1. sevgi10

  sevgi10 Üye Üye

  Kayıt:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  374
  Beğenilen Mesajlar:
  7
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  Balıkesir

  Yabancılara ev satışı durdu...

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında sevgi10 tarafından paylaşıldı.

  Taşınmazlarını Türk vatandaşlarına satabilecekler Önce türban ve AKP’ye karşı açılan kapatma davasıyla yoğunlaşan siyasi gündeme, ardından da AB reformlarına odaklanan hükümet, yabancıya taşınmaz satışına ilişkin yeni düzenleme yapmayı unuttu. Anayasa Mahkemesi’nin yabancılara taşınmaz satışını iptal eden kararının ardından yeni düzenleme yapılmadığı için bugünden itibaren tüm Türkiye’de satışlar duracak.
  Tapu ve Kadastro Genel Müdür Vekili Zeki Adlı, “Geçen ay gerekçeler doğrultusunda yeni bir düzenleme yaparak Başbakanlığa gönderdik. Ne yazık ki yetişmedi. Yabancılara taşınmaz satışı, yeni düzenleme yapılıncaya kadar tüm Türkiye’de duracak” dedi.

  3 aylık süre doldu
  Anayasa Mahkemesi’nin, CHP’nin açtığı dava doğrultusunda aldığı, yabancılara taşınmaz satışını düzenleyen Tapu Kanunu’nun iki düzenlemesine ilişkin iptal kararı Resmi Gazete’de 16 Ocak 2008’de yayımlanmıştı.
  Yüzölçümü 2.5 hektardan fazla arazilerin yabancıya satışını kararlaştırma ve yabancıların il bazında ne oranda taşınmaz edinebileceklerini belirleme yetkilerini Bakanlar Kurulu’na veren düzenlemeleri iptal eden Yüksek Mahkeme, gerekçeli kararında, yasama yetkisinin devredilemeyeceğini kaydetmişti. Gerekçede, “Verilen yetki 2.5 hektarlık yasal sınırı 12 katına kadar artırabilmeyi olanaklı kıldığından düzenleme, sınırlamanın işlevselliğini etkisiz bırakacak derecede ölçüsüzdür” ifadesi yer almıştı.
  Yüksek Mahkeme’nin, kararın yürürlüğe girmesi için tanıdığı 3 aylık süre bugün itibariyle doldu. Bu süre zarfında Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü mahkemenin gerekçeleri doğrultusunda yeni bir yasa taslağı hazırlayarak Başbakanlığa gönderdi. Ancak söz konusu düzenleme 3 aylık sürenin dolmasına karşın bir türlü yasalaştırılmadı. Düzenleme kapsamında yabancıya satılacak arazi oranını belirleme yetkisinin Bakanlar Kurulu’ndan alınması ve illerin durumuna göre bir oran belirlenmesi öngörülüyor.
  Zeki Adlı, “Yasa, 2,5 ile 30 hektar arası satışlar için ise Bakanlar Kurulu’nu yetkili kılıyordu. Şimdi bu yetki iptal oldu. 3 Mart’ta Başbakanlığa yeni düzenleme gönderdik. Ancak ne yazık ki yetişmedi. Konu artık bizden çıktı, illerdeki orana ve yasalaşmaya ilişkin nihai kararı siyasi irade verecek” diye konuştu.
  Ocak 2008 verilere göre, Türkiye’de 37 milyon 125 bin 330 metrekareye denk gelen toplam 60 bin 351 taşınmaz, 70 bin 336 yabancıya satıldı. 4 milyon 867 bin 676 metrekare ile İngiltere taşınmazlarda ilk sırada yer aldı. Almanya kişi bazında 15 bin 109 kişi ile birinci sıraya yerleşirken, Almanya’yı 11 bin 35 kişi ile İngiltere izledi.


  ‘Süreç uzarsa, şirketler batar’
  Kuşadası’nda yabancılara yönelik iş yapan Şengel İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şengel, konuyla ilgili şunları söyledi:
  “Karar yürürlüğe girmeden önce şirketimizden ev alan müşterilerimizin tapularını yetiştirebilmek için adeta çırpındık. Yüzde 10-15 oranında ödemesi kalmış olan yabancıların bu durumda tapularını almalarına imkân yok. ‘Madem tapu veremiyorsun, paramı geri ver’ diyecekler. Kalan evleri yerliye de satamayız çünkü piyasa çok durgun. Belirsizlik uzun süre devam ederse yabancıya ev yapıp satan şirketler batar. Kendi ayağımıza kurşun sıkmış gibi olduk.”

   
Yabancılara ev satışı durdu... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Danıştay,Tüpraş’ta hisse satışına ‘dur’ dedi

  Danıştay,Tüpraş’ta hisse satışına ‘dur’ dedi

  Danıştay 13. Dairesi, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB), TÜPRAŞ'ın yüzde 14.76'lık hissesinin İMKB Toptan Satışlar Pazarında satışına ilişkin kararını iptal eden Ankara 12. İdare Mahkemesinin kararını onadı. Ankara 12. İdare Mahkemesi, Petrol-İş Sendikasının açtığı davada, ÖİB'nin söz konusu kararını iptal etmişti. Mahkeme, ÖİB'nin satışa yetkili kılınmasına ilişkin Özelleştirme...
 2. Yabancı Yatırımcılardan İMKB'de Satışlara Devam

  Yabancı Yatırımcılardan İMKB'de Satışlara Devam

  Küresel krizin şiddetlendiği Ekim ayında yabancı yatırımcıların İMKB’deki işlemleri net 812,4 milyon YTL’lik satışla sonuçlandı. Yabancıların Toplam işlem hacmi Ekim’de son ayların en düşük düzeyine indi. Yabancı işlemlerinde Ocak-Ekim dönemindeki net satış 2 milyar 819,7 milyon dolara ulaştı. İMKB, yabancı işlemlerine ilişkin Ekim ayı verilerini açıkladı. Buna göre yabancı...
 3. Nükhet Durunun evine haciz !

  Nükhet Durunun evine haciz !

  'KUAFÖR ORTALARDA YOK' EVİNDEN HACZEDİLEN İKİ PLAZMA TV'Sİ İKİ BİN YTL'YE SATILAN DURU 'KUAFÖRÜM EV KİRALARKEN İMZAMI TAKLİT ETMİŞ. BORCUM YOK, DAVA AÇACAĞIM' DEDİ.. Ünlü sanatçı Nükhet Duru'nun evine, 60 bin YTL'lik borcunu ödemediği gerekçesiyle haciz geldi. Duru'nun Sarıyer İcra Müdürlüğü tarafından Tarabya'daki evinde haczedilen biri 127 öteki 72 ekran iki plazma televizyonu, alacaklının...
 4. Yabancı Ünlüler Ve Evleri

  Yabancı Ünlüler Ve Evleri

  sanatçıların evleri yabancı ünlülerin evleri yabancıların yabancı ünlülerin çocukları sanatçıların evlerinin içi Yabancı Ünlüler Ve Evleri
 5. Yabancı

  Yabancı

  Birazda şiir meleklerim.

Sayfayı Paylaş