1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Yalan Hakkında Hadisler

  Konu, 'Hadis-i Şerifler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  3 yerde yalan söylenir Ravi: Ali
  Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Benim hakkımda yalan söylemeyin. Zira benim üzerime yalan uyduran cehenneme girer."

  Kaynak: Buhari, İlm 38; Müslim, Mukaddime 1, (1); Tirmizi, İlm 8, (2662)


  Ravi: İbnu'z-Zübeyr
  Tanım: Babama dedim ki: "Ben niye senin Resulullah'tan hadis rivayetini işitmiyorum. Halbuki falan ve falandan çokça işitiyorum?" Bana şu cevabı verdi: "Evet ben, Müslüman olduğum günden beri Aleyhissalatu vesselam'ı hiç terketmedim. Hep beraber olduk. Ancak O'nun şöyle söylediğini de işittim: "Kim bile bile bana yalan nisbet ederse ateşteki yerini hazırlasın."
  Kaynak: Buhari, İlm 38; Ebu Davud, İlm 4, (3651)


  Ravi: Muğire İbnu Şu'be
  Tanım: Resulullah (aleyhissalatu sa) buyurdular ki: "Benim üzerime söylenen yalan, bir başkası üzerine söylenen yalan gibi değildir. Öyleyse kim bile bile bana yalan nisbet ederse cehennemdeki yerini hazırlasın!"
  Kaynak: Buhari, Cenaiz 34; Müslim, Mukaddime 4, (4); Tirmizi, İlm 9, (2664)


  Ravi: Safvan İbnu Süleym
  Tanım: Ey Allah'ın Resulü! dedik, "mü'min korkak olur mu?" "Evet!" buyurdular. "Pekiyi cimri olur mu?" dedik, yine: "Evet!" buyurdular. Biz yine: "Pekiyi yalancı olur mu?" diye sorduk. Bu sefer: "Hayır! buyurdular.
  Kaynak: Muvatta, Kelam 19, (2, 990)


  Ravi: İbnu Mes'ud
  Tanım: Kul yalan söylemeye ve yalan söyleme niyetini taşımaya devam edince bir an gelir ki, kalbinde önce siyah bir nokta belirir. Sonra bu nokta büyür ve kalbinin tamamı simsiyah olur. Sonunda Allah nezdinde "yalancılar" arasına kaydedilir.
  Kaynak: Muvatta, Kelam 18, 2,(990)


  Ravi: Behz İbnu Hakim an ebbihi an ceddihi
  Tanım: Resulullah bururdular ki: "Yazıklar olsun o kimseye ki, insanları güldürmek için konuşur ve yalan söylerler! Yazık ona, yazık ona."
  Kaynak: Ebu Davud, Edeb 88, (4990); Tirmizi, Zühd 10, (2316)


  Ravi: Esma
  Tanım: Bir kadın gelerek: "Ey Allah'ın Resulü! Benim bir kumam var. Ona karşı (yalan söyleyerek) kocamın vermediği şeyle karnımı doyurmuş göstersem bana bir mahzur getirir mi?" diye sordu. Aleyhissalatu vesselam: "Verilmeyenle karnını doyurmuş gösterip övünen, tıpkı, iki alan elbisesini giyen gibidir" cevabını verdi.
  Kaynak: Buhari, Nikah 106; Müslim, Libas 127, (2130); Ebu Davud, Edeb 91, (4997)


  Ravi: Abdullah İbnu Amir
  Tanım: Bir gün, Resulullah (sav), evimizde otururken, annem beni çağırdı ve: "Hele bir gel sana ne vereceğim!" dedi. Aleyhissalatu vesselam anneme: "Çocuğa ne vermek istemişim?" diye sordu. "Ona bir hurma vermek istemiştim" deyince, Aleyhissalatu vesselam: "Dikkat et! Eğer ona bir şey vermeyecek olursan üzerine bir yalan yazılacak!" buyurdular.
  Kaynak: Ebu Davud, Edeb 88, (4991)


  Ravi: Esma Bintu Yezid
  Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Ey insanlar! Pervanenin ateşe atılması gibi sizi yalanın peşine düşmeye sevkeden şey nedir? Halbuki, üç yer hariç yalanın her çeşidi ademoğluna haramdır: Bu üç yere gelince: 1) Erkeğin, rızasını sağlamak için hanımına yalanı, 2) Harpte söylenecek yalan. Çünkü harp bir hileden ibarettir. 3) İki Müslümanın arasında sulhu sağlamak kasdiyla söylenen yalan."
  Kaynak: Tirmizi, Birr 26, (1940)


  Ravi: Ümmü Külsüm Bintu Ukbe
  Tanım: Resulullah (sav)'ı işittim, diyordu ki: "İki kişinin arasını düzelten, hayır söyleyip, hayır tebliğ eden kimse yalancı değildir."
  Kaynak: Buhari, Sulh 2; Müslim, Birr 101, (2605); Ebu Davud, Edeb 58, (4921); Tirmizi, Birr 26, (1939)


  Ravi: Safvan İbnu Süleym ez-Zühn
  Tanım: Bir adam: "Ey Allah'ın Resulü! Ben karıma yalan söyleyeyim mi?" demişti. Aleyhissalatu vesselam : "Yalanda hayır yoktur" buyurdular. Adam: "Vaadde bulunmama, lehinde söylememe ne dersiniz?" diye tekrar sordu: Aleyhissalatu vesselam da: "Öyleyse sana bir vebal yok!" buyurdular.
  Kaynak: Muvatta, Kelam 18, (2, 990)

  alıntı


   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: Yalan Hakkında Hadisler
  emeğine eline sağlık
   
Yalan Hakkında Hadisler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hz.Ömer Hakkındaki hadisler!

  Hz.Ömer Hakkındaki hadisler!

  hz ömer hadisleri hz ömer hadis hamilelikle ilgili hadisler ile ilgili hadisler hakkındaki HZ. ÖMER (R.A.) Hz. Ömer (R.A) hakkında Peygamber Efendimizin Hadisi Şeriflerinden bazıları; **** Ömer iman ettigi gün, Cebrail (A.S) geldi ve melekler birbirlerine Ömerin müslüman oldugunu müjdelediler. **** Ömer, cennet ehlinin ışıgı ve İslamın nurudur *** Allahü Teala, hakkı Ömerin...
 2. LANETLEME hakkında hadisi şerifler

  LANETLEME hakkında hadisi şerifler

  Essalâtu vesselâmu aleyke Yâ Rasûlallâh Resulullah (sav) buyurdular ki: "Mü'min ne ta'n edici, ne lanet edici, ne kaba ve çirkin sözlü, ne de hayasızdır." Kaynak: Tirmizi, Birr 48, (1978 Resulullah (sav) buyurdular ki: "Laneti çok yapanlar kıyamet günü şefaatçi olamazlar, şehid de olamazlar." Kaynak: Müslim, Birr 85, (2598; Ebu Davud, Edeb 53, (4907) Resulullah...
 3. yalanla ilgili hadisler

  yalanla ilgili hadisler

  yalan üzerine söylenmiş duyduğunuz bildiğiniz hadisler varmı ? bunları benimle paylaşırsanız minnettar kalacağım. teşekkürler arkadaşlarım.
 4. Hadise-Kalbine Yalan Bulma

  Hadise-Kalbine Yalan Bulma

  Hadise kalbine yalan bulma şarkı sözü Bu yeni şarkısını çok sevdiğimi belirtmek isterim.Birçok kişininde favorisi olan şarkının sözlerini sizler için yazacağım.Duygusal ve güzel bir şarkı.Hadise'nin en güzel şarkılarından birisi Sevmiyordun yoktan mı oldun Bir cevap ver o zaman Böyle mesafe çaren olduysa Canın sağ olsun aşkım Yine de çok istersen Geriye döndüm dersen Elimi tut ve...
 5. Yalanla alakalı hadisleri yazarmısınız

  Yalanla alakalı hadisleri yazarmısınız

  Melekler mekanının saygıdeğer melekleri, lütfen benim sorumu da yanıtlarmısınız.Ben yalanla ilgili hadisleri araştırıyorum.Siz de yazabilirmisiniz bildikleriniz ?

Sayfayı Paylaş