1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.451
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113

  X-Men'de 3'ün Öncesi ve Sonrası...

  Konu, 'Sinema & Tiyatro' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Çizgi romanlarını takip etmemiş olsam da Bryan Singer imzalı ilk iki film sayesinde ben de bir X-Men hayranı olup çıkmıştım. Singer’ın her nedense programını ayarlayamayıp Superman Returns uğruna bu seriden vazgeçmesi herkes gibi beni de üzmüştü. Yerine atanan yönetmenin, Bitirim İkili serisi ve Kızıl Ejder gibi karaktersiz piyasa filmlerinin ardındaki isim Brett Ratner olması serinin hayranlarını iyiden iyiye endişelendirmişti.
  Serinin 3. filmi X-Men 3 (X-Men: The Last Stand), ilk iki filmin çizgisini aynen takip eder şekilde başlayarak umut veriyor. Amerikan hükümeti idaresinde, mutant'ların tedavi edilmesi için bir ilaç geliştirilmiş ve silah haline getirilmiş bu tedavi yönteminin kendilerine zorla dayatılacağını bilen mutantlar arasında bir karşı örgütlenme başlıyor. Tabii Magneto’nun başını çektiği bu direnişin bir savaşa dönüşmesine engel olmak Profesör Charles Xavier ve ekibine kalıyor. Fakat Phoenix karakteriyle geri dönen Jean Grey’in varlığının belirlediği güç dengeleri beklenmedik biçimde değişiyor ve insanlarla mutantlar arasındaki zıtlık şiddete kayıyor.
  Bryan Singer’ın kendi Yahudi ve eşcinsel kimliklerinden edindiği deneyimlerle yola çıkarak ilk iki filme hakim kıldığı hoşgörüsüzlük, ayrımcılık, soykırım gibi temalar bu filmde de karşımıza çıkıyor. Mystique, insanların dünyasında kendisine verilmiş olan ismi “köle ismim” olarak tanımlayarak bu temaların içine siyahların kölelik döneminde maruz kaldıkları baskıları da katıyor. Tedavi meselesi ise zaten başlı başına eşcinsellik temasına dair. Eşcinselliği tedavi etme iddiasıyla birçok insanın hayatını cehenneme çeviren sözde bilim insanı şarlatanlara ve hatta ailelere bugün bile rastlamak mümkün.

  X-Men 3 doğru bir giriş yapıyor. Fakat yazık ki aynı şekilde devam edemiyor. İlk etapta rahatsızlık veren unsurlar sadece görüntü yönetimi ve müzik. Usta görüntü yönetmeni Dante Spinotti hiç kendi tarzı olmayan ve serinin görsel dünyasına çok uymayan bir iş çıkarmış. Aksiyon filmlerinde döktürmesine alışık olduğumuz John Powell’ın özgün müzikleriyse gereğinden fazla abartılı. Yazık ki esas sorunların yanında bunların bahsine bile gerek yok.

  İlk iki X-Men filminde çeşitli karakterlerin yer almaması veya yeterince gözükmemesi çizgi romanların hayranlarının içinde ukte kalırdı. İleriki filmlerde hangi karakterleri görebileceklerini hayal eder dururlardı. Herhalde bu film, kaynak malzemenin hayranlarını tatmin etmeye çalışmanın bir sinema projesine nasıl zarar verebileceğinin göstergelerinden biri olarak kabul görecektir. X-Men 3’te o kadar çok yan karakter var ki, bırakın onları, ana karakterlerimize bile ayıracak yeterince vakit kalmıyor. Çok fazla karakter ve yan öykü, filmin bütünlüklü bir yapı kurmasına engel oluyor. Ve bir noktadan sonra film dağınıklaştıkça rahatsızlık da artıyor.
  Aslında benim en büyük itirazım, filmin son kısmına doğru kendi söylemiyle çelişir bir tutum sergilemesine. Aksiyon uğruna öykünün yanlış noktalara varmasına. Bunun üstüne, son noktada devam filmlerine açık kapı bırakma çabası da keyfimizi kaçırmadı değil. Çünkü bu filmin serinin son filmi olacağı açıklanmıştı aslında. Fakat yapımcıların, para getiren kaynağı kesmeye çekinecekleri anlaşılıyor.

  X-Men 3, hiç kötü bir popüler sinema örneği değil. Serinin hayranı olan biri için zaten her koşulda keyifli bir seyirlik olacaktır. Ama X-Men 2'nin tüm zamanların en iyi iki üç çizgi roman uyarlamasından biri olduğunu düşünürsek, X-Men 3’ün beklentileri karşılamaktan çok uzak olduğunu söylemek durumundayım. Ve ister istemez, serinin daha fazla hayal kırıklığına sebep olmadan bu filmle bitmesinin doğru olacağını düşünüyor insan. Wolverine ve Magneto gibi karakterler için çekilecek ayrı filmlerle de yetinebiliriz.

  Bu arada bir uyarı, filmin sonundaki jenerikler sırasında sabırlı olup salonu terk etmemenizde fayda var. Çünkü jeneriğin ardından önemli bir sahne geliyor.

   
X-Men'de 3'ün Öncesi ve Sonrası... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Düğün Öncesi ve Sonrası

  Düğün Öncesi ve Sonrası

  Düğünden Önce; Erkek;Elbette artık ben duramıyorum Kadın;Gideyimmi? Erkek;Hayır,aklından bile geçirme. Kadın;Beni seviyormusun Erkek;Elbette Kadın;Beni hiç aldattınmı? Erkek;Hayır,böylebişey nasıl aklına gelebilir. Kadın;Beni öpecekmisin Erkek;Evet Kadın;Beni dövecekmisin? Erkek;Hiç bir zaman Kadın;Sana inanabilirmiyim? Düğünden Sonra ; Düğünden sonrası için...
 2. evlilik öncesi ve sonrası

  evlilik öncesi ve sonrası

  evlilik öncesi ve sonrası Önce, senınle ruyada gıbıyım sonra,bu evlılık tam bır kabus önce, bogazda balık , etılerde ıstakoz sonra,evde hamsı buglama balkonda mangal önce, para su gıbı akar sonra, musluk kesılır önce aşkın gozu kordur sonra,koca kor karı nankor önce fısıldıyan aşk şiirlerı sonra,gurultulu kahkahalı mustehcen aşk şarkıları önce mıraldanılan romantık melodıler...
 3. Salon dekorasyonunda öncesi ve sonrası

  Salon dekorasyonunda öncesi ve sonrası

  Yeni dekore edilmiş salon Salonun önceki ve sonraki hali Bir evin içini gösteren dekorasyonudur derim hep. modern salon dekorasyonları evi saray gibi gösterebilir:) Bu salonun önceki ve sonraki halide çok farke tmiş dığrusu. Klasikten moderne geçiş yapılmış.
 4. Kilo veren ünlülerin öncesi ve sonrası

  Kilo veren ünlülerin öncesi ve sonrası

  Onları aslın da çok yakından tanıyoruz. Belkide yıllardır kilolu görmeye alışkın olduğumuz ünlüler, zaman için de öyle büyük bir değişikliğe uğrayarak kilo verdiler ki hatta yakınları bile bazen gördüklerin de tanımakta güçlük çekebiliyorlar. Aslın da kilo denince aklımıza çok fazla yemek yiyen kişiyi düşünürüz.. Ama ne yazık ki bazen çok fazla yemek yemedikleri halde bir takım...
 5. Doğum öncesi ve doğum sonrası bakım

  Doğum öncesi ve doğum sonrası bakım

  doğum,doğum öncesi,doğum öncesi bakım,doğum sonrası,doğum sonrası bakım , doğum öncesi ve sonrası bakım hakkında bilgiler Gebelik bakımı, hamilelik öncesi (doğumdan önce) ve doğum sonrası sağlık bakımından oluşur.Doğum öncesi bakım, gebelik sırasında riskleri azaltmaya yardımcı olur ve güvenli ve sağlıklı bir doğum yapma şansını artırır. Düzenli prenatal ziyaretler, doktorunuza...

Sayfayı Paylaş