1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Vay Obama vay

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Başkanlığa doğru yelken açan Obama Ermeni oylarına göz dikti. Şirin görünmek için Erivan büyükelçisini sıkıştırdı. ABD'de Ermeni tezlerini savunan Demokrat Parti'nin başkan adayı Senatör Barack Obama'nın yazılı sorularını yanıtlayan Başkan George W. Bush'un Erivan büyükelçisi adayı Marie Yovanovitch, Obama'nın ısrarlı ifadelerine karşın, 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelendirmedi.

  Senato Dış İlişkiler Komitesinde onay süreci devam eden Yovanovitch, komite üyesi olan Obama'nın dört yazılı sorusunu yine yazılı olarak yanıtladı.

  Obama'nın, "Ermeni 'soykırımını' çevreleyen olayları nasıl tanımlıyorsunuz?" şeklindeki sorusu üzerine Yovanovitch, özetle, ABD'nin, Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemindeki "kitle öldürmelerini, etnik temizliği ve ve zorunlu göçü" kabul ettiğini kaydetti, ancak Ermenilerin esas amaçladığı sözcük olan "soykırım" ifadesini kullanmadı.

  Obama'nın, "göreve başlamanızın onaylanması durumunda 'soykırım' kurbanlarını nasıl anacaksınız?" sorusunu yanıtlayan Yovanovitch, özetle, Erivan'da her yıl nisanda düzenlenen resmi anma törenine katılma geleneğini sürdüreceğini ve Türk ve Ermeni halkları ve hükümetleri arasında anlayış ve uzlaşma sağlanması çabalarına öncelik vereceğini söyledi.


  Barack Obama'nın, "Türkiye'de 'soykırımın' daha fazla incelenmesi ve 'tanınması' için ABD Dışişleri Bakanlığı ne adımlar atıyor?" şeklindeki sorusunu yanıtlayan Yovanovitch, Türk devlet arşivlerindeki arşivcilerin ABD'de tarihi araştırmaların yapılış biçimini izlemek üzere davet edilmesine ilişkin bir program üzerinde çalıştıklarını, Ermeni arşivcilerle de temas ettiklerini ve sonunda iki ülkeden arşivcilerin ortak bir program üzerinde birlikte çalışmasının umulduğunu söyledi.
  Obama'nın en son özetle, "TCK'nın 301'inci maddesinde yapılan değişiklikten ABD Dışişleri Bakanlığının tatmin olup olmadığını" sorması üzerine de Yovanovitch, ABD yönetiminin, 301'inci maddenin kaldırılmasını tercih ettiğini, ancak mevcut düzenlemeyle de azami hapis cezasının üç yıldan iki yıla indirildiğini ve dava açma kararının Adalet Bakanına bırakıldığını belirtti. Yovanovitch, Adalet Bakanına sağlanan rolden dolayı dava sayısında önemli azalma meydana gelmesinin beklendiğini söyledi.

  Amerika Ulusal Ermeni Komitesi (ANCA) adlı kuruluş, Yovanovitch'in Obama'nın sorularına "kaçak" yanıtlar verdiğini ve bunun tatmin edici olmadığını ileri sürdü.

  ABD'de aralarında büyükelçilerin de yer aldığı üst düzey yetkililerinin atamalarının, Senato tarafından onaylanması gerekiyor.

  Yovanovitch, onay süreci için Senato Dış İlişkiler Komitesinde geçen ay düzenlenen oturumda, Ermeni yanlısı senatör Robert Menendez'in baskılarına karşın "soykırım" sözünü telaffuz etmemişti. Ermeni yanlısı bir başka senatör Barbara Boxer, bunun üzerine Yovanovitch'in durumunun komitede daha iyi incelenmesi için büyükelçi adayının onay sürecini bir ay için durdurmuştu. Komitenin, bu ay ortalarında, Yovanovitch'i oylaması bekleniyor. Ancak, Yovanovitch komiteden onay alsa bile, Ermeni yanlısı herhangi bir senator, büyükelçi adayının Senato genel kurulunda onaylanmasını engelleme yetkisine sahip bulunuyor. Bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği, gelecek haftalarda ortaya çıkacak.

  ABD'nin Erivan büyükelçiliği, Mayıs 2006'dan bu yana boş bulunuyor. Son büyükelçi John Evans, resmi ABD politikasını ihlal ederek 1915 olaylarını "soykırım" diye nitelendirmesinin ardından o ay görevden alınmıştı. Bush, ardından bu göreve diplomat Richard Hoagland'i aday göstermişti. Ancak Ermeni yanlısı senatör Robert Menendez, "soykırım" sözünü ısrarla kullanmayan Hoagland'in atanmasını genel kurulda engellemişti. Hoagland'in Erivan Büyükelçisi olamaması üzerine Bush, bu defa bu görev için Mart'ta Yovanovitch'i aday göstermişti.

  Obama'nın dışında beş Ermeni yanlısı senatör daha yazılı sorular iletmiş, ve Yovanovitch bunları daha önce yanıtlamıştı.

  Obama, ABD başkanı seçilmesi durumunda, 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanıyacağı ve bu yöndeki Kongre tasarılarını destekleyeceği sözünü vermişti.

  internethaber.com


   
Vay Obama vay konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Vay Anam Vay

  Vay Anam Vay

  Sorma, derdin nedir diye sorma! Gel, gör halimi gör de anla! Azar azar içim, yanar durur o biçim Öl desen ölürüm onun için... Çok seviyorum hem de çok Tam kalbime geldi ok Delisiyim o canına yandığımın Vurgunuyum, haberi yok Yok derdime çare yok Tam kalbime geldi ok Kölesiyim o canına yandığımın Vurgunuyum, haberi yok Vay anam vay halime Vay anam vay! Dışı eli yakar, içi beni...
 2. Tarkan - Vay Anam Vay

  Tarkan - Vay Anam Vay

  Sorma, derdin nedir diye sorma Gel gör halimi gör de anla Azar azar içim Yanar durur o biçim Öl dese ölürüm onun için Çok seviyorum hem de çok Tam kalbime geldi ok Delisiyim o canına yandığımın Vurgunuyum haberi yok Vay Anam Vay halime Vay Anam Vay Dişi eli yakar içi beni Dile kolay Söndü havam fiyakam Menziline gireli Şimdi sabahı zor ediyorum geceleri Azar azar içim Yanar durdur o biçim...
 3. vay başıma gelenler vay

  vay başıma gelenler vay

  herşeye maydonoz renesmenin başına gelenler küçükken bekar amcamın odasına girdim ve ortalığı iyice karıştırdım bir dergi buldum defter sanıp bir açtım ki ne göreyim.artık siz anladınız:uhh:

Sayfayı Paylaş