1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Voleybolda Bazı Tanımlar

  Konu, 'voleybol' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  voleybolda molalar voleybol tanımı voleybolun tanımı voleybolun tanimi voleybol oyununun
  TANIMLAR


  1)MAÇ KONTROL SAHASI: Maç kontrol sahası, oyun alanı ve serbest bölge etrafını çevreleyen bir koridor olup dış bariyerler veya sınır panolarına kadar olan bütün alanları kapsar.  2) BÖLGELER: Bölgeler, oyun sahasının(oyun alanı ve serbest bölge)bölümleri olup kural kitabında özel durumlar için (veya belirli kısıtlamalar için) tanımları yapılmıştır. Ön bölge, servis bölgesi, oyuncu değiştirme bölgesi, serbest bölge, arka bölge, libero değişim bölgesi bu kapsamdadır.


  3) SAHALAR: Bunlar serbest bölgenin dışındaki alanlar olup kurallarla tanımlanmış özel fonksiyona sahiptirler. Isınma sahası ve ceza sahası bu grup içerisindedirler.  4) ALT BOŞLUK: Alttan oyun alanınınyüzeyi ileyanlardan direklerle, üstten filenin alt kısmı ile ve fileyi direklere bağlayan tel ile sınırlandırılmış olan bir alandır.  5) GEÇİŞ BOŞLUĞU: Geçiş boşluğu ;
  - Alttan, file üst kenarındaki yatay bant ile,
  - Yanlardan, antenler ve antenlerin uzantılarıyla,
  - Üstten, tavanla sınırlandırılmıştır. Top rakip alana geçiş boşluğu içinden geçerek gitmelidir.  6) GEÇİŞ BOŞLUĞU DIŞI: File dikey düzleminin geçiş düzlemi ile alt boşluk dışındaki kısmıdır.  7) OYUNCU DEĞİŞTİRME BÖLGESİ: Oyuncu değişikliğinin yapıldığı serbest bölgenin içinde bir alandır.  8) FIVB KARARLARINA UYMAYAN ŞARTLAR: Buifade; Tesis ve malzeme özellikleri ile standartlarda yapılan düzenlemelere rağmen, FIVB, oyunu geliştirmek ve yeni şartları test etmek için özel ayarlamalar yapabilir anlamına gelmektedir.  9) FIVB STANDARTLARI: Malzemelerin üretiminde FIVB tarafından sınırlandırılan teknik özellikler ve limitlerdir.  10) CEZA SAHASI: Müsabaka kontrol sahasının her iki tarafında dip çizgi uzantısının gerisinde, serbest bölgenin dışında ve takım oturma sıralarının en az 1,5 m gerisinde yerleştirilmelidir.


  11) FAUL :
  * Kurallara karşı yapılan oyun hatalarıdır,
  * Oyun hareketi dışında yapılan kural hatalarıdır,


  12 ) TOP SEKTİRME: Dripling; topu sektirmek demektir (genellikle topu havaya atmaya veya servis atmaya hazırlanırken). Topun bir elden bir ele taşınması diğer hazırlık hareketlerinin içindedir.


  13) TEKNİK MOLA: Talep edilen molalara ilaveten zorunlu olarak kullanılan molalardır. Bu molalar oyunun analiz edilerek voleybolun tanıtımına ve ilave ticari fırsatların doğmasına olanak sağlar. FIVB nin Dünya ve Resmi Şampiyonalarında teknik molalar zorunludur.


  14) TOP TOPLAYICILAR: Rally aralarında topu servisçiye vererek oyunun kesintisiz akışını sağlayan görevlilerdir.


  15) KAZANANA SAYI SİSTEMİ: Rallyi kazananın bir sayı aldığı skor sistemidir.


  16) SET ARASI: Set aralarındaki süredir. 5. sette (netice setinde) oyun alanlarının değişiminde herhangi bir ara verilmez.


  17) HATIRLATMA: Liberonun geç değişimi nedeniyle, baş hakem tarafından oyundaki kaptana kibarca sözlü olarak yapılan ikazdır.


  TVF Resmi Kurallar
  voleybol.org


   
 2. cadi_91

  cadi_91 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.214
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ankara
  emeğine sağlık
   
Voleybolda Bazı Tanımlar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Öpücük'ün çeşitli tanımları

  Öpücük'ün çeşitli tanımları

  öpücük dövmeleri öpücük dövmesi Ekonomistler der ki:Öpücük, talebin her zaman için arzdan fazla olduğu bir alışveriştir. Muhasebeciler der ki: Öpücük, geri dönüşüm sağladığı için kar oranı yüksek bir tur kredidir. Matematikçiler der ki: Öpücük sonsuzluktur çünkü burada 2'nin böleni yoktur. Geometriciler der ki: Öpücük, iki dudak arasındaki en kısa mesafedir. Fizikçiler der ki: Öpücük,...
 2. Voleybol

  Voleybol

  Rüyada voleybol oyununu seyrettiginizi veya kendinizin voleybol oynadigini görmek, neseli ve mutlu günler geçireceginize isarettir.
 3. Gerçek tanımları

  Gerçek tanımları

  Diet Kola: Markete gidip satın aldığınız ve yanında da külliyatlı miktarda cips ve çikolata tükettiğiniz içecek. Aptal: Polis 'Kenara çek!' uyarısında bulunduğunda, kadının tamamen bilinçli olarak dönüştüğü hal. Çocuk doğurmak: Kadının 36 saat boyunca sancılarla boğuşup, kasıldığı, ıkındığı, sıkındığı ve erkeğin de onun elini tutup "Nefes al, it! Tamam işte bu benim karım!" dediği...
 4. Genel tanımlar

  Genel tanımlar

  Hukuk:Toplum hayatını düzenleyen kurallar bütünü (ihlal durumunda devlet otoritesi tarafından yaptırım uygulanır) Anayasa:Devlet faaliyetlerini düzenleyen yasa metni.Devletin oluşum biçimini düzenler.Hem devleti hem bireyi kapsar.Devletle birey ilişkilerini hukuk kurallarına bağlı olarak düzenler Pozitif Hukuk: Yürürlükteki Hukuk kuralları Anayasa Üstünlüğü Kuralı:Diğer hukuk kurallarının...
 5. voleybol

  voleybol

  voleybol smaç manşet parmak bas atışları nasılyapılır??

Sayfayı Paylaş