1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Yalan neden söylenir

  Konu, 'Psikiyatri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  neden yalan söylenir yalan neden söylenir Birçok toplumsal sorunumuzun çözümü için yalanla baş etmemiz gerekiyor. Toplum içindeki aldatma, dolandırıcılık, hırsızlık, iftira gibi birçok problem temelde yalanla ilişkili.

  < Konu Resmi..>
  Yalanla baş etmek ise önce küçük yaştan itibaren anne-baba ve eğitimcilere, daha sonra da kişinin kendisine düşüyor. Yalan küçük yaşlarda kendisini gösterse de ahlaki gelişim ve uygun eğitimle zamanla ortadan kalkabilir. Dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu ve bazı davranış ve kişilik sorunları da yalanın çocuklarca sık söylenmesine sebep oluyor. Bu durumda yalan ahlaki problemden kısmen farklı bir şekilde kendisini gösterse de ahlaki eğitim tedaviyi diğer yöntemlerle birlikte kolaylaştırabiliyor.
  Çocuklar niye yalan söylüyor?
  • Gelişimsel sebeplerle, yalanın önemini henüz kavramadıklarından.
  • Anne-baba ve yakın sosyal çevredeki kişiler yalan söyleyerek olumsuz model oluşturduklarından.
  • Suç işleyip cezalandırılmaktan korktukları için (bilhassa ağır cezalar verildiğinde).
  • Yapmadıkları şeyi yapmış, sahip olmadıkları şeyi sahip olmuş gibi göstermek, istedikleri bir şeyi elde etmek için.
  • Çocuklar güven eksikliği, kendini gerçekleştirme arayışı, değer görme isteği, estetik ihtiyacı gibi ihtiyaçlar, korku, davranışın önemini bilmeme, kuşku, hayalle gerçeği ayırt edememe vb. gibi birbirinden farklı sebeplerle yalana başvurur.
  Çözüm için ne yapalım?
  • Aşırı baskıya son verin: Çocuğun kişilik özellikleri ile anne-baba veya öğretmen gibi çevredeki kişilerden birinin bile uyumsuz davranışı çocuğun stres nedeni ile yalan gibi davranış bozuklukları göstermesine yol açar.
  • Yalancı diye etiketlemeyin: Çocuk küçük yaşlarda hayalle gerçeği ayırt edemez, aile de davranışa aşırı tepki gösterip yalancılıkla suçlar ve güven duymadıklarını açık bir şekilde gösterirlerse bazı çocuklar da bunu kabullenir ve nasıl olsa yalan söylemediğine inandıramayacağı şartlanması ile yalan söylemeye devam edebilir.
  • Sözde durmanın önemi: Yalan, iftira ve sözde durmama gibi güven zedeleyici davranışların alışkanlık haline gelmemesi için anne-babanın ölçülü tepki vermesi ve uygun zamanlarda konuşup davranışın gözden kaçmadığını fark ettirmesi gerekir.
  • Anlatmasına fırsat verin: Çocuğu sözünü kesmeden dinlemek, yaşadıkları, öğrendikleri hakkında yorumlar yapmasını sağlamak ahlaki gelişimi için önemlidir.   
Yalan neden söylenir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Diyaframdan şarkı nasıl söylenir? Ses çalışmaları nelerdir/nasıldır?

  Diyaframdan şarkı nasıl söylenir? Ses çalışmaları nelerdir/nasıldır?

  Diyaframdan şarkı nasıl söylenir? Ses çalışmaları nelerdir/nasıldır? Bilgi veriniz. Teşekkürler...
 2. Dua Nasıl Edilir Dua Ederken Ne Söylenir

  Dua Nasıl Edilir Dua Ederken Ne Söylenir

  Dua Ederken Neler Söylenmeli Dua Nasıl Edilir Dua Ederken Ne Söylenir Merhaba Sevgili melek'ler ve "dua ederken neler söylenir?" diye bize zoru soran misafirimiz, bu yazımızda nasıl dua etmeliyiz ve dua ederken neler söylemeliyiz, hepbirlikte öğreniyoruz. Namazdan sonra yapılan dualarda kişi arapça veya kendi lisanına göre dua etmekte serbesttir. Her türlü dua edilebilir....
 3. Abdest Alırken Neler Söylenir biliyor musunuz acaba

  Abdest Alırken Neler Söylenir biliyor musunuz acaba

  Herkese hayırlı ramazanlar diliyor ve allah tuttuğumuz oruçları ettiğimiz ibadetleri kabul eylesin diyorum ve aranızda dini konularda bilgisi olan arkadaşlarım varsa Abdest Alırken Neler Söylenir bu konuda bana bilgi vermesini rica ediyorum.
 4. Teşrik Tekbiri Nedir ? Nasıl Söylenir ?

  Teşrik Tekbiri Nedir ? Nasıl Söylenir ?

  Bu konu; teşrik tekbiri nedir hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, yarın arefe ve bir sonra ki gün milletçe kurban bayramını kutlayacağız. Kurban bayramında yerine getirelecek vazifelerden biri olan kurban kesme işlemini durumu yerinde olan her müslüman gerçekleştirecek. Kurban keserken neler yapmak gerektiği ile ilgili sizlere forumumuzda zaman zaman bilgiler veriyoruz. Bu...
 5. Teşrik Tekbiri Ne Zaman Söylenir ?

  Teşrik Tekbiri Ne Zaman Söylenir ?

  Bu konu; teşrik tekbiri ne zaman söylenir hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, kurban bayramının ilk günü perşembe günü ve hepimiz özellikle çocuklar bayram sabahını iple çekiyoruz. Kurban bayramı vazifesi olarak kesilen kurbanlar ihtiyacı olan insanlarla paylaşılacak ve bayram daha bir mutlu yaşanacak evlerimizde. Bu sayfamızda kurban keserken veya kestirirken bilmemiz gereken...

Sayfayı Paylaş