1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Web Tabanlı Eğitim (WTE)

  Konu, 'Okul ve Öğretmenler' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Uzaktan eğitimi desteklemek için, Web üzerinden verilmek üzere hazırlanmış, zamandan ve yerden (mekândan) bağımsız olarak erişim olanakları sunan, erişimin bir ağ üzerinden (İnternet ya da İntranet olarak) yapıldığı eğitim şekline Web Tabanlı Eğitim (WTE) denir. (Horton,W. (2000), Designing Web Based Training: How to Teach Anyone Anywhere Anytime. Published by John Wiley& Sons. Inc., New York, USA. )

  WTE’den söz edebilmek için, öncelikle eğitim yoluyla verilecek bir içeriğin olması, bu eğitimin bir ağ üzerinden ve Web sitesi yoluyla verilmesi gerekir. WTE, eş zamanlı (senkron) ya da farklı zamanlı (asenkron) olarak düzenlenebilir. Bu durum öğrencilerin WTE etkinliklerine katılmasında esneklik sağlar.


  Web Tabanlı Eğitim Siteleri
  Web siteleri, WWW, Web ya da W3 (World Wide Web), yazı, resim, ses, film, animasyon gibi pek çok yapıdaki verilere kompakt ve etkileşimli bir şekilde ulaşmayı sağlayan bir çoklu ortam sistemidir. Çoklu ortam, bir dokümandan başka bir dokümanın çağırılmasına, başka dokümanlar eklenmesine, bir doküman üzerine görüş/yorum eklenmesine olanak sağlar.


  Web uygulamaları eş deyişle sayfaları, Web listeleyicilerinde görüntülenir. Web sayfalarında başka sayfalara ve değişik türden ortamlara linkler bulunmaktadır. Bu durum Web sitesinin uzaktan eğitim maksatlı kullanılmasında, eğitici ve öğrenci açılarından değişik olanakların yaratılmasına fırsatlar yaratır. (Kaya, Z. (2002) Uzaktan Eğitim. Ankara : PEGEMA Yayıncılık.)


  Web Tabanlı Eğitim Sitelerinden Eş Zamanlı Eğitim Verilmesi
  Web siteleri üzerinden eş zamanlı olarak (senkron) eğitim verilmesi için çeşitli uygulamalar geliştirilebilir. Eş zamanlı eğitim, öğrencilerin sosyalleşmesine katkı sağlar. Bu sosyalleşme etkileşim yoluyla olacaktır. Öğrenci-öğrenci, öğrenci-öğretmen ve öğrenci-arayüz (bilgisayar) etkileşimi eş zamanlı olarak sağlanabilir. Bu durum öğrenciye sanal bir sınıf ortamında bulunduğu hissini verir. Eş zamanlı eğitim olanaklarına, sanal sınıf uygulamaları, sohbet (chat) odaları, ekran paylaşımı, beyaz tahta uygulamaları ve görüntülü görüşme (video konferans) uygulamaları sayılabilir.


  Web Tabanlı Eğitim Sitelerinden Farklı Zamanlı Eğitim Verilmesi
  Farklı zamanlı eğitim uzaktan eğitimin temelini oluşturur, çünkü zaman ve yerden bağımsız olarak eğitim olanakları sunar. Web siteleri normal olarak farklı zamanlı eğitim hizmeti verirler. Verilecek eğitimin sonunda bir belgelendirme yapılıp yapılmadığına, Web sitelerindeki eğitimin verilme şekillerinden, siteden yararlanma şekillerine değin farklı uygulamalar oluşturulabilir.


  Yaşam boyu eğitim felsefesi ile hareket eden ve hedef kitlesini bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacı taşıyan sitelerde eğitim almak için genellikle bir kullanıcı adına ve şifreye gerek duyulmaz. Bu tip siteler kullanıcılarına sertifika gibi bir belge vermezler. Çünkü kuruluş ve işletme amaçları bu değildirler.


  Web tabanlı eğitim sitesi deyince özellikle bir sertifikaya dayalı eğitim veren siteler akla gelir. Bu sitelerin eğitim sonunda başarılı olanlara verdiği sertifikalar, eğitim alanların daha sonraki yaşamında bir belge olarak sunabileceği, kariyer gelişimine ya da iş bulmasına yardımcı olan çoğunlukla devlet tarafından onaylı belgelerdir. Kişinin özellikle iş yaşamını etkileyen mezuniyet belgesi veren siteler, çoğunlukla paralı olarak hizmet verir. Bu sitelerden eğitim alanlar bir kullanıcı adı ve şifre almak sureti ile sisteme kendilerini tanıtarak bağlantı kurarlar.


  Web Tabanlı Eğitim Sitesinden Beklenilen Özellikler

  Bir Web tabanlı eğitim sitesinden beklenilen özellikler, 14 Aralık 1999 tarih ve 23906 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren "Üniversitelerarası İletişim ve Bilgi Teknolojilerine Dayalı Uzaktan Yükseköğretim Yönetmeliği", kapsamındaki ders ve programlarda uyulması gereken ilkeleri belirlemek amacıyla, ilgili yönetmeliğin 5. maddesi gereğince Enformatik Milli Komitesi tarafından hazırlanan "uzaktan yükseköğretim kapsamında açılacak dersler/programlara ilişkin genel ilkeler" dokümanında ayrıntılı olarak belirtilmiştir.


  Bu doküman güncel olmasa da önemlidir. Çünkü uzaktan yüksek öğrenim amaçlı olarak hazırlanmış olmasına karşın, oluşturulacak Web tabanlı eğitim sitelerinin taşıması gereken asgari özellikleri içermektedir. Dokümanda bulunan hususları şu başlıklarda toplanmaktadır.

  • Uzaktan eğitimle ilgili tanım ve açıklamalar
  • Ders/program tasarımı ve organizasyonunda uyulması gereken ilkeler
  • Etkileşimli uzaktan eğitim derslerinde bulunması önerilen özellikler
  • Etkileşimsiz sunumlu ders ve malzemeler
  Bu dokümanın hazırlanmasının üzerinden dokuz yıl geçmiş olması nedeniyle eskimiştir. Uzaktan eğitim konusunda artık temel oluşturmaya başlayan öğrenme yönetim sistemi (LMS), öğrenme içerik yönetim sistemi (LCMS) gibi kuramsal ve teknolojik kavramlarla yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir.
  Bir Web sitesinin Web tabanlı eğitim sitesi olması için şu bileşenleri sağlaması gerekir:

  • Her zaman ve her yerde kesintisiz olarak ulaşılmayı sağlayabilecek bir teknolojik altyapı (donanım),
  • Öğrenci merkezli eğitim verebilecek şekilde tasarlanmış bir eğitim yazılımı,
  • Eğitim verilecek derslerde, ders notlarının hazırlanması, öğrencilerin derslerle ilgili sorularının cevaplanması ve öğrencilere derslerle ilgili rehberlik yapabilecek şekilde yetişmiş akademik personel,
  • Bu yazılım, donanım ve akademik personel ve öğrencilerin bir arada ortak hedefte birleşmesini sağlayacak bir organizasyon.
  Yaşar Başkaya
  mmistanbul.com


   
Web Tabanlı Eğitim (WTE) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. web cam 1500 efeckt

  web cam 1500 efeckt

  WebCamMax 2 Webcamdeki görüntünüze efekt verme programı Web Caminize video özelliklerini katan bir uygulamadır. * Tüm web camları için ICQ, MSN, Yahoo, Paltak v.b uygulamalarda çalışır. * Video üzerine yazı ekleme * Aynı zamanda çoklu programlar tarafından web cam paylaşma http://www.webcammax.com/en/index.ph... 33&Itemid=65
 2. web cam konuşmaları

  web cam konuşmaları

  webcam kzlar Çirkin bir kıza webcam açtırdıktan sonraki muhabbetler; Kız : nasıl görünüyorum ? Erkek : önemli değil , herzaman yanımda poşet bulundururum Kız : kamera çok bulanık değil mi? Erkek : no problem , abazaya cine5 bile şifresiz görünür Kız : nasıl yaniuuu ? Erkek : yok bişi sen devam et Kız : nasıl görünüyorum ? Erkek : istersen camsız devam edelim , hatta en iyisi sen beni...
 3. İnce Tabanlı Converse

  İnce Tabanlı Converse

  ince tabanlı converse converse ince taban taban Concerse tutkunlarına müjde...Yeni ince tabanlı converseler beğeninize sunuldu :tik: Converse’in incelen tabanlı modelleri ilk kez 2008 sonbahar koleksiyonunda yerini almış ve kısa sürede büyük bir hayran kitlesi oluşturmuştu. İncelen tabanlar Chuck Taylor All Star ve One Star modellerinde farklı tasarımlarda raflardaki yerini aldı. Feminen...
 4. Web sayfa süsleri

  Web sayfa süsleri

  süsler şiir süsleri web sayfa süsleri burada melekler.Forumlarda açılan konularda , özel web sitelerinde yazılan konular kadar görsellik de çok önemli.ışıltılı sayfa süsleri , sarkaçlar , ayraçlar yazılan yazıya farklı bir güzellik katıyor.Gül ve yaprak süsleri , kalpli , anime karakterli süsler şiir yazarken çok kullanılıyor.Şimdide bir birinden güzel ışıltılı süsleri beğeninize sunuyoruz....
 5. Çikolata Tabanlı Karamelli Puding....

  Çikolata Tabanlı Karamelli Puding....

  Çikolata Tabanlı Karamelli Puding Malzemeler: Su bardağı ölçüleri amerikan cup ölçülerine göredir. 3/4 su bardağı + 2 yemek kaşığı toz şeker 1/4 su bardağı su 1 su bardağı krema 3 su bardağı süt 1/4 su bardağı mısır nişastası 2 yumurta 1,5 tatlı kaşığı vanilya 1/4 tatlı kaşığı tuz 60gr bitter çikolata Hazırlanması: Şekeri ve suyu derin bir...

Sayfayı Paylaş