1. *GüMüŞ*

  *GüMüŞ* Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Şubat 2008
  Mesajlar:
  3.094
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0

  Vücudumuzdaki Enerji Santrali

  Konu, 'Biyoloji bilimi' kısmında *GüMüŞ* tarafından paylaşıldı.

  [​IMG]
  Şekli 95: Hücrede enerji üretiminin hemen her basamağında birçok farklı enzim çalışır. Bir basamakta görevini tamamlayan enzimler son derece bilinçli bir hareketle, bir sonraki basamakta yerlerini başkalarına devrederler. Bu enzim değişiklikleri sırasında hiç karışıklık çıkmaz, sıralamada hiçbir şaşma olmaz.
  Şekil 96: Milimetrenin 100'de biri kadar olan hücrelerimizin içindeki "enerji santrali", bir petrol rafinerisinden ya da bir hidroelektrik santralinden daha komplekstir.


  Bulunduğumuz yerden kalkıp yürümemiz, ayakta durmamız, nefes almamız, gözlerimizi açıp kapamamız kısacası hayatta olmamız için gereken enerji, hücrelerimizdeki mitokondri denilen santrallerde yapılır. Buradaki santral benzetmesinin ne kadar yerinde olduğu mitokondride gerçekleşen işlemleri incelediğimizde açıkça görülecektir.
  Hücrede enerji üretilmesinde başrolü oksijen oynar. Oksijenin pek çok yardımcısı vardır. Enerji üretiminin hemen her basamağında birçok farklı enzim devreye girer. Bir basamakta görevini tamamlayan enzimler son derece bilinçli bir hareketle, bir sonraki basamakta yerlerini başkalarına devrederler. Böylece, onlarca ara işlem, bu işlemlerde devreye giren yüzlerce farklı enzim ve sayısız kimyasal reaksiyon sayesinde besinlerde depolanan enerji, hücrenin işine yarayacak hale getirilir. Bu enzim değişiklikleri sırasında hiç karışıklık çıkmaz, sıralamada hiçbir şaşma olmaz; tüm elemanlar çok disiplinli bir ekip şeklinde çalışmalarını sürdürürler. (şekil 95)
  Bu haliyle, milimetrenin 100'de biri kadar olan hücrelerimizin içindeki "enerji santrali"nin, bir petrol rafinerisinden ya da bir hidroelektrik santralinden daha kompleks olduğunu söyleyebiliriz. (şekil 96)

  [​IMG]

  Şekli 97: Enzimler tıpkı bir mühendis veya konusunun uzmanı bir profesör gibi çalışarak, insan bedeninin ihtiyaç duyduğu enerjiyi üretirler.

  Bir petrol rafinerisi, petrolün ne olduğunu bilen, ham petrolü laboratuvar şartlarında analiz etmiş ve bu teknik bilgiler ışığında hareket eden mühendisler tarafından inşa edilir ve işletilir. Petrolün ne olduğunu bilmeyen insanların bir petrol rafinerisi inşa edebileceklerini varsayabilmemiz ise imkansızdır. (şekil 97)
  Petrol üretiminden çok daha kompleks olan canlı hücresindeki enerji üretimi de aynı şekilde bilgi gerektirir. Ama bir hücrenin öğrenme kabiliyetinin olduğunu öne sürmek elbette ki gülünç olacaktır. O halde böyle bir üretimi hücre nasıl gerçekleştirmektedir?
  Elbette ki, hiçbir hücre biyolojik bir işlevi, sözcüğün gerçek anlamında "öğrenme" fırsatına sahip değildir. Eğer hücre, everimcilerin iddia ettiği gibi ilk ortaya çıktığı anda böyle bir işlevi yerine getiremiyorsa daha sonra bunun üstesinden gelebilecek beceriyi elde etmesi mümkün değildir. Çünkü enerji üretiminde başrol oynayan "oksijen"in hücre üzerinde tahrip edici etkisi vardır. Hücre bu özelliklerle birlikte ortaya çıkmak zorundadır. Bu durum, hücrelerin tesadüfen ortaya çıkmış olamayacaklarının, tüm bunları Yüce Allah'ın bir anda yarattığının delillerinden yalnızca bir tanesidir.
  Allah milimetrenin 100'de biri kadar küçük bir alana sığdırdığı bu sanat ile bize gücünün sınırsızlığını göstermektedir.

   
Vücudumuzdaki Enerji Santrali konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Enerji içeceği

  Enerji içeceği

  Malzemeler 1 muz Bir miktar portakal suyu Yarım kase yoğurt 1 yumurta sarısı Yarım bardak süt 1 adet kivi Bir salkım üzüm Birkaç dilim karpuz 2 Adet incir Yapilis Tarifi Bütün malzemeyi blendıra koyup iyice çırpın.Bir kaşık bal ekleyerek tekrar karıştırın.Biraz soğutarak için.Kendinizi bitkin hissettiğinizde bu içeceği içerek enerji kazanabilirsiniz.Bu meyve suyunun protein ve...
 2. Vücudun enerji santrali

  Vücudun enerji santrali

  vücudumuzun enerji santrali VÜCUDUMUZDAKİ ENERJİ SANTRALİ Şekli 95: Hücrede enerji üretiminin hemen her basamağında birçok farklı enzim çalışır. Bir basamakta görevini tamamlayan enzimler son derece bilinçli bir hareketle, bir sonraki basamakta yerlerini başkalarına devrederler. Bu enzim değişiklikleri sırasında hiç karışıklık çıkmaz, sıralamada hiçbir şaşma olmaz. Şekil 96: Milimetrenin...
 3. Enerji Düşmanları

  Enerji Düşmanları

  Vücudumuz gereksinim duyduğu enerjiyi günlük diyetle aldığımız yiyeceklerden sağlar. Bu amaçla yiyeceklerle aldığımız karbonhidrat, protein ve yağları yakar. Bu yakma işleminin gerçekleşmesi için ise vitamin ve minerallerin varlığı gereklidir. Fakat aldığımız enerjilerin çok çabuk tüketilmesi ile alakalı olabilecek bazı etkenleri ortaya çıkarıldı.Bilim adamları, kronik yorgunluk ile tüm bu...
 4. Vücudunuz Konuşuyor..

  Vücudunuz Konuşuyor..

  vucud, vucut, vucut dili, beden dili, beden konusunu incelemektesiniz Sevgili Melekler, Patronunuzun karşısında zam isterken rahat görünmeye mi çalışıyorsunuz? Hiç kimseyi tanımadığınız bir ortamda kendinizden emin bir tavır mı takındınız? Yoksa ilk buluşmanızda karşısınızdakine değişik görünmek mi hedefiniz? Etrafınıza ne kadar farklı bir izlenim vermeye çalışsanız da asıl ruh halinizi...
 5. Enerji nedir Alternatif enerji kaynakları nelerdir?

  Enerji nedir Alternatif enerji kaynakları nelerdir?

  Hareket için enerji gerektiği gibi çoğu hareket de enerji doğurur… Mevcut maddenin başka bir şekle dönüşümü için de enerji gereklidir. Isı, ışık, elektrik, kinetik, potansiyel ve kimyasal enerji hep enerjinin değişik şekilleridir. Enerji ilk hali ile ya da diğer şekline dönüştürülerek hareketin, yaşamın devamlılığını sağlar. En büyük enerji kaynağı bilindiği gibi güneştir. Isı, ışın, ışık ve...

Sayfayı Paylaş