1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Whirlpool'la büyüyeceğiz

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Vestel Beyaz Eşya'nın yarısını dünyanın sayılı beyaz eşya üreticilerinden ABD'li Whirlpool'a satmak için el sıkışan Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Whirlpool'la birlikte yapılacak yeni yatırımlar ve yeni pazar açılımlarıyla kapasitenin 12-15 milyon cihaz üretimine yükseleceğini söyledi. Whirlpool'un üretiminin bir bölümünü Türkiye kaydırabileceğinin sinyalini veren Zorlu, "3 yıl içinde kapasite üç katına çıkar. En az 3-4 bin yeni çalışanı istihdam ederiz" dedi. Önceki gün Zorlu Holding şirketlerinden Vestel Elektronik, Vestel Beyaz Eşya'daki yüzde 72.6'lık payını Whirlpool Europe ile kuracağı şirkete devredeceğini duyurmuştu.


  'Avrupa'da daha güçlü olacağız'

  Vestel Elektronik, Whirlpool Europe ile yüzde 50 ortaklık payıyla yeni bir şirket kuracak ve Vestel Beyaz Eşya hisselerinin yarısını Whirlpool'a sattıktan sonra geri kalanını da bu şirkete aktaracak. Ahmet Nazif Zorlu, grubunun vizyonunu ve hedefleri Milliyet'e anlattı.

  Piyasada Vestel Beyaz Eşya'nın tamamını satacağınıza yönelik söylentiler vardı. Ortaklık yaptınız, tamamını istediler mi?

  Bizde öyle tamamını satayım, sektörden çıkarak parayı alıp rahatıma bakayım mantığı yoktur. Bunlar söylenti. Tamamını satmayız. Bu zaten finansal bir operasyon değildi. Aksine sektörde daha da büyümek için yapılan stratejik bir ortaklıktır bu... Whirlpool zaten güçlü olduğumuz Avrupa da daha güçlü olmamızı sağlayacak.
  Ortaklığın 750 milyon dolarlık bir piyasa değeri üzerinden gerçekleştirileceği söyleniyor. Fiyat konusunda anlaştınız mı?
  Bunların hepsi dedikodu, söylenti, spekülasyondur. Biz şu aşamada hisse oranında anlaştık, el sıkıştık. Anlaşma yılbaşına kadar tamamlanabilir. Şimdi iki aylık bir inceleme süreci başlayacak. Fiyat konusu bu süreç içinde belli olacak.

  Şirketin adı değişecek mi?
  İsim Vestel Beyaz Eşya olarak kalacak.

  Çağrı yapacak mısınız?
  Çağrıdan kaçış yok. Küçük ortaklarımızın haklarının ziyan olmasını istemeyiz. Yatırımcı hakları bizde muteberdir.

  Bu ortaklıktan beklentiniz nedir?
  Ciddi ve şeffaf bir grubuz. Amacımız dünyada her eve Vestel marka bir beyaz eşya sokmak. Avrupa'ya zaten mal satıyoruz. Ortaklıkla Vestel marka beyaz eşya üretimine devam edeceğiz. Whirlpool marka da üreteceğiz. İhracat yaptığımız diğer markalarda da üretim devam edecek. Hedefimiz bugünkü kapasiteyi iki katına çıkarmak.
  Bu yılı 5.5-6 milyon cihaz üretimiyle kapatacağız. Amaç kapasiteyi 12 - 15 milyon cihaza çıkarmak. Bunu üç yıl içinde yapmayı planlıyoruz. Bu ortaklık sayesinde Avrupa'da daha da güçleneceğiz. Avrupa'da pazar payımızı iki katına çıkarma hedefindeyiz.


  Whirlpool üretimini Türkiye'ye kaydıracak

  Whirlpool'la birlikte Türkiye'de ortak yeni bir fabrika kurabilir misiniz?
  Yeni bir şirket kurulacak. Vestel Beyaz Eşya'nın yüzde 72.6'sı Vestel Elektronik'in bünyesinde.
  Vestel Elektronik kendi hissesinin yüzde 36'sını yeni şirkete devrediyor.
  Gerisi için de çağrı yapılacak. Burada yüzde 50 - 50 bir ortaklıkla yeni bir şirket kurulacak. Vestel onun patronu olacak ama Vestel Beyaz Eşya bugünkü yönetim mantığı ve felsefesiyle yönetilecek.
  Whirlpool'un Avrupa'daki bazı tesislerini kapatıp, üretimini Türkiye'ye kaydırma planı var. Vestel Beyaz Eşya'da yatırımlar çok büyüyecek. Bu bir büyüme operasyonudur.



  'Beyaz Eşya'yı Vestel'e ucuza vermiştim'

  Gelen parayı ne yapacaksınız?
  Vestel Elektronik'in kasasına girecek. Burada da yeni yatırımlar göreceksiniz. Daha neler göreceksiniz. Vestel Elektronik daha da büyüyecek, sinerji olacak. Yabancılar bizi yerli yatırımcılardan çok daha iyi anlıyor. Biz bir zorunluluk olmamasına karşın, Vestel Beyaz Eşya'yı geçmişte 425 milyon dolar üzerinden Vestel Elektronik'e sattık.
  Görüyorsunuz, Vestel Beyaz Eşya'nın borsada değeri 660 milyon dolarlarda. Zorlu Holding bu yolla Vestel Elektronik'in cebine 200 milyon dolar koymuştur. Ben bunu vermeyebilirdim. Ama Vestel Elektronik'in yatırımcıları istifade etsin diye bunu yaptım. Herkes bizim nasıl çalıştığımızı anlamış oldu.



  'Elektronik'e gelen olursa konuşuruz'

  Vestel Elektronik'te de ortaklığa sıcak bakar mısınız?
  Bizim kapılarımız her zaman açık. Gelenleri değerlendiririz. Sanayiden çıkmamız mümkün değil. Balkanlar'da, Ortadoğu'da, Avrupa da, Türki cumhuriyetlerde iyi bir pazarlama ağımız var. Üretimden çıkmayız ama daha da büyümek için her türlü ortaklığa açığız. Amacımız Vestel Elektronik'i de Vestel Beyaz Eşya'yıda büyütmek.
  Her iki sektörde de gerçek anlamda global oyuncular olmak istiyoruz. Vestel Beyaz Eşya'nın üretimi daha da artacak. Vestel Elektronik içinde bize sinerji yaratacak, büyütecek stratejik ortaklık için kapımızı çalana kahve ikram eder, oturur ciddi ciddi konuşuruz.

  Milliyet


   
Whirlpool'la büyüyeceğiz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Koç’un East Marine’i Amerikalı West Marine’le büyüyecek

  Koç’un East Marine’i Amerikalı West Marine’le büyüyecek

  Rahmi Koç’un, kuruluşuna bizzat öncülük ettiği East Marine Denizcilik, ünlü yat ekipmanları satıcılarından biri olan Amerikalı West Marine’i Türkiye’ye getirdi. Koç ile birlikte ilk kez Avrupa pazarına giren zincir, temmuzda İstanbul Kartal’da açacağı mağazanın ardından, Ege ve Akdeniz kıyılarında da mağazalaşacak. ULUSLARARASI iş dünyasındaki etkinliğini kullanan Rahmi Koç, ABD’nin en...
 2. 'Türkiye 2010'da yüzde 2,2 büyüyecek'

  'Türkiye 2010'da yüzde 2,2 büyüyecek'

  AB Komisyonu bu yıl yüzde 3,7 küçüleceğini, Türkiye ekonomisinin 2010'da ise yüzde 2,2 büyüyeceğini tahmin etti. AB Komisyonu'nun 2009 Bahar Ekonomik Tahminler Raporu'nda, otomotiv ve beyaz eşya gibi sektörlerde Avrupa'nın üretim merkezi haline gelen Türkiye'nin, dış talebin gerilemesiyle son aylarda sanayi üretimininde ciddi daralmalarla karşılaştığı belirtilerek, bankaların kredi...

Sayfayı Paylaş