1. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany

  $ Ve Gİzemlerİ

  Konu, 'En İlginç Bilgiler' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

  Amerika Birleşik Devletleri’nin tüm dünyada tanınan belki de en önemli simgesi, parası “dolar”dır. Dünya ekonomisinin de para birimi olarak kullanılan Amerikan doları, Amerika Birleşik Devletleri’nin 1793’ten buyana resmî para birimidir. Dolar, Almanca “Joachimstaler”in kısaltılmışı olan “Taler”den gelir. Joachimstaler, Bohemya’da 1519’da basılan gümüş paranın adıdır. Taler, zamanla “daler” ve “dalar”a dönüşmüş, sonra da dolar olmuştur. En küçük birimi, 1 dolarlık banknottur.
  1 dolarlık banknot, “en küçük dolar” olmasına karşın, üzerindeki resim, simge ve yazılarla, belki de en çok anlam içeren banknottur. Üzerindeki simgeler, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuruluş esaslarını simgelemektedir. Ön yüzünde ilk dikkati çeken, elbette ki George Washington’ın portresidir. Bu portre, Gilbert Stuart tarafından yapılmıştır. ABD’nin ilk başka olan George Washington, sıradan Amerikan vatandaşının gözünde, ulusal bağımsızlık savaşı kahramanı, ülkenin babası ve en saygın Amerikalı’dır. Banknotların, resim üste gelecek biçim- de destelenmesi de Washington’a duyulan bu derin saygıdan kaynaklanmaktadır.
  Banknotta Washington portresinin sağ yanında ABD Hazine Bakanlığı’nın resmî damgası yer almaktadır. Damganın ortasında yıldızlı bir kalkanın üstünde terazi, anahtar ve gönye vardır. Gönye’deki 13 yıldız, ABD’yi oluşturan ilk 13 eyaleti simgeler. Bu 13 eyalet, 1 doların birçok noktasında çeşitli biçimlerde yeniden simgelenmiştir.
  Damgadaki terazi, hak ve adaletin simgesidir. Anahtar, değerli varlıkların güvenle korunduğu anlamındadır. Gönye ise doğruluk simgesidir. Damganın altındaki 1789, ABD Anayasası’nın kabul edildiği, George Washington'ın başkan seçildiği ve Kongre’nin Hazine Bakanlığı’nı kurduğu yılı belirtir.
  Banknotun arka yüzü, simgeler açısından daha zengindir. İki daire içindeki kartal ve piramit, ABD Büyük Nişanı ve altın bir doların eşdeğeridir. Doların bu yüzünde Benjamin Franklin, Amerikan ulusunun geleceğini simgeleyen bir nişan yapılmasını istemiştir.

  1) Hak ve Adalet simgesi Terazi.
  2) Doğruluk’u simgeleyen Gönye.

  3) Değerli varlıkların güvenle korunduğunu anlatan Anahtar. 4) ABD Anayasası’nın kabul edildiği, Kongre’nin Hazine Bakanlığı’nı kurduğu ve George Washington’ın başkan seçildiği yıl olan 1789.

  Paratonerin mucidi, Anayasa ve Bağımsızlık Bildirgesi metinlerini kaleme alanlardan biri olan Benjamin Franklin’in bu isteği, başkanlar John Adams ile Thomas Jefferson tarafından da desteklenmiştir. Nişanın ön yüzünde Hürriyet ve arka yüzünde “Amerika Birleşik Devletleri - E PLURIBUS UNUM” yazılıdır. Bir dolarlık banknotun arka yüzündeki sol dairenin içinde yapımı henüz tamamlanmamış piramit ve ışık saçan ikizkenar üçgenin içinde bir göz dikkati çeker. Işık saçan üçgen, Yaratan’ı ve saçtığı ışıklar, sağduyuyu betimlemektedir. İçindeki göz ise basiret simgesidir.
  Yaratan’ın sonsuz bakışı, tüm dünyasal zevklerin üstünde olan bir gücü simgeler. Tanrı insanın gönlünde ve vicdanında olduğundan vicdan ya da gönül gözü simgesi olması daha doğrudur. Üçgenin üzerindeki “Üstlenimlerimizi Beğendi” anlamında Latince “ANNUIT COEPTIS” dinsel ibaresinin yine 13 harften oluşması ilginçtir.
  Bitmemiş piramit, kare tabanıyla maddi ve üçgen yüzeyleriyle
  manevi güçlerin bileşkesidir. Geometrik nesne olarak yücelme ve yetkinleşme amacını simgeler. Bitmemiş olması ise gösterilen çabaların ve yetkinleşmenin sürdüğünü gösterir.
  Piramitte alttan üste 13 sıra taş dizilidir. Alt sıraya Romen rakamlarıyla MDCCLXXVI, yani 1776 yazılmıştır. Bu tarih, Amerikan Bağımsızlık Savaşı’nda zafere ulaşılan tarihtir. Alttaki kurdelenin içinde Latince “NOVOS ORDO SECLORUM”, yani “Çağların Yeni Düzeni” anlamında bir slogan yazılıdır. Piramit ve yazı biraraya geldiğinde 1776’dan buyana uygulanan yeni bir toplum düzeninin varlığı özetlenmiş olmaktadır.

  1 dolarlık banknotun arka yüzünde sağdaki daire içinde ABD’nin resmî amblemi olan kartal ya da Amerikan kartalı vardır. Kartalın başı ve kuyruğu beyaz, gövdesi siyahtır. Siyah beyaz renkler yaşlılığın olgunluğunu, deneyimini, hoşgörüsünü; gençliğin gücünü, diriliğini ve atılganlığını simgeler. Kartal egemenlik, güç ve özgürlük simgesidir. Kimi zaman kartal, çift başlı tasarlanarak bu güç ve etkinlik hem coğrafi, hem maddi manevi hem de dünyevi-uhrevi alanlarda pekiştirilir.


  1) “Üstlenimlerimizi beğendi” anlamına gelen Latince ANNUIT COEPTIS.
  2) Yaratan’ı simgeleyen ışık saçan üçgen.
  3) Sağduyuyu simgeleyen üçgenin saçtığı ışıklar.
  4) Sürekli olarak yücelme ve yetkinleşmeyi simgeleyen bitmemiş piramit. 5) “Çağların Yeni Düzeni” anlamına gelen Latince NOVOS ORDO SECLORUM.


  Kartalın saçsız başının üzerindeki ışık rozetinin içinde yine 13 yıldız yer alır. Yıldızların her biri bir “beş köşeli yıldız”dır (pentagram). Bu 13 yıldız ise bir “altı köşeli yıldız” (heksagram) oluşturur. Altı köşeli yıldız bir İbrani sembolü olduğu gibi Türk-İslam süsleme sanatına da girmiş ve kullanılmıştır. Hazreti Süleyman’ın kudretinin simgesi, kutsal mühür olarak bilinen bu biçim, Kanuni Sultan Süleyman’ın mührü ve Barbaros Hayrettin Paşa’nın sancağının bir simgesidir. Altı köşeli yıldız, iki eşkenar üçgenin birbirine geçmesinden oluşur. Tepesi yukarı olan üçgen, insan, akıl ve maddeyi; tepesi aşağı olan üçgen ise Tanrı, basiret ve anlamı gösterir. Uyumlu bir birlik oluşturan iki üçgenin oluşturduğu altı köşeli yıldız, “evrensel sevgi birliği” olarak dengelenen kutsal sentezi simgeler. Kartalın gagasında taşıdığı kurdelenin üzerinde 13 harfli Latince, “E PLURIBUS UNUM” yazısı vardır. Anlamı “çoğunluğun içinden biri”dir. Kartalın tepesindeki yıldızlı rozet ABD’de Kongre’yi, kartalın başı Yargı’yı simgeler. Kartalın göğsündeki kalkanın üzerinde bulunan siyah beyaz düşey şeritlerin sayısı da 13’tür. Ortadaki beyaz şerit, iki yandaki beyaz şeritlerden daha uzundur. Bundan ötürü, yedi beyaz şerit “yedi kollu şamdan”ı simgeler. Her ışığı birer gezegeni simgelemesinden “evren”, haftanın birer gününü simgelemesinden “zaman”, birer bilimi simgelemesinden “yedi liberal bilim ve sanat” ve bütün olarak ise “Yaşam Ağacı” simgesidir.

  Kartal, sağ pençesinde barışı simgeleyen zeytin dalını tutar. Zeytin dalındaki yapraklar ve bolluk simgesi zeytinler 13’er adettir. Kartalın başı barışa duyulan özlemi belirtmek amacıyla zeytin dalına dönüktür. Kartal’ın sol pençesinde tuttuğu 13 ok, savaşı simgelemektedir. Kartal, barışı savaşa yeğlemiş, ikisinin arasında barış lehine bir denge kurmuştur. Böylece barışın zaferi gibi değerli bir ülküyü belirtmektedir. Yönetimin yasama, yürütme ve yargı erkleri, temel ilke olan barışa dayanır. Kartalın kuyruğundaki 9 tüy ise adaleti simgelemektedir. Böylece tepesi yasama, başı yargı, kuyruğu adalet olan kartal, bir bütün olarak ideal sistemi anlatmaktadır.•

  ) Kongre’yi temsil eden yıldızlı rozet.
  2) Barışı simgeleyen onüç Zeytin Dalı.
  3) Evren, Zaman ve Yaşam Ağacı’nı simgeleyen düşey şeritler.
  4) “Çoğunluğun içinden biri” anlamına gelen E PLURIBUS UNUM.
  5) Savaşı simgeleyen onüç ok.
  ****alıntıdır***   
 2. NuRoVSkİ

  NuRoVSkİ Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  30 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.006
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ankaradan bı adet meleğim:)
  Ce: $ Ve Gİzemlerİ
  emegıne saglık canım...bilgiler için saol
   
 3. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre
  Ce: $ Ve Gİzemlerİ

  emegine saglik canim tsklerrrrrrr
   
$ Ve Gİzemlerİ konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Deprem ve yıkım... ve ölüm...

  Deprem ve yıkım... ve ölüm...

  Deprem... Geçen uzun bir zamanın, yüreğimizde ve çevremizde oluşturduğu birikimlerin ansızın çözülmesi... Kendimizden çok şey kattığımız mekânın ve hatıralarımızla cisim olmaktan çıkmış yapının altında kalışımız... Bir toz-duman... Geçmek bilmeyen kısa zamanlar.. acı sesler.. sağa-sola düşen parçalar.. ürkütücü bir gürültü... ve yıkım ve düşüş ve ölüm... Yıkıntının altından çıkarılan ve hâlâ...
 2. Ve Kartvizitler

  Ve Kartvizitler

  kartvizite ne yazılır yılbaşı kartvizitleri Nerede, nasıl ve ne şekilde toplandığı ve saklandığı farklılık gösterebilir ama iş hayatındaki herkesin bir kartvizit koleksiyonu olduğu bir gerçek. Yüzlerce kart, hatta daha fazlası. Bu kartları elinize alın, sonra tek tek bu kartlara bakın. Kartın üzerinde ismi yazan kişiyi acaba hatırlayabildiniz mi? O gün, o toplantıda tanıştığınız kişilerden...
 3. Klavyenin Gizemleri

  Klavyenin Gizemleri

  klavyenin gizemleri klavyede sonsuz işareti yapma alt tuşuyla yapılan işaretler alt tuşuyla yapılan harfler klavyede sonsuz işareti Faremizin en büyük yardımcısı olan klavye, tüm sırlarıyla mercek altında Klavyenin üzerinden yüzden fazla tuş bulunuyor. Bunların büyük bölümünü harfleri ve noktalama işaretlerini yazmak için kullanıyoruz. Peki ya diğerlerini? Her şeyden önce, klavye üzerindeki...
 4. Mantıklı Açıklaması Olan Gizemler...

  Mantıklı Açıklaması Olan Gizemler...

  Gizemli Olayların Sırları Çözüldü.. gizemli olay, olaylar İnsan olarak, gizemli olayların bizlere anlatılmasından son derece memnum oluruz. Belkide gizemli bir filmi sevmemizin yegane sebebi budur. Aslında bu gizemli olayların mantık çerçevesinde hep bir açıklaması olduğunu biliyor musunuz meleklerim. Şimdi bununla alakalı bir kaç konu vermek istiyorum. Ica Taşları Ica Taşları...

Sayfayı Paylaş