1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Voleybol Tesisler ve Donatım

  Konu, 'voleybol' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  voleybol tesisleri OYUN SAHASI
  Oyun sahası, oyun alanı ve serbest bölgeden oluşur. Bu saha dikdörtgen ve simetrik olmalıdır.

  ÖLÇÜLER

  Oyun alanı, 18x9 m ölçülerinde bir dikdörtgendir ve her yönde en az 3 m genişliğinde olan bir serbest bölge ile çevrilmiştir.

  Oyun sahasının üzerinde bulunan serbest oyun boşluğu, her türlü engelden arındırılmış olmalıdır. Serbest oyun boşluğu, oyun sahasının yüzeyinden ölçüldüğünde en az 7 m yüksekliğinde olmalıdır.

  FIVB Dünya ve Resmi Müsabakalarında serbest bölge yan çizgilerden ölçüldüğünde en az 5 m ve dip çizgilerden ölçüldüğünde en az 8 m genişliğinde olmalıdır. Serbest oyun boşluğu ise oyun sahasının yüzeyinden ölçüldüğünde en az 12.5 m yüksekliğinde olmalıdır.

  OYUN SAHASININ YÜZEYİ

  Sahanın yüzeyi düz, yatay ve yeknesak olmalıdır. Oyuncular için sakatlanmaya yol açacak herhangi bir tehlike teşkil etmemelidir. Pürüzlü ve kaygan yüzeylerde oynanması yasaktır.

  FIVB Dünya ve Resmi Müsabakalarında sadece tahta veya sentetik bir yüzeyin kullanılmasına izin verilir. Bu yüzey daha önce FIVB tarafından onaylanmış olmalıdır.

  Kapalı salonlarda oyun alanının yüzeyi açık renkte olmalıdır.
  FIVB Dünya ve Resmi Müsabakalarında çizgiler için beyaz, oyun alanı ve serbest bölge için farklı renkler kullanılmalıdır.

  Açık hava sahalarında drenaj amacıyla her metre için 5 mm lik bir eğime müsaade edilir. Saha çizgilerinin sert bir maddeden oluşturulması yasaktır.

  OYUN ALANININ ÜZERİNDEKİ ÇİZGİLER

  Bütün çizgiler 5 cm genişliğindedir. Çizgiler, zeminin ve diğer çizgilerin renklerinden farklı ve açık renkte olmalıdır.

  Sınır çizgileri

  İki yan ve iki dip çizgi oyun alanını belirler. Yan ve dip çizgilerin her ikisi de oyun alanının boyutlarına dahil olarak çizilir.


  Orta çizgi

  Orta çizginin tam ortası oyun alanını 9x9 m boyutlarında iki eşit alana böler; bununla beraber orta çizgi kalınlığının, bütünüyle, her iki oyun alanının da sınırları içerisinde olduğu kabul edilir.

  Hücum çizgisi

  Her oyun alanında, arka kenarı orta çizginin tam ortasından 3 m geriye çizilmiş bir hücum çizgisi, ön bölgeyi belirler.

  FIVB Dünya ve Resmi Müsabakalarında hücum çizgisi yan çizgilerden itibaren toplam 1.75 m lik kesik çizgilerle uzatılmıştır. 5 cm eninde, 15 cm boyundaki bu 5 adet kısa çizgi 20 cm aralıklarla çizilmelidir.

  BÖLGELER VE SAHALAR

  Ön bölge

  Her oyun alanında ön bölge orta çizginin tam ortası ve hücum çizgisinin arka kenarıyla sınırlıdır.

  Ön bölgenin yan çizgiler dışında serbest bölgenin sonuna kadar uzandığı varsayılır.

  Servis bölgesi

  Servis bölgesi, her dip çizginin gerisinde 9 m genişliğindeki sahadır.

  Bu bölgenin yan sınırları, dip çizgilerden 20 cm geriye, yan çizgilerin uzantısı olarak çizilen 15 cm uzunluğunda iki kısa çizgiyle belirlenir. Her iki kısa çizgi de servis bölgesinin genişliğine dahildir.

  Servis bölgesinin derinliği serbest bölgenin sonuna kadar devam eder.

  Oyuncu değiştirme bölgesi

  Oyuncu değiştirme bölgesi, her iki hücum çizgisinin yazı hakemi masasına kadar olan uzantısı ile sınırlıdır.

  Isınma sahası

  FIVB Dünya ve Resmi Müsabakalarında ısınma sahaları yaklaşık 3x3m boyutlarında, serbest bölgenin dışında ve oturma sıralarının bulunduğu taraftaki köşelerde yer alır.

  Ceza sahası

  Yaklaşık 1x1 m boyutlarında olan ve 2 sandalye bulundurulan bir ceza sahası, kontrol sahasında, her bir dip çizgi uzantısının dışında yer alır. Bu sahalar 5 cm genişliğinde kırmızı bir çizgiyle sınırlandırılabilirler.


  ISI

  En düşük ısı 10° C nin (50° F) altında olmamalıdır.

  FIVB Dünya ve Resmi Müsabakalarında maksimum ısı 25° C den (77° F) daha yüksek ve minimum ısı 16° C den (61° F) daha düşük olmamalıdır.

  AYDINLATMA

  FIVB Dünya ve Resmi Müsabakalarında aydınlatma, oyun sahasının yüzeyinden 1 m yükseklikte ölçülmek şartıyla, 1000 ile 1500 lux arasında olmalıdır.

  FİLE VE DİREKLER

  FİLENİN YÜKSEKLİĞİ

  File, düşey olarak orta çizginin üstünde yer alır ve erkekler için 2.43 m, bayanlar için 2.24 m yüksekliğindedir.

  Filenin yüksekliği oyun alanının ortasından ölçülür. Filenin iki kenar yüksekliği kesinlikle aynı olmalı ve buradaki yükseklik kuralda belirtilen yüksekliği 2 cm den fazla geçmemelidir.

  FİLENİN YAPISI

  File, 1 m genişliğinde, 9.50 ila 10 m uzunluğundadır (yan bantların her bir yanındaki 25 ila 50 cm dahil) ve 10 cm lik karelerden müteşekkil siyah iplerden yapılmıştır.

  Filenin üst kısmında 7 cm genişliğinde, iki kat beyaz çadır bezinden yapılmış yatay bir bant file boyunca dikilmiştir. Bandın her iki ucunda onu direklere bağlayan ve gergin durmasını sağlayan bir ipin geçtiği bir delik bulunur.

  Bandın içinden geçen elastiki kablo fileyi direklere bağlar ve üst kısmının gergin durmasını sağlar.

  Filenin alt kısmında üst banta benzer, 5 cm genişliğinde, içinden ip geçirilmiş başka bir yatay bant vardır. Bu ip fileyi direklere bağlar ve alt kısmının gergin durmasını sağlar.


  YAN BANTLAR
  İki adet beyaz bant, her iki yan çizginin üzerinde yer alacak şekilde fileye düşey olarak bağlanır.

  Yan bantlar 5 cm genişliğinde ve 1 m uzunluğunda olup filenin bir parçası olarak kabul edilirler.

  ANTENLER

  Anten, 1.80 m uzunluğunda ve 10 mm çapında, fiberglas veya benzeri bir maddeden yapılmış esnek bir çubuktur.


  TVF Resmi Kuralları
  voleybol.org


   
Voleybol Tesisler ve Donatım konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Voleybol ve File

  Voleybol ve File

  voleybol filesi fiyatları voleybolda fileye temas voleybol file uzunluğu filesinin uzunluğu filenin FİLEDEKİ TOP FİLEYİ GEÇEN TOP Rakip sahaya gönderilen top filenin üzerinden, geçiş boşluğu içinden gitmelidir. Geçiş boşluğu file dikey düzleminin bir parçasıdır ve aşağıdakilerle sınırlıdır : Aşağıda filenin üst kısmıyla, Kenarlarda...
 2. Voleybolda Fair-Play ve Yaptırımlar

  Voleybolda Fair-Play ve Yaptırımlar

  voleybolla ilgili sözler voleybol ile ilgili güzel sözler voleybol ile voleybolda fair play sözleri DAVRANIŞ KOŞULLARI SPORTMENCE DAVRANIŞ Oyuna katılanlar resmi oyun kurallarını bilmek ve onlara uymak zorundadırlar. Oyuna katılanlar, sportmenliğe yakışır bir şekilde, hakemlerin kararlarını tartışmaksızın kabul etmek zorundadırlar....
 3. Voleybol

  Voleybol

  Rüyada voleybol oyununu seyrettiginizi veya kendinizin voleybol oynadigini görmek, neseli ve mutlu günler geçireceginize isarettir.
 4. Ilgın Kaplıcaları ve Termal Tesisleri

  Ilgın Kaplıcaları ve Termal Tesisleri

  ılgın kaplıca otelleri ılgın kaplıcaları termal otel termal otelleri kaplıca fiyatları Akciger iltihaplanmaları, Böbrek hastalıklarına iyi gelir. ILGIN BELEDİYESİ VE TERMAL TESİSLERİ . - ANASAYFA
 5. Voleybol Hakemleri ve Görevleri

  Voleybol Hakemleri ve Görevleri

  Voleybolda Toplam Kaç Hakem olur Voleybolda Hakemlerin Görevleri Sporla ilgilenen meleklerimiz ve sayın misafirlerimiz için voleybol hakemleri ve görevleri hakkında sizleri bilgilendiriyoruz melekler :) HAKEM GRUBU VE USULLERİ OLUŞUM Bir maçtaki hakem grubu aşağıdaki görevlilerden oluşur: - Baş hakem - Yardımcı hakem - Yazı hakemi - Dört (iki) çizgi hakemi FIVB Dünya ve Resmi...

Sayfayı Paylaş