Yağmurlu Gün Yapımı.....

@şK_MeLeĞ!.

Yeni Üye
Üye
Yağmurlu Gün Yapımı.....
baştan söyleyeyim bu ders biraz uzun
nedeni ise detaylı anlatmam..7'den 70 her kes anlasın diye
:wink:

YAĞMURLU GÜN
1.adım:Öncelikle file>open'dan dildiğiniz bir resmi açın..(resim:1)

17ku.jpg

2.adım:
image>image size’yı tıklayın buradan resminizin width ve height değerlerine bakın sonra cancel`lı tıklayıp çıkın..

3.adım: biz bu baktığımız değerlerin altında bir yeni sayfa açmalıyız..örneğin yukarıdaki resimde width :350 height:263 `dır. Biz bu değerlerin ortalama olarak yarısını almalıyız..mesela ben windt değerini 250 height değerini ise 130 aldım ..Bunun için File>new tıklayın ve windt değerini 250, height değerini ise 130 olarak alın ve ok tıklayın..(ilk açtığımız resmimiz bir köşede uslu uslu dursun..biz bu açtığımız yeni çalışma sayfasıyla yola devam edecez)(resim:2)

25hg.jpg

4.adım:

37pc.jpg

yukarıdaki resimde görüldüğü gibi paint bucket tool (G)(
kırmızı okla gösterilen yer) tıklayın. Ve mavi okla gösterdiğim yeri; yani foreground siyah yapın altındaki renkte beyaz olsun(tıpkı şekildeki gibi) ve az önce açmış olduğumuz yeni çalışma sayfasının üstüne gelerek farenin sol tuşunu tıklayın..böylelikle çalışma sayfanızın rengi siyah olacaktır..

5.adım:
Şimdi geldik asıl efekte Fitler>sketch>Graphic pen’ni tıklayın ve resimdeki değerleri girin (resim:3)

41xy.jpg

6.Adım:sonrasında fitler>blur> gaussian blur tıklayın ve radius değerini 0,5 olarak girin..

7.Adım: şimdide image>adjustments>brighness/contrast tıklayın ve resim 4’teki değerleri girin

55si1.jpg

8.Adım:
image>image size’yı tıklayın ve width :350 height:263 verin.

9.adım:Şimdi Move Tool seçili iken bu çalışmamızı ilk başta açmış olduğumuz resmin özerini sürükleyip bırakın. Böylece tek resimde iki layerimiz oldu.
Çalışmamızın boyutları resmimizin boyutula aynı ..bu yüzden çalışmamızı resmin özerine tam oturtuyoruz..ve bu çalışmamızın mode’nu scereen yapıyoruz.(resim:5 )

http://www.uslanmam.com/register.php

şimdi biz yağmura hareketlilik kazandırmak için yukarıdaki adımları tekrarlayacaz..
ancak bazı adımlarda ufak değişiklikler yapacaz.. şimdi kenarda bir resmimiz vardı..ilk açmış olduğumuz resim.. bu resme hiç dokunmayacaz.. o olduğu yerde dursun.. biz 3.adımda açmış olduğumuz çalışma sayfasını artık tamamen kapatatıyoruz..….(kafamızı karışırmasın)..ve tekrar 3.adımdan itibaren başlıyoruz..
--3.adımı aynen uygula
--
4-adıma aynen uygula
---5-adımda değişiklik yapıyoruz..resim 3’te
90 olarak gözüken değeri 91 yapıyoruz.
---6.adımı aynen uygula.
---7.adım değişiklik yapıyoruz. Resim 4’te
-30 olan değeri -25 olarak girin..

8 ve 9 adımları aynen uygula ve sonrasında bu çalışmayı da kapat..

şimdi 3. adımdan tekrar başlayın.. her şeyi gene aynı yapıyoruz..sadece 5 ve7.adımda değişiklik yapacaz..5 adımdaki değeri her seferinde bir artırın..7 adımdaki değerlerinde. Her seferinde 3-ile 5 arası düşürün bu şekide toplam dört kez tekrar edin..(dilerseniz toplam 5 yada 6’da yapabilirsiniz)
eğer doğru yamışsanız layer penceresindeki görüntüsü aşağıdaki gibi olmalı görüntüsü aşağıdaki gibi olmalı.. :wink: (tabi 4 kere yapmışsanız)

70ye.jpg

yukarıdaki resimsimde en altaki resim hariç layerlerdeki bütün gözleri kapatıyoruz…gözleri kapatmak için farenizi gözün özerine götürüp bir kez tıklamanız yeterli.

http://www.uslanmam.com/register.php

sonrasında yukarıdaki resimde kırmızı içine aldığım yeri tıklayarak imageready

Burada animation hazırlama penceresi görünmüyorsa window>animationu tıklayın

97zz.jpg

Yukarıdaki animatıon penceresinde en alttaki resmimiz zaten görünüyor..biz şimdi diğer resmimizi görünür kılmalıyız..şimdi en altaki layerimizdeki göz hep açık dursun..ona hiç dukunmuyoruz… biz şimdi birinçi layerimizdeki gözü açıyoruz..(en altaki hariç diyer layerlerdeki gözler kapalı).sonrasında kırmızı okla gösterdiğim yeri tıkalyıp animation penceresinde yeni bir layer yaratıyoruz..
geçiyoruz. ve bu kez layer penceresinden birinci leyerdeki gözü kapatıp 2. layerdeki gözü açıyoruz..
sonrada tekrar animation penceresinde yeni bir layer yaratıyoruz..
bu kezde 2.layerdeki gözü kapatıp.3 layerdeki gözü açıyoruz..
ve son olarak bir tane daha açıp bu kezde 3.layerdeki gözü kapatıp 4 layerdi gözü açıyoruz…
yukarıdaki resimde 0,3 sec yazısının yanında küçük bir ok işareti var..onu tıklayıp ordan other yazan yeri tıklayın…ve değer olarak 0,3 girin.. (animation pencersindeki bütün layerler için aynı şeyi yapın yani değer olarak 0.3 ü girin)eğer doğru yaptıysanız görüntüsü aşağıdaki gibi olmalıdır

103yk.jpg

son olarak file>save optimized as’ı tıklayın kayıt türünü image only(*.gif) olarak seçip kaydedin.

Çalışmanın son hali aşağıdaki gibi olmalıdır

ders1513cr.gif

Alıntı...

Geri