Vergi kaçırmayan sektör kalmamış..

tuqqce

Daimi Üye
Üye
#1
Vergi kaçırmayan sektör kalmamış..
Maliye Bakanlığı Gelirler kontrolörlerinin sektör incelemeleri, bankalardan faktoring şirketlerine, akaryakıt şirketlerinden kömürcülere, ithalatçılardan müteahhitlere kadar her sektörde ciddi oranlı vergi kaçağı bulunduğunu ortaya koydu. Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Gelirler kontrolörleri, geçen yıl sektör incelemeleri kapsamında 17 sektörü mercek altına aldı. Denetimler sonucunda 1336 adet rapor hazırlandı. İncelemelerde, denetlenen sektörlerin tümünde değişik oranlarda vergi kaçağı ile karşı karşıya kalındı. Kaçak oranı, bankaların off-shore incelemeleri ile cep telefonu ithalatçılarında, diğer ithalatçı firmalarda ve Hazine bonosu incelemelerinde yüzde 100 olarak belirlendi. Aynı şekilde akaryakıt kaçakçılığı yolu ile de devlet yüzde 100 oranında bir vergi kaybına uğratılmak istendi.
DİĞER SEKTÖRLERDE DURUM

Tespit edilen kaçak oranı, risk analizi incelemelerinde yüzde 58,4, yabancılara mülk satışı incelemelerinde yüzde 86, serbest bölgelerde faaliyet gösteren şirketlerde yüzde 89,8, yabancılara mülk satışında yüzde 86, sigorta acentelerinde yüzde 82,2, gayrimenkul satan mükellefler (yurt içi müteahhitler) nezdindeki incelemelerde yüzde 80, banka hesap hareketleri incelemelerinde yüzde 63,7, faktoring şirketlerinde yüzde 42,8, banka incelemelerinde de yüzde 14,2 oldu. Söz konusu oran, Ba (mal ve hizmet alımlarına ilişkin bildirim) ve Bs (mal ve hizmet satışlarına ilişkin bildirim) formları incelemelerinde yüzde 26,5, ağaç sektöründe yüzde 1,4, kar transferi incelemelerinde yüzde 98,9, kömür sektöründe de yüzde 58,9 olarak hesaplandı.
Gelirler kontrolörlerinin, risk analizleri kapsamında düzenlediği 176 raporda, 44,8 milyon YTL'lik matrah incelenirken, 62,9 milyon YTL'lik gelirin kaçırıldığı anlaşıldı. Vergi kaçıran mükelleflere de, 6,3 milyon YTL vergi, 7,8 milyon YTL de ceza çıkarıldı.
Yabancılara mülk satışında da 16,3 milyon YTL'lik matrah incelemesinde 100,6 milyon YTL'lik bir matrah farkına ulaşıldı. Mükelleflere 8,6 milyon YTL vergi tahakkuk ettirildi, 11,4 milyon YTL de ceza yazıldı.
Serbest bölgelerde faaliyet gösteren şirketler nezdindeki denetimler neticesinde düzenlenen 167 raporda ise incelenen matrah miktarı 30,7 milyon YTL, bulunan matrah farkı 269,6 milyon YTL oldu. Bu şirketlerin 42,5 milyon YTL vergi ve 42,5 milyon YTL ceza ödemesi öngörüldü.
Kömür sektörü incelemelerinde 59,3 milyon YTL'lik gelirin 34,9 milyon YTL'sinin, kar transferlerinde 392,9 milyon YTL'nin 388,6 milyon YTL'sinin, ağaç sektöründe 378,9 milyon YTL'nin 5,2 milyon YTL'sinin, faktoring şirketlerinde 298,5 milyon YTL'nin 127,7 milyon YTL'sinin devletten kaçırıldığı ortaya kondu.
Banka hesap hareketleri incelemelerinde ise 185,5 milyon YTL'lik gelirin 67,3 milyon YTL'sinin beyan edildiği, 118,2 milyon TL'nin ise kaçırıldığı belirlendi.

Bu arada gelirler kontrolörleri, ihracatçının KDV iadelerine ilişkin olarak da geçen yıl 74 rapor yazdı. Raporlara konu olan incelemelerde 964 milyon 904 bin 259 YTL'lik iade talebi kabul edilirken, 76 milyon 65 bin 388 YTL'lik iade reddedildi. Vergi iadesi incelemelerinde kesilen ceza tutarı da 16 milyon 229 bin 599 YTL olarak saptandı.

kaynak:hürriyet.com
 
  Hangi olaylar veraset ve intikal vergisine tabidir? hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
Kıdem ve İhbar Tazminatından Vergi ve Prim Kesilir mi ? Kıdem ve İhbar Tazminatından Vergi ve Prim Kesilir mi ?
kıdem tazminatından kesinti yapılabilir mi,kıdem tazminatından yapılacak kesintiler,kıdem tazminatında yapılacak kesintiler hakkında bilgiler 42327 Kıdem tazminatından sadece binde 7,59 oranında damga vergisi...
Adalet Sarayı 0
TORBA YASA VERGİ PRİM AFFI SON BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN? TORBA YASA VERGİ PRİM AFFI SON BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN?
torba yasa vergi prim affı tarihi,vergi prim affı tarihi 2014,vergi prim affı için ne zaman başvurmalıyım,vergi prim affı başvuru son gün ne zaman,vergi prim affı 2014 son başvuru tarihi hangi gün,vergi prim affı son başvuru tarihi hakkında...
Adalet Sarayı 0
Torba yasada kıdem tazminatı Torba Yasada vergi borcu Torba yasada kıdem tazminatı Torba Yasada vergi borcu
2014 torba yasa kıdem tazminatı ,torba yasa kıdem tazminatı maddesi 2014,torba yasada kıdem tazminatı ile ilgili neler var ,torba kanun kıdem tazminatı hakkında bilgiler, 38912 “Torba Kanun Tasarısı” TBMM Genel...
Adalet Sarayı 0
Hangi kazançlar geçici verginin kapsamına girer? Hangi kazançlar geçici verginin kapsamına girer?
geçici vergiler,hangi kazançlar geçici vergi kapsamına girmez,hangi kazançlar geçici vergi kapsamına girer,geçici vergi kapsamına giren kazançlar hakkında bilgiler 38228 Basit usulde vergilendirilenler hariç, ticari...
Vergi Hukuku 0
Hangi olaylar veraset ve intikal vergisine tabidir? Hangi olaylar veraset ve intikal vergisine tabidir?
veraset ve intikal vergisi,veraset ve intikal vergisi beyannamesi,hangi olaylar veraset ve intikal vergisi dairesine verilir,hangi olaylar veraset ve intikal vergi dairesine ödenir, 36486 Olağan yaşam...
Miras Hukuku 0

Benzer Konular