1. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany

  Vergi kaçırmayan sektör kalmamış..

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

  Maliye Bakanlığı Gelirler kontrolörlerinin sektör incelemeleri, bankalardan faktoring şirketlerine, akaryakıt şirketlerinden kömürcülere, ithalatçılardan müteahhitlere kadar her sektörde ciddi oranlı vergi kaçağı bulunduğunu ortaya koydu.
  Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Gelirler kontrolörleri, geçen yıl sektör incelemeleri kapsamında 17 sektörü mercek altına aldı. Denetimler sonucunda 1336 adet rapor hazırlandı.

  İncelemelerde, denetlenen sektörlerin tümünde değişik oranlarda vergi kaçağı ile karşı karşıya kalındı. Kaçak oranı, bankaların off-shore incelemeleri ile cep telefonu ithalatçılarında, diğer ithalatçı firmalarda ve Hazine bonosu incelemelerinde yüzde 100 olarak belirlendi. Aynı şekilde akaryakıt kaçakçılığı yolu ile de devlet yüzde 100 oranında bir vergi kaybına uğratılmak istendi.

  DİĞER SEKTÖRLERDE DURUM

  Tespit edilen kaçak oranı, risk analizi incelemelerinde yüzde 58,4, yabancılara mülk satışı incelemelerinde yüzde 86, serbest bölgelerde faaliyet gösteren şirketlerde yüzde 89,8, yabancılara mülk satışında yüzde 86, sigorta acentelerinde yüzde 82,2, gayrimenkul satan mükellefler (yurt içi müteahhitler) nezdindeki incelemelerde yüzde 80, banka hesap hareketleri incelemelerinde yüzde 63,7, faktoring şirketlerinde yüzde 42,8, banka incelemelerinde de yüzde 14,2 oldu.

  Söz konusu oran, Ba (mal ve hizmet alımlarına ilişkin bildirim) ve Bs (mal ve hizmet satışlarına ilişkin bildirim) formları incelemelerinde yüzde 26,5, ağaç sektöründe yüzde 1,4, kar transferi incelemelerinde yüzde 98,9, kömür sektöründe de yüzde 58,9 olarak hesaplandı.
  Gelirler kontrolörlerinin, risk analizleri kapsamında düzenlediği 176 raporda, 44,8 milyon YTL'lik matrah incelenirken, 62,9 milyon YTL'lik gelirin kaçırıldığı anlaşıldı. Vergi kaçıran mükelleflere de, 6,3 milyon YTL vergi, 7,8 milyon YTL de ceza çıkarıldı.

  Yabancılara mülk satışında da 16,3 milyon YTL'lik matrah incelemesinde 100,6 milyon YTL'lik bir matrah farkına ulaşıldı. Mükelleflere 8,6 milyon YTL vergi tahakkuk ettirildi, 11,4 milyon YTL de ceza yazıldı.

  Serbest bölgelerde faaliyet gösteren şirketler nezdindeki denetimler neticesinde düzenlenen 167 raporda ise incelenen matrah miktarı 30,7 milyon YTL, bulunan matrah farkı 269,6 milyon YTL oldu. Bu şirketlerin 42,5 milyon YTL vergi ve 42,5 milyon YTL ceza ödemesi öngörüldü.

  Kömür sektörü incelemelerinde 59,3 milyon YTL'lik gelirin 34,9 milyon YTL'sinin, kar transferlerinde 392,9 milyon YTL'nin 388,6 milyon YTL'sinin, ağaç sektöründe 378,9 milyon YTL'nin 5,2 milyon YTL'sinin, faktoring şirketlerinde 298,5 milyon YTL'nin 127,7 milyon YTL'sinin devletten kaçırıldığı ortaya kondu.
  Banka hesap hareketleri incelemelerinde ise 185,5 milyon YTL'lik gelirin 67,3 milyon YTL'sinin beyan edildiği, 118,2 milyon TL'nin ise kaçırıldığı belirlendi.
  Bu arada gelirler kontrolörleri, ihracatçının KDV iadelerine ilişkin olarak da geçen yıl 74 rapor yazdı.

  Raporlara konu olan incelemelerde 964 milyon 904 bin 259 YTL'lik iade talebi kabul edilirken, 76 milyon 65 bin 388 YTL'lik iade reddedildi. Vergi iadesi incelemelerinde kesilen ceza tutarı da 16 milyon 229 bin 599 YTL olarak saptandı.

  kaynak:hürriyet.com   
Vergi kaçırmayan sektör kalmamış.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Vergi Haftası

  Vergi Haftası

  Kamuoyunda sağlıklı bir vergi bilincinin oluşturulması ve toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi için 1990 yılından itibaren her yıl Mart ayının son haftası “Vergi Haftası” olarak çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Vergi nedir? Vergiyi kısaca devletin gerçek ve tüzel kişilere yüklediği ekonomik yükümlülük, olarak açıklayabiliriz. Devletin bizlere yani vatandaşlara yüklediği bu ekonomik...
 2. Vergi

  Vergi

  Vergi memuru (tahsildar) olduğunu görmek yetenek ve kıymetinin iyi olmasına, kamu görevi üstlenmeye, malının zekatını vermekten hoşlanmamaya yahut bir şeyden tiksinmeye, Vergi memuru olduğunu görmek bazen zulme ortak olmaya, can yakıp beddua almaya; Verggi memuru görmek borcunu ödemeye, elçiye ve emanetçiye, polise yahut şerli ve rüşvet alan birine, Vergi vermek malın eksilmesine yahut sadaka...
 3. Bankalardan cep telefonuna her sektör vergi kaçırmış

  Bankalardan cep telefonuna her sektör vergi kaçırmış

  Gelirler kontrolörlerinin sektör incelemeleri, bankalardan kömürcülere, ithalatçılardan müteahhitlere kadar her sektörde ciddi oranlı vergi kaçağı bulunduğunu ortaya çıkardı. Sektör incelemelerinde akaryakıt, cep telefonu ile off-shore’da yüzde 100’lük kaçakla karşı karşıya kalındı. MALİYE Bakanlığı gelirler kontrolörlerinin sektör incelemeleri, bankalardan faktoring şirketlerine, akaryakıt...
 4. Türkiye'nin İlaç Sektöründe Cazibesi Artıyor

  Türkiye'nin İlaç Sektöründe Cazibesi Artıyor

  İlaç sektöründe Ar-Ge yatırımlarına yılda 90 milyar dolar harcandığını söyleyen Merck Sharp & Dohme Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Başkan Yardımcısı Faik Somer, "Türkiye’nin yatırımlar konusunda cazibesi artıyor. Sektörde Ar-Ge’ye destek verilirse 1 milyar dolarlık yatırım çekilebilir" dedi. TÜRKİYE’de yılda 6 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşan ilaç...
 5. vergi memurları

  vergi memurları

  vergi memurları:):):) Tilki ormanda nefes nefese koşuyormuş. Karsısına çıkan kaplumbağa: -'Tilki kardeş ne bu telaş?' -'Ormana maliyeciler gelmiş' demiş tilki. 'şimdi bir bakarlar bende kürk, hanımda kürk, çocuklarda kürk, dünyanın vergisini yazarlar.... ' Bunu duyan kaplumbağa telaşla yürümeye başlamış. Onu telaşlı gören leylek: -'Hayrola kaplumbağa kardeş ne bu telaş?' diye sormuş....

Sayfayı Paylaş