1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Voleybol Oyun Yapısı; Kura, Dönüşler, Pozisyonlar

  Konu, 'voleybol' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  voleybol pozisyonları voleybol dönüşleri voleybolda pozisyonlar voleybolda dönüşler diziliş OYUNUN YAPISI

  KURA

  Müsabakadan önce baş hakem birinci sette takımların sahalarını ve ilk servisi atacak takımı belirlemek için kura atışı yapar.

  Eğer netice seti oynanacaksa, yeniden kura atışı yapılır.

  Kura, iki takım kaptanının huzurunda atılır.

  Kurayı kazananın seçenekleri:

  YA

  Servis atma veya karşılama hakkı

  VEYA

  Oyun alanının seçimi.

  Kurayı kaybeden kalan seçenekleri alır.

  Ayrı ayrı ısınma halinde ilk servisi atacak takım filede ilk ısınacak takımdır.


  ISINMA DEVRESİ

  Maç öncesinde takımlar başka bir sahada ısınma olanağı bulmuşlarsa her iki takım birlikte 6 dakika, bulamamışlarsa 10 dakika filede ısınabilirler.

  Eğer takım kaptanları filede ayrı ayrı ısınmayı talep ederse, Kural 7.2.1’e göre her takım filede 3’er dakika veya 5’er dakika ısınabilir.

  TAKIMIN BAŞLANGIÇ DİZİLİŞİ

  Her takımın oyunda daima altı oyuncusu olmalıdır.

  Oyun alanındaki oyuncuların dönme sırası, takımların başlangıç dizilişiyle belirlenir. Bu sıra set boyunca korunmalıdır.

  Her setin başlamasından önce koç kendi takımının başlangıç dizilişini pozisyon kâğıdında göstermelidir. Bu kâğıt düzgün bir şekilde doldurulup imzalanarak yardımcı hakeme veya yazı hakemine verilir.

  Bir setin başlangıç dizilişinde yer almayan oyuncular, o set için yedek oyunculardır (Libero hariç).


  Pozisyon kağıdının yardımcı hakem veya yazı hakemine teslim edilmesinden sonra dizilişte, kurallara uygun oyuncu değişikliğinin dışında hiçbir değişiklik yapılmasına izin verilmez.

  Oyuncuların oyun alanındaki yerleri ile pozisyon kağıdı arasında çelişki varsa aşağıdaki işlemler yapılır ;

  Set başlamadan önce oyuncuların oyun alanındaki yerleriyle pozisyon kağıdı arasında böyle bir çelişki görüldüğünde, oyuncular pozisyon kağıdında gösterilen yerlerine geçmelidirler. Bu durumda ceza verilmez.

  Set başlamadan önce, oyun alanında pozisyon kağıdına yazılmamış bir oyuncu varsa, bu oyuncu pozisyon kağıdına göre değiştirilmelidir. Bu durumda ceza verilmez.

  Bununla beraber eğer koç pozisyon kağıdına yazılmamış böyle oyuncu veya oyuncuları oyun alanında tutmak isterse, kurallara uygun oyuncu değişikliği talep etmelidir. Bu değişiklik(ler) müsabaka cetveline işlenecektir.

  POZİSYONLAR

  Servis atan oyuncunun topa vurduğu anda her takım kendi oyun alanında dönüş sırasına göre pozisyon almalıdır (servis atan oyuncu hariç).

  Oyuncuların pozisyonları aşağıdaki gibi numaralandırılmıştır:

  Filenin önünde bulunan üç oyuncu ön hat oyuncusudur ve 4 (ön-sol), 3 (ön-orta), 2 (ön-sağ) numaralı pozisyonlarda dururlar.

  Diğer üç oyuncu geri hat oyuncusudur ve 5 (geri-sol), 6 (geri-orta), 1 (geri-sağ) numaralı pozisyonlarda dururlar.

  Oyuncular arasındaki pozisyon bağlantıları ;

  Her geri hat oyuncusu, kendisiyle ilgili ön hat oyuncusuna göre orta çizginin daha gerisinde yer almalıdır.

  Ön hat ve geri hat oyuncuları, Kural 7.4.1’de belirtilen sıraya göre birbirlerinin yanında durmalıdırlar.

  Oyuncuların pozisyonları, yere temas eden ayaklarının pozisyonlarına göre ve aşağıda belirtilen şekilde tespit ve kontrol edilir.

  Her ön hat oyuncusunun ayağının en azından bir kısmı, orta çizgiye kendisiyle ilgili geri hat oyuncusunun ayaklarından daha yakın olmalıdır.

  Sağ (sol) tarafta bulunan her oyuncunun ayağının en azından bir kısmı sağ (sol) taraftaki yan çizgiye kendi sırasında ortada bulunan oyuncunun ayaklarından daha yakın olmalıdır.

  Servis vuruşundan sonra, oyuncular her tarafa hareket edebilir ve kendi oyun alanlarında veya serbest bölgede herhangi bir pozisyon alabilirler.

  POZİSYON HATASI

  Eğer servis atan oyuncunun topa vurduğu anda herhangi bir oyuncu doğru pozisyonda değilse, takımı pozisyon hatası yapar.

  Servis atan oyuncu topa vurduğu anda servis hatası yaparsa, bu hata pozisyon hatasından önce gelir.

  Eğer topa vurulduktan sonra bir servis hatası olursa, cezalandırılacak olan pozisyon hatasıdır.

  Bir pozisyon hatası aşağıdaki sonuçları doğurur:

  Takım rally kaybıyla cezalandırılır,

  Oyuncuların pozisyonları düzeltilir.

  DÖNÜŞ

  Dönüş sırası başlangıç dizilişiyle belirlenir ve set boyunca servis sırası ve oyuncuların pozisyonları ile kontrol edilir.

  Servisi karşılayan takım servis atma hakkını kazandığı zaman bu takımın oyuncuları saat yönünde bir pozisyon dönerler: 2 no lu pozisyondaki oyuncu servis atmak için 1 no ya gider, 1 no lu pozisyondaki oyuncu 6 no ya geçer, vs...


  DÖNÜŞ HATALARI

  Dönüş hatası, SERVİS dönüş sırasına göre atılmadığı zaman yapılır. Bu durum aşağıdaki sonuçları doğurur:

  Takım rally kaybıyla cezalandırılır;

  Oyuncuların dönüş sırası düzeltilir.

  Buna ilave olarak yazı hakemi hatanın yapıldığı anı tam olarak belirlemeli ve takımın hata yaptıktan sonra kazandığı bütün sayılar iptal edilmelidir. Rakip takımın sayıları aynen geçerli kalır.

  Eğer hatanın yapıldığı an tespit edilemiyorsa, kazanılmış sayılar iptal edilmez. Bu durumda uygulanacak tek ceza, rally kaybıdır.

  TVF Resmi Kurallar
  voleybol.org
   
 2. zeynep kaval

  zeynep kaval Forum Okuru

Voleybol Oyun Yapısı; Kura, Dönüşler, Pozisyonlar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Voleybol Oyun Düzeni; Sayı, Set ve Maç

  Voleybol Oyun Düzeni; Sayı, Set ve Maç

  voleybol kaç settir voleybol kaç set set oynanır voleybolda vardır setten oluşur SAYI ALMAK, SET VE MAÇ KAZANMAK BİR SAYI ALMAK Sayı Bir takım aşağıdaki durumlarda sayı alır : -Top rakibin oyun alanında zemine temas ettiğinde, - Rakip takım bir hata yaptığında, - Rakip takım bir İhtar aldığında, Hata Bir takım, kurallara...
 2. elma kurdu oyunu

  elma kurdu oyunu

  elma kurdu tv elmakurdutv elmakurdu tv elma kurdu parmak oyunu wwwelmakurdutv Aldım elime bir elma(eller yuvarlak yapılır) böldüm onu dört parçaya(iki elle döre bölme hareketi yapılır) aaaaa o da ne yol alıyor yavaş yavaş(kol üzerine parmaklarla yürüme hareketi) elma kurdu bu arkadaş çık çık çık sevimli kurtçuk ( iki parmakla tırmanma hareketi) elmadan bana da ver olurmu kurtçuk
 3. voleybol oyun kuralları nelerdir

  voleybol oyun kuralları nelerdir

  voleybol oyun kuralları nelerdir lütfen arkadaşlar voleybol oyun kuralları nelerdir bu konuda da bilgi verin bana şimdiden sağolun
 4. Voleybol Oyun Kuralları Hakkında Bilgi

  Voleybol Oyun Kuralları Hakkında Bilgi

  Voleybol Kuralları 2011 Voleybol Nasıl Oynanır 2012 Voleybol Oyununun Kuralları Sevgili sporsever meleklerimiz için volaybol kuralalrı hakkında ayrıntılı bilgileri aşağıda ki yazımızda bulabilirsiniz melekler :) Voleybol, file ile ikiye bölünmüş bir oyun alanı üzerinde iki takım tarafından oynanan bir spordur.Oyunun amacı, topu filenin üzerinden göndererek rakip takımın oyun alanında...
 5. voleybol oyun kurallarını yazarmısınız acaba ?

  voleybol oyun kurallarını yazarmısınız acaba ?

  Merhaa melekleri şu sıralar voleybola merak saldım, iyice öğrenmek istiyorum nasıl oynanıoyr falan.Bana voleybol oyun kurallarını yazabilirmisiniz acaba ?

Sayfayı Paylaş