Voleybolda Blok ve Blok Hataları

Voleybolda Blok ve Blok Hataları
voleybolda blok voleybol blok voleybolda nedir voleybol nedir BLOK
BLOK YAPMA

Blok, fileye yakın olan oyuncuların rakipten gelen topu durdurmak için file üst kenar seviyesinden daha yükseğe uzanarak yaptıkları harekettir. Sadece ön hat oyuncularının bloğu tamamlamasına izin verilir.

Blok Teşebbüsü

Blok teşebbüsü, topa dokunmadan yapılan blok hareketidir.

Tamamlanmış Blok
Blokçunun topa değdiği anda blok tamamlanır.

Kollektif Blok

Kollektif blok birbirine yakın iki veya üç oyuncu tarafından yapılır ve bu oyunculardan biri topa değdiğinde tamamlanır.

BLOK TEMASI

Top temaslarının tek bir hareket esnasında yapılmış olması kaydıyla, bir veya daha çok blokçu topa birbiri ardına (çabuk ve devamlı) temas edebilir.

RAKİBİN OYUN BOŞLUĞUNDA BLOK YAPMA

Blok esnasında, rakip oyuncunun oyununa müdahale etmemek kaydıyla, bir oyuncu ellerini ve kollarını filenin ötesine geçirebilir. Ancak rakip bir hücum vuruşu yapıncaya kadar filenin ötesinde topa dokunulmasına müsaade edilmez.

BLOK VE TAKIM VURUŞLARI

Blok teması takımın vuruş haklarından biri olarak sayılmaz. Sonuçta, blok temasından sonra bir takımın topu geri göndermek üzere üç vuruş hakkı daha vardır.

Bloktan sonraki ilk vuruş, blok esnasında topa dokunan da dâhil olmak üzere, herhangi bir oyuncu tarafından yapılabilir.

SERVİSE BLOK YAPMA

Rakibin servisine blok yapmak yasaktır.

BLOK YAPMA HATALARI

Blokçu rakibinin hücum vuruşundan önce veya aynı anda rakibinin oyun boşluğundaki topa değerse,

Bir geri hat oyuncusu veya Libero bir bloğu tamamlar veya tamamlanmış bir bloğa katılırsa,

Rakibin servisine blok yapılırsa,

Top bloktan harice gönderilirse,

Anten dışından rakibin oyun boşluğundaki topa blok yapılırsa,

Libero oyuncusu ferdi ya da kollektif blok teşebbüsünde bulunursa.
TVF Resmi Kurallar
voleybol.org

voleybol oynanırken gruplar kaç kişi olur hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
madde madde voleybolun kurallarını yazarmısınız madde madde voleybolun kurallarını yazarmısınız
Voleybol hakkında geniş bir araştırma yapmam lazım.Lütfen bana da yardım eder ve voleybolun kurallarını madde madde yazabilirmisiniz? Teşekkürler..
Soru-Cevap 1
voleybol oyun kurallarını yazarmısınız acaba ? voleybol oyun kurallarını yazarmısınız acaba ?
Merhaa melekleri şu sıralar voleybola merak saldım, iyice öğrenmek istiyorum nasıl oynanıoyr falan.Bana voleybol oyun kurallarını yazabilirmisiniz acaba ?
Soru-Cevap 1
voleybolda kaç tür hakem oluyor voleybolda kaç tür hakem oluyor
Voleybol maçlarında sahaya kaç hakem çıkar, bu sporda kaç hakem vardır ? Bilgi verirmisiniz..
Soru-Cevap 1
voleybol voleybol
voleybol smaç manşet parmak bas atışları nasılyapılır??
Soru-Cevap 1
voleybol oynanırken gruplar kaç kişi olur voleybol oynanırken gruplar kaç kişi olur
arkadaşlarım sizlere veleybol ile ilgili bir soru sormak istiyorum lütfen yadrımcı olabilir misiniz inanılmaz merak ediyorum ve araştırdım bulamadım. Melekler acaba bu voleybol oynanırken grublar kaç kişi olur?
Soru-Cevap 0