1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Voleybol Takımları Resmi Oluşumu ve Düzen

  Konu, 'voleybol' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  voleybol krokisi voleybol kıyafetleri voleybolda oyuncu yerleşimi voleybolda oyuncuların yerleşimi voleybolcuların kıyafetleri TAKIMLAR

  TAKIMIN OLUŞUMU

  Bir takım en fazla 12 oyuncu, bir koç, bir yardımcı koç, bir masör ve bir tıp doktorundan oluşur.

  FIVB Dünya ve Resmi Müsabakalarında tıp doktoruna FIVB tarafından önceden yetki verilmiş olmalıdır.

  Libero dışındaki oyunculardan biri müsabaka cetvelinde takım kaptanı olarak belirtilmelidir.

  Sadece müsabaka cetveline kayıtlı oyuncular oyun alanına girebilirler ve müsabakaya iştirak edebilirler. Koç ve takım kaptanı müsabaka cetvelini imzaladıktan sonra kayıtlı oyuncular değiştirilemezler.

  TAKIMIN YERLEŞİMİ

  Oyunda olmayan oyuncular takımın oturma sıralarında oturmalı veya kendi ısınma sahalarında bulunmalıdırlar. Koç ve takımın diğer mensupları da takımın oturma sıralarında oturmakla birlikte buradan geçici olarak ayrılabilirler.

  Takımların oturma sıraları yazı hakemi masasının yan taraflarına, serbest bölgenin dışına yerleştirilir.

  Müsabaka esnasında sadece takım mensuplarının takımlarının sırasında oturmalarına ve ısınma devresine katılmalarına müsaade edilir.

  Oyunda olmayan oyuncular topsuz olarak aşağıdaki gibi ısınabilirler :

  Oyun esnasında : ısınma sahasında,

  Molalarda ve teknik molalarda : kendi oyun alanlarının arkasındaki serbest bölgede.

  Oyuncular set aralarında serbest bölge içinde top kullanarak ısınabilirler.

  MALZEMELER

  Bir oyuncunun malzemeleri forma, şort, çorap (kıyafet) ve spor ayakkabısından oluşur.

  Bütün bir takımın forma, şort ve çoraplarının rengi ve tasarımı tektip olması gerekir (Libero hariç). Kıyafetler temiz olmalıdır.

  FIVB Büyükler Dünya ve Resmi müsabakalarında siyah renk tabanlı ayakkabıların giyilmesi yasaklanmıştır. Forma ve şortlar FIVB Standartlarına uymalıdır.


  Oyuncuların formaları 1’den 18’e kadar numaralandırılmış olmalıdır.

  Numaralar formanın ön ve arkasında ortada bulunmalıdır. Numaraların renk ve parlaklığı formaların renk ve parlaklığına zıt olmalıdır.

  Numaraların yüksekliği göğüste en az 15 cm, sırtta en az 20 cm olmalıdır. Numaraların yazıldığı bandın genişliği ise en az 2 cm olmalıdır.

  FIVB Dünya ve Resmi Müsabakalarında oyuncu numaraları şortun sağ paçasında tekrarlanmalıdır. Numaranın yüksekliğinin 4 ile 6 cm arasında olması ve numaranın yazıldığı bandın genişliğinin de en az 1 cm olması gerekir.

  Takım kaptanının formasında, göğüs numarasının altında 8x2 cm lik bir şerit olmalıdır.

  Diğer oyunculardan farklı renkte olan (Libero oyuncusu haricinde) ve/veya kurallara uygun numarası bulunmayan formaların giyilmesi yasaktır.

  MALZEME DEĞİŞİKLİKLERİ

  Baş hakem bir veya daha fazla oyuncuya şu konularda müsaade verebilir :

  Çıplak ayakla oynamak,

  FIVB Dünya ve Resmi Müsabakalarında çıplak ayakla oynamak yasaktır.

  Set aralarında veya oyuncu değişikliğinden sonra ıslak veya hasarlı kıyafetleri, renk, dizayn ve numarası aynı olmak şartıyla yenileriyle değiştirmek,

  Soğuk havalarda bütün takım için (Libero hariç) aynı renk ve dizayna sahip ve Kural uygun numaralanmış olması şartıyla eşofmanla oynamak.

  YASAKLANMIŞ EŞYALAR

  Oyuncuların sakatlanmasına sebep olabilecek veya onlara suni bir avantaj sağlayacak şeylerin kullanılması yasaklanmıştır.

  Oyuncular riski kendisine ait olmak kaydıyla gözlük ve lens takabilirler.

  TVF Resmi Kurallar
  voleybol.org
   
 2. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  temel duruş yok ama buu bilgiler için teşekür ederim :D
   
Voleybol Takımları Resmi Oluşumu ve Düzen konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Voleybol Tesisler ve Donatım

  Voleybol Tesisler ve Donatım

  voleybol tesisleri OYUN SAHASI Oyun sahası, oyun alanı ve serbest bölgeden oluşur. Bu saha dikdörtgen ve simetrik olmalıdır. ÖLÇÜLER Oyun alanı, 18x9 m ölçülerinde bir dikdörtgendir ve her yönde en az 3 m genişliğinde olan bir serbest bölge ile çevrilmiştir. Oyun sahasının üzerinde bulunan serbest...
 2. Voleybol Oyun Düzeni; Sayı, Set ve Maç

  Voleybol Oyun Düzeni; Sayı, Set ve Maç

  voleybol kaç settir voleybol kaç set set oynanır voleybolda vardır setten oluşur SAYI ALMAK, SET VE MAÇ KAZANMAK BİR SAYI ALMAK Sayı Bir takım aşağıdaki durumlarda sayı alır : -Top rakibin oyun alanında zemine temas ettiğinde, - Rakip takım bir hata yaptığında, - Rakip takım bir İhtar aldığında, Hata Bir takım, kurallara...
 3. Voleybol ve File

  Voleybol ve File

  voleybol filesi fiyatları voleybolda fileye temas voleybol file uzunluğu filesinin uzunluğu filenin FİLEDEKİ TOP FİLEYİ GEÇEN TOP Rakip sahaya gönderilen top filenin üzerinden, geçiş boşluğu içinden gitmelidir. Geçiş boşluğu file dikey düzleminin bir parçasıdır ve aşağıdakilerle sınırlıdır : Aşağıda filenin üst kısmıyla, Kenarlarda...
 4. Voleybol Takımında Libero Oyuncusu

  Voleybol Takımında Libero Oyuncusu

  voleybolda liberonun görevi voleybolda libero nedir voleybol libero voleybol nedir LİBERO OYUNCUSU LİBERONUN BELİRLENMESİ Her takımın müsabaka cetveline kayıtlı 12 oyuncusundan birini özel defans oyuncusu “Libero” olarak belirleme hakkı vardır. Libero, maçtan önce müsabaka cetvelinde özel olarak ayrılmış bölüme kaydedilmelidir. Libero,...
 5. Voleybol Hakemleri ve Görevleri

  Voleybol Hakemleri ve Görevleri

  Voleybolda Toplam Kaç Hakem olur Voleybolda Hakemlerin Görevleri Sporla ilgilenen meleklerimiz ve sayın misafirlerimiz için voleybol hakemleri ve görevleri hakkında sizleri bilgilendiriyoruz melekler :) HAKEM GRUBU VE USULLERİ OLUŞUM Bir maçtaki hakem grubu aşağıdaki görevlilerden oluşur: - Baş hakem - Yardımcı hakem - Yazı hakemi - Dört (iki) çizgi hakemi FIVB Dünya ve Resmi...

Sayfayı Paylaş