Etiketler:
 1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.111
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  X-Files: İnanmak İstiyorum

  Konu, 'MeleKritiK' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  90'lı yıllara damgasını vuran dizinin hayranı olduğumuz o mistik havayı ve unutulmaz karakterlerini tutarlı bir sadakatle bir kez daha küçük ekrandan beyazperdeye transfer ediyor. Fakat en önemlisi, dizinin dünyasından ayrı tutulduğunda bile inanç duygusunun anlamını derinlemesine inceleyen, soğuk ve karanlık görsel tonunu en son damlasına kadar ustaca kullanan muazzam bir polisiye gerilim. Belki de türü akılda tutulduğunda senenin en iyisi.
  Neredeyse sekiz yıl önce iptal edilen dizinin yeni bir filme konu olacağını ilk duyduğumda büyük bir X-Files hayranı olarak çok heyecanlandığımı belirtmeliyim. Uzun zamandır görüşmediğimiz Fox Mulder ve Dana Scully’nin 98 yapımı Fight The Future’dan sonra bir kez daha sinemalara uğrayacağını öğrenmek her X-Files hayranı için sevindirici bir haber tabii ki. Özellikle dizinin yaratıcısı Chris Carter’ın bu sefer yazarlıkla beraber yönetmenlik koltuğuna da oturacağı haberi heyecanımızı doruklara çıkardı.

  [​IMG]

  Fakat bir süre sonra filmin 98 yapımı örneğinden çok daha düşük bir bütçeye sahip olacağını öğrendik. Bu çok da şaşırtıcı bir haber değildi. Sonuçta her hangi bir stüdyonun neredeyse on yıldır ortada olmayan bir diziye Demir Adam düzeyinde para harcaması beklenmemeli. Asıl problem, bu haberden kısa bir süre sonra geldi.

  Chris Carter, filmin Pentagon’la yarışırcasına bir gizlilikle saklanan konusunun “mitoloji” adı verilen uzaylı hikayesini devam ettirmek yerine dizinin her biri tek başına ayakta duran paranormal (Hayaletler, Pisikler vs.) bölümlerine göndermede bulunacağını açıkladı. Yani uzaylıların, Sigara İçen Adam’ın ve Mulder’ın kız kardeşinin dönüşünü merakla bekleyen X-files hayranlarının hevesleri boğazlarında tıkılı kaldı.

  Açıkcası dizinin süresi boyunca hiç bir zaman paranormal bölümlerin hayranı olmadım. İlginç başlayan konseptten sonra basit sihir numaralarına başvuran, yalapşap bir açıklama ile sonuçlanan bu bölümler, başarısız olmakla beraber her geçen bölümde daha da ilginçleşen mitoloji hikayesinin arasına zorla sıkışarak iyice sinir bozuyordu. İşte bu yüzden yeni X-Files’a karmaşık beklentilerle gittiğimi itiraf etmeliyim.

  X-Files: İnanmak İstiyorum’da dizinin bir kaç yıl ilerisinden devam ediyoruz. Hayranların onca sezon boyunca bir araya gelsinler diye dua ettiği Fox Mulder (David Duchovny) ve Dana Scully (Gillian Anderson), sonunda F.B.I.’dan ayrılıp A.Ş.K.’de birleşmişlerdir (Biliyorum, şu son cümleyi yazdığıma ben de inanamıyorum). Mulder, halen uzaylılar üzerinde araştırma yaparken Scully, beynindeki tümör yüzünden ölmek üzere olan bir çocuğu iyileştirmek için aşırı deneysel yöntemler kullanmak ister. Bu deneyler tabii ki doktor olarak çalıştığı Katolik hastanenin yöneticilerini pek mutlu etmez.

  Diğer yandan FBI ajanları Whitney (Amanda Peet) ve Drummy (Xzibit), problemli bir geçmişe sahip Peder Joe’nun (Billy Connoly) psişik yeteneklerini kullanarak buzun altında gizlenmiş cesetler bulur. Cesetlerin sayısı ve anormal öldürülüş teknikleri yükseldikçe ajanlar bu tür meselelere aşina olan Mulder ve Scully’den yardım ister.

  Yeni X-Files filmini diğer paranormal bölümlerden ayrı tutan, daha başarılı olmasını sağlayan en önemli özellik, kolay cevaplardan kaçınması ve karakterlerle beraber seyircinin de inancını sorgulamasına yol açması. Peder Joe’nun cesetleri bulmasına rağmen psişik güçleri olduğuna karşı çıkan bir sürü kanıt ortaya atılıyor. Bu sayede Mulder ve Scully ile beraber seyirci olarak neye inandığımıza dair bir karar vermemiz bekleniyor.

  [​IMG]

  Fakat ortalama bir polisiye filmden bekleyeceğimiz bir yapı ile ilerleyen hikayeyi özel kılan, edindiği temalara ruhunu aşılayan asıl incelik, Scully’nin hasta çocuğu kurtarmak için kendinin bile tam olarak inanmadığı deneysel ameliyatı dindar Katolik hastane yöneticilerine kabul ettirmeye çalıştığı alt konu. Ana konu ile ortaklık kurarak filmin inanç temasını güçlendiren bu alt konu, Gillian Anderson’un içten performansıyla bir o kadar daha güçleniyor.

  Chris Carter, Kuzey Virginia’nın karla kaplı karanlık ve soğuk mekanlarını ustalıkla kullanarak her daim ürpertici bir dünya yaratıyor. Carter, gözün göremediği uzaklıklara uzanan karla kaplı yolları adeta filmin en önemli karakterlerinden birine dönüştürüyor.

  Yeni X-Files’ın bir diğer pozitif tarafı seyircisinin dizi ile içli dışlı olmasını zorunlu kılmaması. Yani dizi hakkında hiç bir fikre sahip olmayan seyirci, hikayenin diziden ayrı bir biçimde kendi bakıma ayakta durması sayesinde filmi gayet rahatça takip edebilir.

  X-Files: İnanmak İstiyorum, tahminimce çoğu X-Files hayranını hayal kırıklığına uğratacaktır. Mitolojik hikayesini takip etmemesinin üzerine 98 yapımı bol efektli, patlamalı, kovalama sahneli blockbuster usülü ilk filme kıyasla daha karanlık, daha yavaş ilerliyor ve aksiyon yerine fikir, tema ve diyalog ağırlıklı. Bu eleştiriler geçerli olabilir, ama ben şahsen X-Files: İnanmak İstiyorum’a inanmak istiyorum.

   
X-Files: İnanmak İstiyorum konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. The Dresden Files

  The Dresden Files

  buffy ve angel serilerinin ardından pek görünmemişlerdi. vampirler, ruhlar, kurt adamlar, canavarlar, büyücüler, periler ve tüm doğa üstü olaylar dizi dünyasına geri döndü. sci fi kanalının dizisi, the dresden files elbette sadece vampir dizisi değil. hatta polis bile bu sefer tüm bu varlıkların peşinde... ilk bölüm küçük bir çocuğun, bir büyücü ilanını görüp, harry dresden'e gelmesi ve...
 2. allaha inanmak

  allaha inanmak

  ergenlik çağına gelmiş aklı; olan her erkek ve kadına ilk önce farz olan Allah'ı bilmek ve O'na inanmaktır. Allah vardır. O'nun varlığını anlamak ve bilmek için kendimize, kainata ve kainattaki yaratılış inceliklerine ve her şeyin yerli yerine konduğuna bakmak yeterlidir. Evrende, (kainatta) hiç birşey kendiliğinden olmuş; değildir. mutlaka onu yapan ve ona şekil...
 3. İnanmak başarmaktır..

  İnanmak başarmaktır..

  San Francisco Körfezi’ndeki bir okulda, okul müdürü üç öğretmeni çağırıp şöyle demiş: “Siz üç öğretmen, sistemde en iyi ve en uzman kişiler olduğunuz için, doksan tane seçkin üstün zekalı öğrenciyi size vereceğiz. Bu öğrencilerin gelecek yıl da hızlarını korumalarını sağlamanızı ve çok şey öğrenmelerini bekliyoruz.”Üç öğretmen, öğrenciler ve öğrencilerin anne ve babası bunun çok iyi bir fikir...
 4. İnanmak İstiyor[d]um Sana

  İnanmak İstiyor[d]um Sana

  İnanmak, inanmak istiyorum sana, Anlatsana her şeyi baştan bir daha... "Çok sevsen de gitmelisin” öyle mi? Bence sen yalancının birisin! Söyleseenneee... Bu nasıl, bu nasıl veda? Bu nasıl yalan? Sen kaçıncı yalancı ömrümden çalan? Şimdi içindeki her şeyi anlat bana, bilmek istiyorum ne varsa... Eksiksiz, yalansız, hemde en baştan... Anlat hadi... Ne bu işkence böyle? Bitsin artık!...
 5. inanmak zorundamıyım?

  inanmak zorundamıyım?

  Slm Ailem süryani bana inanç konusunda baskı yapıyorlar. bana göre din kişiseldir .kendi inandığımı yaşamak istiyorum. bütün dinleri okudum islamı kendime yakın hisettim.tanrıya dua ettim ama benimle konuşmuyor .ben görmediğime benimle konuşmayana nasıl inanabilirim?

Sayfayı Paylaş