Viyana'da Kritik Toplantı

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Viyana'da Kritik Toplantı
Petrol İhraç Eden Ülkeler Teşkilatı (OPEC) petrol bakanları, 145. dönem olağan toplantısı için örgütün Viyana'daki merkezinde bir araya geldi.


Ham petrol fiyatının varil (159 litre) başına 72 dolar 34 sent sınırına dayandığını belirten OPEC kaynakları petrol bakanları toplantısında günlük üretimin artırılmasının görüşüleceğini bildirdiler.

Bu arada OPEC petrol bakanları toplantısı öncesi ABD petrol piyasasında da ham petrol satış fiyatının varil başına 78,5 dolara yükseldiği kaydediliyor.

Kartel üyeleri arasında Libya ve İran'ın “piyasada yeterince ham petrol bulunduğu” gerekçesiyle itiraz ettiğini belirten OPEC kaynakları, Suudi Arabistan'ın “günlük üretimi asgari düzeyde artırmaktan yana” olduğunu ve bu çerçevede Kuveyt, Birleşik Arap Emirliği ile Katar'ı da ikna ettiği bildirildi.

Toplantı öncesi basına açıklama yapan Cezayir Petrol Bakanı Chakip Khelil, günlük üretimin artırılması konusunda görüşmeler yapıldığını doğrulayarak, üye ülkeler arasında henüz görüş birliği sağlanamadığını söyledi.

OPEC merkezinin verilerine göre kartel üyesi 12 ülke belirlenen resmi kotaya uyarınca günde toplam 30 milyon varil (159 litre) ham petrol üretiyor.

Resmi toplantı öncesi Viyana'da ikamet ettikleri otelde ikili görüşmeler yapan OPEC petrol bakanları bugün sabah erken saatte de OPEC üyesi olmayan ülkelerin temsilcileriyle kahvaltıda bir araya geldiler.

OPEC petrol bakanlarının 145. dönem olağan toplantısının bugün akşam saatlerinde sona ermesi bekleniyor.

Kaynak
 
Üst