Vergi Hukukunda Mürur-u Zaman (zaman aşımı) ve süreleri.

M

Misafir

Forum Okuru
Vergi Hukukunda Mürur-u Zaman (zaman aşımı) ve süreleri.
vergide zaman aşımı mürürü zaman vergide zamanaşımı müruru vergi hukukunda süreler
Zaman aşımı bir hakkın kazanılması ya da kaybedilmesi için yasada gösterilen sürenin geçmesi nedeniyle "vergi isteme ve dava hakkının" ortadan kalkması anlamına gelir.

Vergi Hukukunda zaman aşımı;

i.tahakkuk (tarh) zaman aşımı:

ii.tahsil zaman aşımı olmak üzere iki türlüdür;

Tahakkuk zaman aşımı:

VUK'da düzenlenmiştir.süre geçmesi nedeni ile vergi alacağının ortadan kalkmasını ifade eder.Vergi alacağının doğduğu takvim yılını izleyen yılın başından itibaren beş yıl içinde tarh ve tebliğ edilmeyen vergiler zaman aşımına uğramış sayılırlar.

(VUK mad.114)

Tahakkuk zaman aşımı yükümlünün konuya ilişkin başvurusunun "bulunup, bulunmadığı"na bakılmaksızın uygulanır.

(VUK mad.113)

Tahsil zaman aşımı;

3168 say. AATUHK(amme alacaklarının tahsil usulü hakkında kanun)da düzenlenmiştir.söz konusu yasadaki düzenlemeye göre,kamu alacağı vadesinin rastladığı takvim yılını izleyen yıl başından başlayarak beş yıl içinde tahsil edilmezlerse zaman aşımına uğramış sayılır.

Zaman aşımına rağmen vergi yükümlüsünün kendi isteği ile yapacağı ödemeler vergi idaresi tarafından kabul edilir(AATUHK mad.102)

Babam 2008 ve 2009 yilina ait kira beyannamesini vermemis.2012 yilinda vefat etti.dairede intifa hakki vardi.islemleri bitirip uzerime aldim.bu durumda 2008 ve 2009 dan sorumlumuyum.sorumluysam zaman asimi olmusmudur.ilginizi rica ediyorum.tesekkurler.

doğal olarak babanızın mirasçısı sizseniz borç otomatikman size geçer.Yalnız zaman aşımı süresi 2008 senesi için 2009'un 1 ocak'ı,2009 senesi için 2010 senesinin ocak biri baz alınır ve 2008 deki borç 1 yıllık zaman aşımına uğramış olur,2009 daki borç ise bu yılın 31 aralığına kdr devam ediyor,yani ödemeniz gerekir

Babam 2008 ve 2009 yilina ait kira beyannamesini vermemis.2012 yilinda vefat etti.dairede intifa hakki vardi.islemleri bitirip uzerime aldim.bu durumda 2008 ve 2009 dan sorumlumuyum.sorumluysam zaman asimi olmusmudur.ilginizi rica ediyorum.tesekkurler.

Geri