır ve o sözde “evlendikten sonra yapabilirsin” seçeneği bulunmamaktadır. İşte bu durum ancak hipnoz altında uygun teknikler kullanılarak, bu olay ortaya çıkarılıp oradaki yemin bozdurularak çözülür. ( Tüm bu işlem sadece 45 dakika sürmüştür!)

  Eğer geçmişte bir cinsel taciz varsa bulantı, öğürme gibi aşırı salgılanan kortizol, adrenalin gibi stres hormonlarının etkilerine bağlı belirtiler görülür. Ayrıca dışarı atılmak istenen birikmiş duygular da bu tipte reaksiyona neden olabilir. Korkunun niteliği de farklı belirtilere yol açar. Cinsel tacize uğramış bir kişide olayda bir zorlama varsa, o zorlama sırasında baskı altında kalan ve sıkışan organlar aynı belirtileri kişiye yaşatır durur. ( Göğüste baskı, dizlerde, kollarda ağrı gibi. Bakınız dizlerde biriken duygu).

  Vajinismus hali sürdükçe sorunun kendisi sorun olmaya başlar.
  Beklenti, vajinismus halinin doğmasına neden olur. Kişi sorunundan korkar hale gelir. Bu olumsuz beklenti tedavide sorun yaratır. Aslında uygun tedaviyle bilinçaltındaki inanç çözülür ama fiziksel alışkanlık haline gelmiş tepki bir süre devam edebilir. Bu tip kalıplaşmış tepkiler uygun hipnoz teknikleriyle ortadan kaldırılır.

  Aslında ben bu yazıda yerleşmiş kelime olduğu için vajinismus kelimesini kullanıyorum. Yoksa bu şekilde damgalamaları uygun bulmuyorum. Bu tip başlıklar kişiyi iyileşemez bir hastalık sahibi olduğuna inandırır. Yani kendisinde vajinismus denen bir hastalık vardır. Ve kurtulması gereken durum vajinismus halidir. Yani ilahi bir güç kendisine bu illeti göndermiştir. Kendisinin bir hastalığı vardır ve bu hastalık bu sorunu ortaya çıkarmaktadır. Bu bakış açısı baştan aşağı tüm mantık kurallarına aykırıdır. Bu başlı başına çözülmesi gereken bir hipnoz edilmişlik halidir. Hipnoz olmuş tıbbın hipnoz olmuş halini hastaya da nakletmesidir. " iyileşmesi zor bir hastalık var". Vajinismusun basit bir korkudan ne kadar ciddi bir hastalık haline getirildiği şu tanımından bellidir. Tüm ciddi tıp kitapları ya da internet siteleri vajinismusu vajina kaslarının 1/3 alt bölümünün kasılması olarak tanımlar. Yani daha üst kısımdaki kaslar kasılırsa bu başka bir hastalıktır (!).

  Halbuki ortada sadece fiziksel bir tepki hali vardır. Hastalık yoktur. Bilinçaltı geçmişin de hipnoz edici etkisiyle her cinsel ilişki eyleminde bu birikmiş korkuyu ortaya çıkarır. Ama hipnoz edici ya da iyileştirici telkinleri verirken yararlandığımız kuvvetlendirme kuralı vajinismus gelişmesinde de etkilidir. Yani aynı yönde her telkin bilinçaltındaki benzer inancı güçlendirir. Her yeni telkin en alttan itibaren kendinden önceki her telkini güçlendirici etki yaratır. Yani ilk alınan telkin zaman içinde en güçlü telkin haline döner. Her cinsel ilişki teşebbüsü bu nedenle bir öncekinde daha güçlü tepki doğurur. Ya da daha öncekinden daha hafif güçte bir telkin şiddetli telkin kadar güçlü tepki yaratır. Korku korkunun atasıdır. Ve artık bilinç devre dışıdır. Hiç bir bilinçli çalışma bu gücü kolay kolay yıkamaz. Hipnoz dışında. Geçmişin hipnozunu ancak hipnozla devre dışı bırakabilirsiniz.

  Evet hastalığı hakkında hipnoz edilmiş kişi bir sonuç olan vajinismus halini bir neden olarak yorumlar ve vajinismustan kurtulmak için çare arar. Cinsel ilişki korkusunun kendisinden korkmaya başlar. Yani korkusundan korkar hale gelir. Fobiler özünde korkudan korkmaktır. Yani vajinismus geçirme fobisi başlar. Bu fobi başlı başına vajinismus krizini oluşturacak bir ortam yaratmaya başlar. Hipnozun birinci kuralı işlemeye başlar. Zihin neye odaklanırsa kişinin başına o gelir.kaynak:forumtempo
   
Vajinismus Ve Hipnozla Tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sorularla Hipnoz Tedavisi (Hipnoterapi)

  Sorularla Hipnoz Tedavisi (Hipnoterapi)

  mesut cetin hipnozla tedavi izmir izmirde hipnozla tedavi hipnoz tedavisi izmir Soru: Hipnoz nedir? Cevap:Hipnoz,çevrenin bilincinde olmanın ve kritik kontekstüel değerlendirmenin nispi olarak askıya alınmasıyla birlikte ortaya çıkan, uyarılmış bir fokal konsantrasyonun söz konusu olduğu, kontrollu ve belirli bir yapıya sahip bir disosiasyon olarak kabul edilebilir. Hipnotik trans , ne uyku ne...
 2. Vajinismusta Hipnoz Nasıl Ve Ne Düzeyde Etkili?

  Vajinismusta Hipnoz Nasıl Ve Ne Düzeyde Etkili?

  erkek kadını nasıl boşaltır kadın kendini nasıl boşaltır rüyada ilişkiye zorlanmak Hipnoz tekniği 1; doğrudan telkin En klasik hipnoz uygulaması doğrudan telkinlerdir. Derin hipnoz edilmiş kişiye vajinismusa engel olacak, yaşama daha farklı bakış sağlayacak telkinler verilir. Telkin hipnozunun her zaman olumlu etkisi vardır. Ama etkili olması için sürekli verilmesi gerekir. Belki 10 seans...
 3. Hipnoz Ve Hipnoz Yöntemleri

  Hipnoz Ve Hipnoz Yöntemleri

  hipnoz yöntemleri Hipnoz, yapay hareketlerle meydana getirilen bir ruh halidir. Başlıca karakteri, sadece, bu hal sırasında arzu edilen herhangi bir telkinin yerine getirilmesidir. Bu fikir yavaş yavaş hazırlanıp ortaya çıkmıştır. Dupau, Durand (de Gros), Joly gibi araştırıcılar, deneklerin uykudaki görünen irade azlığını, taklit ve baş eğmeyi ve kendilerinde oluşturulmuş fikirlere göre...
 4. Hipnoz Ve Adli Hipnoz

  Hipnoz Ve Adli Hipnoz

  izmirde hipnozla tedavi izmirde hipnoz hipnoz izmir Bu bölümde hipnoz hakkında genel bilgiler verilecek ve hipnozun adli yönü kısaca tartışılacaktır. Hipnozun soruşturma amacıyla kullanımı, hipnoz altındaki bir kişiye karşı işlenen suçlar ve hipnotik telkinle bir kişiye suç işlettirilmesi ve hipnozun hangi durumlarda tedavi amaçlı kullanılabileceği vb. gibi konular hipnozun adli yönüyle...
 5. Hipnoz Ve Kilo

  Hipnoz Ve Kilo

  Kilo alıp vermek basit bir gelir gider ilişkisine dayanır. Aldığınız kalori harcadığınız kaloriden fazla ise kilo alacaksınız demektir. Yine çok düz bir mantıkla düşünürsek her ne yiyorsanız yarısını bile yeseniz kilo vereceksiniz demektir. Hipnoz yöntemini zayıflama amacıyla kullanırken amaç katı diyet programlarını empoze etmek değildir. Diyet programları içerdikleri yasaklar nedeniyle...

Sayfayı Paylaş