Vodafone yatırımlara devam edecek

Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Vodafone yatırımlara devam edecek
Vodafone Türkiye CEO'su Attila Vitai, Türkiye'de kısa vadeli planlar peşinde olmadıklarını söyledi.

Yeni genel müdürlük binasını tanıtmak, Vodafone'un 2007 yılı performansı ve 2008 yılı hedeflerini anlatmak amacıyla bir basın toplantısı düzenleyen Vitai, genel müdürlük binasının resmi açılışının yarın, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da katılacağı bir törenle yapılacağını söyledi.

Vitai, yeni binanın İkitelli'deki eski binadan çok farklı olduğunu, modern tasarımı ve teknolojik yapısıyla Vodafone Grubunu yansıttığını dile getirdi.

Türkiye'ye gelirken Vodafone'un kurumsal rengi olan kırmızı-beyazın, Türkiye'nin milli rengi kırmızı-beyazla birlikte büyük bir sinerji yaratacağına inandıklarını anlatan Vitai, zamanla haklı olduklarının kanıtlandığını, 2007 yılının son derece iyi sonuçlarla kapatıldığını söyledi.

Vitai, “2007'deki ciromuz 2,6 milyar YTL'yi buldu. Vodafone Türkiye'nin performansı, Vodafone grubunun küresel sonuçlarına da etki etti” dedi.
Vitai, özellikle network gelişimi, gelir ve abone artırımı konusunda 2007'de önemli ilerlemeler kaydedildiğine işaret ederek, altyapılarını ilerlettiklerini kaydetti. Müşterilerinin sürekli, network kalitesinin bir numaralı ihtiyaç olduğu yönünde talep ilettiklerini belirten Vitai, kendilerinin de modernizasyon çalışmaları başlattıklarını ve bu çalışmaların 3'te 2'sinin tamamlandığını söyledi.

“3G'YE HAZIRIZ”

Baz istasyonlarını modernize ettiklerini dile getiren Attila Vitai, şirketi satın aldıkları 2005 yılından bu yana baz istasyonu sayısını yüzde 70 oranında artırdıklarını, bunun da ses kalitesi, kapsamı alanı ve kapasitede büyük bir artışa neden olduğunu ifade etti.

Şu an üçüncü nesil iletişime (3G) hazır durumda olduklarını bildiren Vitai, 2007'de, ödenen para karşılığında sağlanan değer konusunda çalışarak yeni tarifeler ve servisler uygulamaya koyduklarını belirtti.

Vitai, Türkiye'ye ilk girdiklerinde 4,5 milyar dolardan fazla varlık getirdiklerini ifade ederek, şunları kaydetti:


“2006 yılında Türkiye'deki en büyük doğrudan yabancı yatırımdı bu. Türkiye tarihinde de üçüncü en büyüktü. Türkiye'ye doğrudan yabancı yatırım çekme açısından da önemli bir örnek teşkil etti. 2007'deki net performansımızın göstergesi de yüzde 26'lık büyümeydi. 2007'deki ciromuz 2,6 milyar YTL'yi buldu. Vodafone Türkiye'nin performansı, Vodafone Grubunun küresel sonuçlarına da etki etti.

2007'nin son çeyrek sonucuna göre, Vodafone'un dünya genelindeki cirosu ise 21,25 milyar YTL. Bu 2006'nın son çeyrek sonuçlarına göre, yüzde 16'lık bir büyüme göstergesi.

2007'de 3 milyon yeni abone kazanarak, abone tabanımız yüzde 26'lık büyüme katetti ve Aralık sonunda 16,1 milyon aboneye ulaştık. Faturalı abone sayımız da bu yıl boyunca artışa geçti. Bunun sonucunda da Türkiye'deki faaliyetlere başlandığından beri, Mısır'dan sonra abone büyümesi anlamında Türkiye ikinci ülke haline geldi.”

Attila Vitai, yalnızca Türkiye'ye yatırım yapmakla kalmadıklarını aynı zamanda TMSF'ye ödenen miktarla birlikte diğer alanlara da yatırım yaptıklarını belirterek, çalışanlara da yatırım yapıldığını, tüm personelin düzenli eğitimden geçirildiğini ifade etti.


DOĞU'YA ÇAĞRI MERKEZİ
Attila Vitai, bu yıl bazı faaliyetlerini Samsun ve Antalya'ya taşımayı düşündüklerini, 2009'da ise Diyarbakır ve Erzurum'da bazı faaliyetlere gireceklerini, Doğu'da da çağrı merkezi açmak gibi bir düşünceleri bulunduğunu belirterek, Türkiye'de kısa vadeli planlar peşinde olmadıklarını, uzun ve kararlı yatırımların peşinde bulunduklarını söyledi.
Vitai, bu yıl 2 bin baz istasyonu daha kurmayı planladıklarını, kapsama oranlarının yüzde 98 civarında olmasını beklediklerini ifade ederek, pazarda faturalı hatların daha çok gelir sağladığı yönünde bir algılama olduğunu, ancak 300-400 YTL harcayan aboneleri bulunduğunu söyledi.


YATIRIMLAR SÜRECEK
Vitai, çalışan sayısında 2 yılda 500 kişilik bir büyüme olduğunu, çalışanlarına 2006'da yüzde 45, geçen yıl da yüzde 18 zam yaptıklarını, çalışanların haklarında iyileştirmeler gerçekleştirdiklerini ve yüksek oranda kadın çalışanları bulunduğunu anlattı.
Vitai, Vodafone'nin Türkiye'ye getirdiği kaynağın 4,5 milyar doları aştığını belirterek, “İçinde olduğumuz 3 yıllık yatırım süreci kapsamında toplam 0,9 milyar dolar ek yatırım yapacağız. 2006 ve 2007'de olduğu gibi, yatırımlarımız bu yıl da devam edecek” dedi.

Hürriyet
 

Benzer İçerikler

Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
515
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
483
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
711
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
616
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Üst