Vücutta ki Ezilme ve Morarmalar

T

TİTAN

Forum Okuru
Vücutta ki Ezilme ve Morarmalar
vücutta ki ezilme ve morarmalar nedir tedavisi ilk yardım yapılması gerekenler nasıl geçer ile ilgili bilgiler burada melekler
Şahsen en sık yaşadığım ev kazaları ,elimi kolumu sağa sola çarpmaktır melekler :) Biraz aceleci bir yapıya sahip olduğum için evin içinde dahi sakin sakin yürüyemem.Sürekli bir koşturmaca içimeyim,sanki ne acelem varsa :)

bacak-2e6.jpg

Eğer siz de benim gibiyseniz muhtemelen bir yerinizi çarpar sonradan morartıyı görünce ''Ben burayı nereye çarpmışım?'' diye düşünür durursunuz.:) Diyelim ki bir yere çarptınız,peki ne yapacaksınız?Bu morluk nasıl ne zaman geçer?

Bunları açıklamadan önce ezik nasıl oluşur onu bir anlayalım:)
Ezik: Bir darbe veya sıkışma sonucunda deride oluşan hasardır. Derin dokularda oluşan ezilmedir. İnsanın derisi bir yere sıkışınca, ezilince, oraya kan toplanır. Morarır, sızlar, çok acır. Buna ezik veya contusion denir. Bazı insanlarda ezik sonucu morarmalar, daha kolay oluşur. Eziklerdeki şişme ve morarmanın sebebi tahrip olan damarlardan doku arasına sızan kandır. Ezikte ciltte renk değişikliği olur. Ezik önce kırmızı-pembeyken, sonra mavi yeşil-sarı renge dönüşmektedir. Şişme olur. Ağrılı veya ağrısız olabilmektedir. Eğer ezik kemiğin hemen üstünde ise daha fazla rahatsızlık verir. Kan geri emildikçe ezik solar. Eziğin iyileşme süresi büyüklüğüne göre değişir. Doku arasındaki olan kanama yerçekimi ile aşağıya doğru hareket eder. Kaşa yapılan bir darbe bu şekilde göz etrafında morarma yapabilir. Bazı kan hastalıklarında darbe olmamasına rağmen sık morarma olur. Yaşlılarda da cilt elastikiyetini kaybettiği için damarlar kolay kanar. El ve ayak sırtındaki ezikler geç iyileşir. Çünkü buralardaki kanamaların geri emilimi uzun sürer.

Bir ezik, kesik ve çizik sonucu dışarı açılırsa mikrop kapabilir. Dolaşımın zayıf olduğu ayak ve ayak bileği çevresinde bu durum tehlikelidir. Yaşlılarda iyileşmeyen müzmin bacak ülserlerine sebep olabilmektedir.

Yaralanmadan hemen sonra uygulanan buz paketi morarmayı azaltır. Eziğe, morarma meydana geldikten sonra yapılacak fazla bir şey yoktur. Bir ezikle karşılaşıldığında başka bir harabiyet, kırık olup olmadığı araştırılır. Doku arası kanamayı önlemek için yaralanan bölge desteklenir. Şişi azaltmak için eziğe bir buz paketi veya soğuk kompres (tazyik) uygulanır. Gerekiyorsa kompres esnek bir bandajla eziğin üstüne tesbit edilir. Ezik olan bir kol boyun askısıyla desteklenebilir. Ezik bölge bacakta ise hastanın yatırılıp bacağın yastık vasıtası ile yukarı kaldırılması faydalıdır. Ezik gövdede ise baş ve omuzların aşağısına yastık konarak gövde kaldırılır.

Ağrı fazla ise, hareket kısıtlılığı varsa, morarma, darbe olmadan kendiliğinden oluşmuşsa, doktora müracaat edilmelidir. Kurşun suyu veya (Eau de Goulard) denilen süt gibi beyaz, bulanık su eziğe çok iyi gelir. Eczanelerde satılan bu su, gazlı bez üstüne dökülür ve morarmış yer üstüne konulur. Ağrı, sızı çok kısa zamanda kaybolur. Kurşun suyu yok ise, bir gazbezi üzerine Lasonil ismindeki merhem sürülerek deri üzerine konur. Sargı bezi ile üzeri bağlanır. Deri yırtılmış, kan çıkmış ise kurşun suyu sürülmez. Yara oksijenli su ile yıkanıp temizlendikten sonra merhem sürülüp sarılma işlemi yapılır.

Uzun lafın kısası melekler,acele yok,sakin olun.Sağınızı solunuzu iyi kollayın ki çarpmayasanız.Ben de dahil :)

çok teşekkürler benim parmağım ezildi parkta demirde mor oldu ama 6,yada7 saatde morluk oluştu ama benim yorumum 1 gün soğuk 1 şeyler koyun geçmesse derin dondurucuya ıslak mendil koyun parmanıza kolanya sıkın buzu parmağa koyun ıslak mendile elinize sarın sonra 4,5 gün geçmicek ama 6,7 gün sonra geçer sonra onlar sıcak olursa kolanyayı parmanıza sıkın parmağnızı ovun sonra o kan kan dolaşımını sağlicak morluk devam edicek parmak sertleşçek ama korkmayın bu bir parmağın geçertisinin bir işareti

Geri