1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Yabancıların portföy yatırımlarında hızlanma

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  “Sıcak paraö olarak da adlandırılan yabancıların Türkiye’deki menkul kıymet alım satım trafiği, bu yıl ilk dokuz ayda geçen yılın eş dönemine göre yaklaşık yüzde 50 hızlandı. Yabancı yatırımcıların bu yılın ilk dokuz aylık döneminde Türkiye’ye hisse senedi, Devlet tahvili ve Hazine bonosu almak üzere getirdiği döviz 60.4 milyar dolar, söz konusu kağıtları satarak ya da vadesinde tahsil ederek çıkardıkları döviz de 55.8 milyar dolarla rekor kırdı. Yabancıların dokuz aydaki menkul kıymet alım satım işlemlerinin toplam hacmi 116.2 milyar dolara ulaştı. Söz konusu işlemler net 4.6 milyar dolar alımla sonuçlandı.

  NET GİRİŞ BİR KAT ARTTI
  Merkez Bankası verilerine göre, yabancıların bu yıl Ocak-Eylül döneminde Türkiye’ye hisse senedi ve iç borçlanma kağıdı almak üzere getirdikleri tutar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 48.6 oranında artarak 60 milyar 386 milyon dolara yükseldi. İlk dokuz ayda bu amaçla gelen tutar geçen yılın tümündeki tutarın da üzerine çıktı. Geçen yılın ilk dokuz ayında 40 milyar 641 milyon dolar olan yabancıların menkul kıymet alımları, yılın tümünde de 56 milyar 230 milyon dolara ulaşmıştı.
  Yabancıların, Türkiye’deki menkul kıymetlerini satarak ya da vadesinde tahsil ederek çıkardıkları tutar da yüzde 45.6 artarak 55 milyar 781 milyon dolar oldu. Geçen yıl ilk dokuz ayda 38 milyar 298 milyon dolar olan bu tutar yılın tümünde ise 48 milyar 162 milyon dolar olmuştu.
  Menkul kıymetlere yönelik olarak yaşanan hızlı giriş-çıkış, bu yolla Türkiye’ye gelen net sermaye miktarını ise yüzde 96.5 oranında artırdı. Geçen yıl ocak-eylül döneminde 2 milyar 343 milyon dolar olan yabancıların menkul kıymet alımıyla Türkiye’ye getirdikleri net tutar bu yıl aynı dönemde 4 milyar 605 milyon dolara çıktı.

  AKP DÖNEMİNDE 34.3 MİLYAR DOLAR NET GİRİŞ

  Yabancıların AKP’nin iktidarda olduğu 2003 başından bu yılın Eylül sonuna kadar olan yaklaşık beş yıllık dönemde menkul kıymet alımları yoluyla Türkiye’ye getirdikleri net döviz miktarı 34 milyar 247 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu dönemde 2003 yılında 2.5 milyar dolar olan net giriş, 2004’te 7.5 milyar dolara, 2005’te 11.6 milyar dolara ulaştı. 2006 yılında 8.1 milyar, bu yılın ilk dokuz ayında da 4.6 milyar dolarlık net giriş oldu. Önceki beş yıllık dönemde yabancıların Türkiye’deki menkul kıymet alım satımları net 11 milyar 89 milyon dolarlık döviz çıkışıyla sonuçlanmıştı.

  Milliyet


   
Yabancıların portföy yatırımlarında hızlanma konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yabancı yatırımlarda ikinci dalga geliyor

  Yabancı yatırımlarda ikinci dalga geliyor

  Sermaye Piyasası Kurulu Başkanvekili Turan Erol, ABD ve Avrupa'da doyuma ulaşan, 500 milyar dolarlık fon büyüklüğüne sahip özel sermaye şirketleri ile 1.5 trilyon dolar büyüklüğündeki serbest yatırım fonlarının yönünü Türkiye'ye çevireceğini ileri sürdü. Geçen yıl 19.9 milyar dolarlık yabancı sermaye girişi ile, Orta ve Merkez Avrupa bölgesinde Rusya'dan sonra en çok doğrudan yabancı...
 2. Vodafone yatırımlara devam edecek

  Vodafone yatırımlara devam edecek

  Vodafone Türkiye CEO'su Attila Vitai, Türkiye'de kısa vadeli planlar peşinde olmadıklarını söyledi. Yeni genel müdürlük binasını tanıtmak, Vodafone'un 2007 yılı performansı ve 2008 yılı hedeflerini anlatmak amacıyla bir basın toplantısı düzenleyen Vitai, genel müdürlük binasının resmi açılışının yarın, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da katılacağı bir törenle yapılacağını söyledi. Vitai,...
 3. 4875 Sayılı Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu Uyarınca Yabancıların Mülk Edinimine I

  4875 Sayılı Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu Uyarınca Yabancıların Mülk Edinimine I

  4875 SAYILI DOĞRUDAN YABANCI YATIRIMLAR KANUNU UYARINCA YABANCILARIN MÜLK EDİNİMİNE İLİŞKİN DEĞERLENDİRME I- GİRİŞ: Avrupa Birliği müzakereleri doğrultusunda, siyasi ve ekonomik gündemi en çok meşgul eden konuların başında, Avrupa Birliği müzakere konularına ilişkin olarak yapılan yasal düzenlemeler ve bu düzenlemelere ilişkin yapılan tartışmalar oluşturmaktadır. Bu çalışmanın...
 4. Portföy çantalar

  Portföy çantalar

  günlük portföy çanta portföy çanta nasıl yapılır büyük yapımı Portföy çantalar çeşit çeşit renk renk her zevke ve kıyafete göre gerek günlük gerek özel bir gecede rahatlıkla kullanabileceğiniz modeller.
 5. Yabancı

  Yabancı

  Birazda şiir meleklerim.

Sayfayı Paylaş