Yabancı dil bilmenin önemi

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yabancı dil bilmenin önemi
dil bilmenin önemi yabancı dil bilmenin önemi ingilizce almanca
Yabancı dil bilmenin önemi

Fare bir peynir kokusu duyup, kafasını dışarı uzatmıştı. Fakat bunun kedinin bir tuzağı olabileceğini düşünüp dışarı çıkmadı. Bekledi ve biraz sonra “miav” diye bir ses duydu.

Ertesi gün de peynir kokusunu aldı ve “miav” sesini duydu, yerinden çıkmadı.

Sonraki gün “havhav” diye bir ses duydu ve kedinin ortalarda olmadığını anlayarak dışarı çıktı. Çıkmasıyla pençe yemesi bir oldu. Kedinin tuzağına düşmüştü. Kedi yerde baygın yatan fareyi yanındaki yavrusuna gösterip izahat verdi: “Bak yavrum, sana dememiş miydim, ikinci lisan gibisi yok diye!”

Üniversitede okumak!

Üniversitenin ilk günü dekan bir sınıfa girdi ve “Günaydın!” dedi. Sınıf hep birden “Günaydın, hocam!” deyince, “A! Siz birinci sınıfsınız.” dedi.

Sonra açıkladı: “Bir hoca sınıfa girip ‘Günaydın!’ dediğinde, hepsi, ‘Günaydın, hocam!’ derse, birinci sınıftırlar; gazetelerini ortadan kaldırıp kitaplarını açarlarsa ikinci sınıftırlar; hocayı görmek için gazetelerinin yukarısından bakarlarsa üçüncü sınıftırlar, ayaklarını sıraya koyup gazetelerini okumaya devam ederlerse dördüncü sınıftırlar. Hoca içeri girip ‘Günaydın!’ dediğinde, bunu not alıyorlarsa master öğrencisidirler.”

Siz kaçıncı sınıftasınız?

Ümitsizliğe düşmeyin!

“Ümidini kaybetmiş olanın başka kaybedecek bir şeyi yoktur.” der Boise. Meşhur Edison ampulü (elektriği) bulmak için tam 1800 adet deney yapmış ve hepsi fiyasko ile sonuçlanmış. Ancak o yılmamış, kendisi ile dalga geçen bilim otoritelerine “En azından elektiriği elde edemeyeceğim 1800 yol biliyorum.” cevabını vermiş. Epiktotes “Yarın bambaşka bir adam olacağım diyorsan neden bugünden başlamıyorsun?” der.

Ders çalışma

Bir Latin atasözünde denildiği gibi “Damlayan su taşı deler. Taşı delen suyun gücü değil, damlaların sürekliliğidir.” Ders çalışmayı planlı hale, sürekli hale getirmek lazım. Edison’un çok sevdiğim bir sözü var: “Dehanın yüzde biri hüner, yüzde doksan dokuzu da terdir.” Ter dökmezseniz, zorlamazsanız bu iş olmaz. İşin en acı tarafı ter dökmeniz, zorlamanız, çok çalışmanız sonuçta başarıyı da getirmeyebilir. Ancak başarmak için gereken şartlardan en önemlileri bunlardır. Bir gün Einstein öğrencilerini sınava almak üzere iken öğrencilerinden birisi sormuş:

“Hocam sorular geçen sene çıkan sorularla aynı mı?”

Einstein cevaplamış:

“Evet sorular aynı; ama cevaplar farklı.” Allah, cevabını bilebildiğiniz sorularla karşılaşmayı nasip etsin.
 
bencede Türkçe yanında ingilizce bilmek cok ise yarayacaktır . ha o kesmedimi o zaman almanca veya İSPANNYOLLLCAAAAA :D
 
Geri
Üst