1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Vodafone yatırımlara devam edecek

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Vodafone Türkiye CEO'su Attila Vitai, Türkiye'de kısa vadeli planlar peşinde olmadıklarını söyledi.
  Yeni genel müdürlük binasını tanıtmak, Vodafone'un 2007 yılı performansı ve 2008 yılı hedeflerini anlatmak amacıyla bir basın toplantısı düzenleyen Vitai, genel müdürlük binasının resmi açılışının yarın, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da katılacağı bir törenle yapılacağını söyledi.

  Vitai, yeni binanın İkitelli'deki eski binadan çok farklı olduğunu, modern tasarımı ve teknolojik yapısıyla Vodafone Grubunu yansıttığını dile getirdi.

  Türkiye'ye gelirken Vodafone'un kurumsal rengi olan kırmızı-beyazın, Türkiye'nin milli rengi kırmızı-beyazla birlikte büyük bir sinerji yaratacağına inandıklarını anlatan Vitai, zamanla haklı olduklarının kanıtlandığını, 2007 yılının son derece iyi sonuçlarla kapatıldığını söyledi.

  Vitai, “2007'deki ciromuz 2,6 milyar YTL'yi buldu. Vodafone Türkiye'nin performansı, Vodafone grubunun küresel sonuçlarına da etki etti” dedi.

  Vitai, özellikle network gelişimi, gelir ve abone artırımı konusunda 2007'de önemli ilerlemeler kaydedildiğine işaret ederek, altyapılarını ilerlettiklerini kaydetti. Müşterilerinin sürekli, network kalitesinin bir numaralı ihtiyaç olduğu yönünde talep ilettiklerini belirten Vitai, kendilerinin de modernizasyon çalışmaları başlattıklarını ve bu çalışmaların 3'te 2'sinin tamamlandığını söyledi.
  “3G'YE HAZIRIZ”

  Baz istasyonlarını modernize ettiklerini dile getiren Attila Vitai, şirketi satın aldıkları 2005 yılından bu yana baz istasyonu sayısını yüzde 70 oranında artırdıklarını, bunun da ses kalitesi, kapsamı alanı ve kapasitede büyük bir artışa neden olduğunu ifade etti.

  Şu an üçüncü nesil iletişime (3G) hazır durumda olduklarını bildiren Vitai, 2007'de, ödenen para karşılığında sağlanan değer konusunda çalışarak yeni tarifeler ve servisler uygulamaya koyduklarını belirtti.

  Vitai, Türkiye'ye ilk girdiklerinde 4,5 milyar dolardan fazla varlık getirdiklerini ifade ederek, şunları kaydetti:


  “2006 yılında Türkiye'deki en büyük doğrudan yabancı yatırımdı bu. Türkiye tarihinde de üçüncü en büyüktü. Türkiye'ye doğrudan yabancı yatırım çekme açısından da önemli bir örnek teşkil etti. 2007'deki net performansımızın göstergesi de yüzde 26'lık büyümeydi. 2007'deki ciromuz 2,6 milyar YTL'yi buldu. Vodafone Türkiye'nin performansı, Vodafone Grubunun küresel sonuçlarına da etki etti.

  2007'nin son çeyrek sonucuna göre, Vodafone'un dünya genelindeki cirosu ise 21,25 milyar YTL. Bu 2006'nın son çeyrek sonuçlarına göre, yüzde 16'lık bir büyüme göstergesi.

  2007'de 3 milyon yeni abone kazanarak, abone tabanımız yüzde 26'lık büyüme katetti ve Aralık sonunda 16,1 milyon aboneye ulaştık. Faturalı abone sayımız da bu yıl boyunca artışa geçti. Bunun sonucunda da Türkiye'deki faaliyetlere başlandığından beri, Mısır'dan sonra abone büyümesi anlamında Türkiye ikinci ülke haline geldi.”

  Attila Vitai, yalnızca Türkiye'ye yatırım yapmakla kalmadıklarını aynı zamanda TMSF'ye ödenen miktarla birlikte diğer alanlara da yatırım yaptıklarını belirterek, çalışanlara da yatırım yapıldığını, tüm personelin düzenli eğitimden geçirildiğini ifade etti.


  DOĞU'YA ÇAĞRI MERKEZİ
  Attila Vitai, bu yıl bazı faaliyetlerini Samsun ve Antalya'ya taşımayı düşündüklerini, 2009'da ise Diyarbakır ve Erzurum'da bazı faaliyetlere gireceklerini, Doğu'da da çağrı merkezi açmak gibi bir düşünceleri bulunduğunu belirterek, Türkiye'de kısa vadeli planlar peşinde olmadıklarını, uzun ve kararlı yatırımların peşinde bulunduklarını söyledi.
  Vitai, bu yıl 2 bin baz istasyonu daha kurmayı planladıklarını, kapsama oranlarının yüzde 98 civarında olmasını beklediklerini ifade ederek, pazarda faturalı hatların daha çok gelir sağladığı yönünde bir algılama olduğunu, ancak 300-400 YTL harcayan aboneleri bulunduğunu söyledi.


  YATIRIMLAR SÜRECEK
  Vitai, çalışan sayısında 2 yılda 500 kişilik bir büyüme olduğunu, çalışanlarına 2006'da yüzde 45, geçen yıl da yüzde 18 zam yaptıklarını, çalışanların haklarında iyileştirmeler gerçekleştirdiklerini ve yüksek oranda kadın çalışanları bulunduğunu anlattı.
  Vitai, Vodafone'nin Türkiye'ye getirdiği kaynağın 4,5 milyar doları aştığını belirterek, “İçinde olduğumuz 3 yıllık yatırım süreci kapsamında toplam 0,9 milyar dolar ek yatırım yapacağız. 2006 ve 2007'de olduğu gibi, yatırımlarımız bu yıl da devam edecek” dedi.

  Hürriyet


   
Vodafone yatırımlara devam edecek konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yatırımlar Çoğaldı, Arsa Sıkıntısı Arttı

  Yatırımlar Çoğaldı, Arsa Sıkıntısı Arttı

  İskenderun Körfezinde bir biri ardına yapılan yatırımlar ve İskenderun Demir Çelik Fabrikalarının (İSDEMİR) yassı mamul üretime geçecek olmasının da katkısıyla, İskenderun, Dörtyol ilçesi ile Adana'nın Ceyhan ve Yumurtalık ilçelerinde yaşanan arsa sıkıntısına, Osmaniye'nin de katıldığı bildirildi. Osmaniye Valisi Zübeyir Kemelek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Osmaniye'nin Toprakkale...
 2. Yabancıların portföy yatırımlarında hızlanma

  Yabancıların portföy yatırımlarında hızlanma

  “Sıcak paraö olarak da adlandırılan yabancıların Türkiye’deki menkul kıymet alım satım trafiği, bu yıl ilk dokuz ayda geçen yılın eş dönemine göre yaklaşık yüzde 50 hızlandı. Yabancı yatırımcıların bu yılın ilk dokuz aylık döneminde Türkiye’ye hisse senedi, Devlet tahvili ve Hazine bonosu almak üzere getirdiği döviz 60.4 milyar dolar, söz konusu kağıtları satarak ya da vadesinde tahsil...
 3. Forum AVM'ler Yayılmaya Devam Edecek

  Forum AVM'ler Yayılmaya Devam Edecek

  forum avmler form avm forum bakırköy avm ler avmleri Halen 4 adet olan ’Forum’ alışveriş merkezlerinin sayısının 2012 yılında 22’ye çıkacağını söyleyen Multi Turkmall CEO’su Levent Eyüboğlu, 5 yıl içinde tüm alışveriş merkezlerini aynı çatı altında toplayıp halka açabileceklerini söyledi. Eyüboğlu, "Siyasi belirsizlik döneminde bile 1 milyar Euro’luk yatırımın startını verdik. Türkiye’ye...
 4. 2012 Yeni Sezonda Kaldığı Yerden Devam Edecek Olan Diziler

  2012 Yeni Sezonda Kaldığı Yerden Devam Edecek Olan Diziler

  Yeni Sezonda Hangi Diziler Var 2012 Yeni Sezon Dizileri Neler Sevgili melekler, kış sezonu boyunca hepimizi ekran başına kilitleyen birbirinden güzel senaryolu ve heyecanlı diziler yaz sezonuyla birlikte tatile girdi. Tabi kanal yapımcıları da boş durmadı ve yaz sezonu dizileriyle izleyiciyi memnun etmeye çalışıyor. Bu yazımızda heyecanla bekleyenler için 2012 yeni sezon dizileri neler,...
 5. Karadayı 3. Sezonda Kesin Devam Edecek!

  Karadayı 3. Sezonda Kesin Devam Edecek!

  karadayı 3.sezon, karadayı bitiyor mu, karadayı devam edecek mi Sevgili melekler, reyting rekortmeni dizi Karadayı'nın yeni sezonda devam edip etmeyeceği hayranları tarafından büyük merak konusuydu. Daha önce gazeteci Oya Doğan'ın kaleme aldığı yazısında 3.sezonda devam edeceği iddiasına son noktayı dizinin başrol oyuncularından Bergüzar Korel koydu: " KARADAYI 3.SEZON YOLA DEVAM...

Sayfayı Paylaş