1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Voleybolda Blok ve Blok Hataları

  Konu, 'voleybol' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  voleybolda blok voleybol blok voleybolda nedir voleybol nedir BLOK

  BLOK YAPMA

  Blok, fileye yakın olan oyuncuların rakipten gelen topu durdurmak için file üst kenar seviyesinden daha yükseğe uzanarak yaptıkları harekettir. Sadece ön hat oyuncularının bloğu tamamlamasına izin verilir.

  Blok Teşebbüsü


  Blok teşebbüsü, topa dokunmadan yapılan blok hareketidir.
  Tamamlanmış Blok

  Blokçunun topa değdiği anda blok tamamlanır.

  Kollektif Blok

  Kollektif blok birbirine yakın iki veya üç oyuncu tarafından yapılır ve bu oyunculardan biri topa değdiğinde tamamlanır.

  BLOK TEMASI

  Top temaslarının tek bir hareket esnasında yapılmış olması kaydıyla, bir veya daha çok blokçu topa birbiri ardına (çabuk ve devamlı) temas edebilir.

  RAKİBİN OYUN BOŞLUĞUNDA BLOK YAPMA

  Blok esnasında, rakip oyuncunun oyununa müdahale etmemek kaydıyla, bir oyuncu ellerini ve kollarını filenin ötesine geçirebilir. Ancak rakip bir hücum vuruşu yapıncaya kadar filenin ötesinde topa dokunulmasına müsaade edilmez.

  BLOK VE TAKIM VURUŞLARI

  Blok teması takımın vuruş haklarından biri olarak sayılmaz. Sonuçta, blok temasından sonra bir takımın topu geri göndermek üzere üç vuruş hakkı daha vardır.

  Bloktan sonraki ilk vuruş, blok esnasında topa dokunan da dâhil olmak üzere, herhangi bir oyuncu tarafından yapılabilir.


  SERVİSE BLOK YAPMA

  Rakibin servisine blok yapmak yasaktır.

  BLOK YAPMA HATALARI

  Blokçu rakibinin hücum vuruşundan önce veya aynı anda rakibinin oyun boşluğundaki topa değerse,

  Bir geri hat oyuncusu veya Libero bir bloğu tamamlar veya tamamlanmış bir bloğa katılırsa,

  Rakibin servisine blok yapılırsa,

  Top bloktan harice gönderilirse,

  Anten dışından rakibin oyun boşluğundaki topa blok yapılırsa,

  Libero oyuncusu ferdi ya da kollektif blok teşebbüsünde bulunursa.

  TVF Resmi Kurallar
  voleybol.org


   
Voleybolda Blok ve Blok Hataları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Blokları Yok Edin

  Blokları Yok Edin

  Aynı renkli blokları tıklayarak onları yok edin. http://www.gamershood.biz/cicurateLINK/swapinvaders.swf
 2. Voleybolda Servis Atışları ve Hatalar

  Voleybolda Servis Atışları ve Hatalar

  voleybolda servis voleybolda servis çeşitleri voleybol atışı atışı nedir SERVİS Servis, topun servis bölgesinde bulunan geri hattın sağındaki oyuncu tarafından oyuna sokulması hareketidir. BİR SETTEKİ İLK SERVİS Birinci set ile netice setinde (5. set) ilk servis kura atışıyla belirlenen takım tarafından atılır. Diğer setler bir önceki sette ilk...
 3. Yeni trend: Renk bloğu

  Yeni trend: Renk bloğu

  Silüette büyük renk blokları yaratmak bu yazın önemli trendlerinden biri. Ana renkler ya da tamamlayıcılar veya kontrast renkler kullanılacak. Hepsi geniş parçalar halinde yer alacak. 2009 yazı için markalar bu trendi podyumlarda sıkça kullandılar. Sıcak ve soğuk tonlar genelde aynı tonlarla birlikte gösterildi. Kıyafetler sanki bir kokteyli andırır renklere büründü. Kırmızılar...
 4. Blok Flüt Nedir?

  Blok Flüt Nedir?

  blok flüt tarihçesi blok flüt nedir nedir kısaca flütün tarihçesi Blokflüt özellikle eğitim amaçlı olarak yaygın şekilde kullanılan ağaç üflemeli bir çalgı. Yan flütten ayırt etmek için düz flüt de denir. Blokflüt genellikle plastik veya ağaçtan, bazen de fildişinden yapılır.Yedisi üstte,biri altta olmak üzere sekiz deliği vardır. Ses alanı yaklaşık iki oktavdır,ancak usta bir çalıcı kromatik...
 5. Blok Flütte Nota Sıralaması

  Blok Flütte Nota Sıralaması

  blok flüt notaları nota cetveli nota yerleri nota gösterim cetveli ile ilgili bilgiler burada melekler. Hemen hepimizin çocukluk yıllarımızda ilk tanıştığımız enstrüman blok flüt olmuştur melekler :) İlkokul sıralarında öğretmenlerimizin bizlere çalmayı öğrettiği, ilk elimize aldığımızda bir türlü doğru sesi çıkaramadığımız blok flüt :) Bugün kü yazımızda eskiyi anmak varsa çocuklarımızın blok...

Sayfayı Paylaş