1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  yalan psikolojisi

  Konu, 'Psikiyatri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Bazen zararını gördüğümüz, bazen de kısa süreli bize faydası dokunan ama hepimizin karşılaştığı bir gerçek var: Yalan. Küçüğümüz büyüğümüz, yaşlımız, gencimiz hepimizi bir şekilde yalan söylüyoruz. Aslında hepimiz yalan söylememiz gerektiğini çok iyi biliyoruz. Yalanın zayıf karakterli insanların silahı olduğunun da farkındayız. Peki bunları bilen bizler neden yalan söylemeye devam ediyoruz? Soruyu daha da genişletecek olursak, neden herkes yalan söylüyor, yalan söyleme hastalığı biz de nasıl yerleşiyor? Ve daha da önemlisi çocuklarımızı yalandan nasıl uzak tutabiliriz?


  İki ana nedenden dolayı yalan söylüyoruz:


  a) Cezadan kaç(ın)mak. Babasının dayağından korkan çocuk yalan söyler çünkü doğru söylerse ceza ile karşılaşacaktır. Ödevini yapmayan öğrenci yalan söyler çünkü, öğretmenin kendisine düşük not vermesini istememektedir.

  b) Mükafat (ödül) elde etmek. Küçük çocuk ilgiyi üzerine çekmek için yalan söyler, göreceği ilgi onun mükafatıdır. Tüccar kalitesiz malı kaliteli diye anlatır, alacağı ücret onun ödülüdür.

  Cezadan kurtulmak ya da ödüle ulaşmak amacıyla yalan söyleyen bizler acaba yalanı nereden öğreniyoruz?

  a) Ailemizden. Küçüklüğümüzden beri anne babalarımız bize yalan söylüyor. “Oğlum sesiz ol sana çikolata alacağım. “ “Akşam baban gelince sana oyuncak getirecek”. Sakın demeyin, bebek ne anlar yalandan. Bilinci anlamayabilir ama bilinçdışı zihni sizlerin bu yalanlarınızı otomatik olarak kaydeder. Çocuk biraz büyür ve sonra başka yalanlara şahit olur. Eve gelen telefona baba “evde yok de oğlum” der. Annesi 9 yaşındaki oğluyla minibüse biner ama üç beş kuruş kar yapabilmek için “o henüz 5 yaşında, okula gitmiyor” diyerek yalan söyler. Evde çekiştirdiği komşusunu, mahallede görse güleryüz gösterip över. Böyle bir ailede büyüyen çocuk yalanın gayet doğal bir şey olduğunu düşünerek kendisi de yalan söylemeye başlar.

  b) Basılı ve görsel yayınlardan. Lütfen bir gün televizyonunuzu sadece izlediğini programlardaki yalanları bulmak için izleyin. Aşk dizilerinde, aksiyon filmlerinde, magazin programlarında, sabah programlarında, reklamlarda, haberlerde sizce ne kadar yalana rastlarsınız? Maalesef yalan söylemeyi biz daha küçüklüğümüzde televizyonlardan öğreniyoruz. En masum çizgi filmlerde, romanlarda bile yalana maruz kalan bizlerin bilinçaltına yalan o kadar normal bir şey olarak kazınıyor ki, sonrasında onu içimizden söküp atmak çok güçleşiyor.


  c) Çevremizden. Ailemiz yalan söylemese, televizyon izlemesek de çevremizde yalan söyleyen o kadar kimse var ki. Kısacası arkadaşlarımız, komşularımız, amcalarımız, teyzelerimiz gözümüzün içine baka baka yalan söyleyebiliyorlar. Bazen şaka olsun yalan söylüyorlar ama sonuçta netice değişmiyor ve biz in yalana muhatap oluyoruz.

  Peki çocuklarımıza dürüstlüğü nasıl aşılayabiliriz?

  Hasta bir insana istediğiniz ilacı verin, ancak onu mikroplu ortamdan uzak tutamıyorsanız sizin ilaçlarınız işe yaramayacaktır. Bu sebeple ilk yapmamız gereken çocuklarımızı yalanın bulunduğu ortamdan uzak tutmak olmalıdır. Bu ortamları ise yukarıda özetledik.

  Dürüst davrandığı zaman çocuklarımızı ödüllendirmek bu alanda atacağımız en önemli adımlardır. “Doğruyu söylediğin için sana teşekkür ediyorum”, “Babası bugün çocuğumuz çok güzel bir davranış sergiledi ve hep doğruları söyledi.” tarzındaki cümleler çocuklarımızı ileride daha fazla dürüst davranmaları için yüreklendirecektir. Şu nokta çok önemlidir: Bazen çocuklarımız doğruyu söyler ama bu doğru çok acıdır. Mesela “Baba ben senin yeni aldığın saati kaybettim”, “Anne senin çok sevdiğin vazoyu kırdım”. Eğer çocuğumuz bu dürüst davranışı sergilediğinde anne ve baba kızar ve özelliklede çocuklarını döverseler çocuklarını bilmeden yalana sevk etmiş olurlar. Çünkü, doğruyu söyleyen çocuk bunun neticesinde cezalandırılmıştır ve bu çocuk bir dahaki sefere dayak ve fırça yememek için yalana başvuracaktır. Bu durumda söylenmesi gereken cümle “Oğlum/kızım ilk olarak doğruyu söylemekle çok erdemli bir davranış sergiledin seni tebrik ediyorum. Sana da bu yakışırdı. Bundan sonra daha dikkatli olman gerektiğini sanırım söylememe gerek yok.” Tarzında övgüyü ve uyarıyı içinde barındıran bir cümle olmalıdır.

  Yalan söylediklerini gördüğümüzde çocuklarımızı uyarmak da çok önemlidir. Yalanı hoş görülen bir çocuk yalana tekrar başvurması için teşvik edilmiş demektir. Bu yüzden şaka da olsa ciddi de olsa, küçük de olsa büyük de olsa yalan hiçbir zaman hoş görülmemelidir. Çocuklarımın yalanlarını hoş görmeyip kendimiz yalan söylemek gibi bir hataya düşmek ise yapacağımız hataların en büyüğü olacaktır.

  Çocuklarımıza dürüstlüğün önemini anlatan hikayeler, kıssalar, olaylar anlatmak bu konuda hazırlanmış çizgi filmleri izletmek de yapacağımız önemli etkinlikler arasında yer almaktadır. Direk söylenen nasihatler hepimizin bildiği gibi faydalı olmamaktadır. Bunun yerine çocuğumuza dolaylı bir şekilde dürüstlüğü aşılayacak yöntemleri kullanmak daha etkilidir.

  Çocuklarımıza karakter sahibi olmanın önemli olduğu vurgulanmalıdır. Yani ‘Yalan geçici olarak bizi bir sıkıntıdan kurtarabilir ya da bize geçici kazançlar sağlayabilir ancak dürüst bir kişiliğe ve karaktere sahip olmak çok daha büyük bir kazançtır. Zengin ama yalancı damgasını yemiş birisi olmak, kimsenin isteyeceği bir şey değildir. Sonunda kazananlar yine dürüst olanlardır’ gibi mesajlar hikayelerin ve olayların içine gömülü olarak çocuğa iletilmelidir.

  Sevgi ile dürüstlük çocuklarımızın zihninde birbirine bağlanmalıdır. Bu iki kavram devamlı birlikte zikredilerek sevilmenin yolunun dürüst olmaktan geçtiği vurgulanmalıdır. Yani çocuk annesinin, babasının, çevresindeki insanların, peygamberlerin, ve Allah’ın sevgisini kazanmanın dürüst olmaktan geçtiğini öğrenmelidir.

  * * *

  Özetle mükafat elde etmek ve cezadan kaçınmak için yalan söyler bizler yalanı ailemizden, çevremizdeki insanlardan ve basılı ve görsel medyadan öğreniyoruz. Daha dürüst bir toplum yetiştirmek istiyorsak başta yeni gelen nesilleri yalanın kol gezdiği ortamlardan uzak tutmalı, onların dürüst davranışlarını pekiştirmeli, yalan sözlerinde onları uyarmalı, kıssalar ve hikayelerle onları beslemeli, kişiliğin ve karakterin her şeyden önemli olduğunu vurgulamalı ve sevgi ile dürüstlük arasında onların zihninde bir bağ kurmalıyız…


   
 2. RoCCo

  RoCCo Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.274
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: yalan psikolojisi
  ailemin kıymetini bir kez daha anladım.babam hep derki geçin karşıma söyleyin ama doğrusunu,bnm karşıma yalanla gelmeyin hertürlü hatayı afederim birkaç şey dışında,ama yalanı af etmem derdi.birdefasında abimle bn annem evde yokken evi yakıyoduk annem eve geldiğinde bize sarıdı sıkıca ve onun için nekadar değerli olduğumuzu bize birşey olursa yaşıyamıycanı ve çok dikkatli olmamız gerektiğini söyledi.emeğine sağlık çok güzel bi yazı fakat bn itiraf ediyim bzn beyaz yalan diye tabir edilen şeyi yapıyorum.misal misafir gelcek aniden hazırlıksızım bgn şölede bn sizi şugün alıyım diye bahane yaratıyorum.bazen hasta olduğum zaman anneme telefonda iyi olduğumu söylüyorum üzülmesin diye.bazen telefona bakmak istemiyorum sonraki görüşmemizde o kişiye duysam bakmazmıyım duymamışımdır diyorum.bn aslında yalan söyleyen insanlara antipti duymama rağmen bunu yapıyorum.ama asla mazeret harici yalan konışmam ve çevremde birinci derecede yakın olduğum yakın olmam gerektiği kişilerdn bir kaçı hep aynı şeyi yapıyor bana doğru olanı söylerden yada inkar etmediğiniz zaman bn daha çabuk ikna olurum ve yatışırım dememe rağmen bu konuda hassas olduğumu defalarca söyleme me rağmen yine aynı şey yapılıyor
   
 3. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre
  Ce: yalan psikolojisi
  paylasim icin tskler,emegine saglik
   
yalan psikolojisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Spor Psikolojisi

  Spor Psikolojisi

  spor psikolojisi nedir SPOR PSİKOLOJİSİ İnsan vücudu, bilindiği gibi fizyolojik, psikolojik ve sosyolojik bir saç ayağı üzerinde iç ve dış dengesini kurmuştur. Bu ayakların her biri, insanın sağlıklı bir yaşam sürmesini ve sağlıklı davranışlar sergilemesine neden olmaktadır. Aşağıdaki satırlarda spor psikoloji ile ilgili bazı temel kavramların tanımlarını bulacaksınız. Başarının...
 2. Öğrenme Psikolojisi

  Öğrenme Psikolojisi

  İnsan davranışlarının büyük bir çoğunluğu öğrenme yoluyla kazanılmıştır. Bu davranışlar çevre ile etkileşim sonucu gelişir. Belli bir dilin öğrenilmesi, tutum kazanmak, kişilik özellikleri kazanmak vb. hepsi öğrenme ile kazanılır. TEMEL KAVRAMLAR Öğrenme: Bireyde kendi yaşantıları yoluyla, davranışında meydana gelen nispeten kalıcı izli davranış değişikliği olarak tanımlanmaktadır....
 3. Makyajın psikolojisi

  Makyajın psikolojisi

  Çevremizdeki insanları tanıyabilmek için makyaj yaparken hangi tonları kullandıklarını bilmek yeterli. Odanızın şeklini değiştiriyor, büfenin içindeki eşyaları kaldırıp yenilerini koyuyor, evinizde köklü değişiklikler yapıyorsunuz… Bunların hepsi monotonluktan sıkılmanızdan kaynaklanıyor. Sıkıntınızı yaptığınız değişikliklerle yansıtıyorsunuz çevrenize. Aynı şey makyaj için de geçerli. Makyaj...
 4. Eğitim Psikolojisi

  Eğitim Psikolojisi

  Eğitim psikoloğu insanların nasıl öğrendiğini ve etkili öğrenmenin gerçekleştirilmesi üzerine yoğunlaşırlar. Her yaştaki insanın eğitimi için gerekli araç, gereç ve yöntemleri geliştirirler. Becerileri değerlendirir ve eğitim programlarının düzenlenmesine ve uygulanmasına yardımcı olurlar. Ayrıca yüksek teknik becerilerin öğretimi, değerlendirilmesi ve düzenlenmesi konularında da eğitim...
 5. Gelişim Psikolojisi

  Gelişim Psikolojisi

  Gelişim psikologları doğum öncesinden başlayarak ölüme kadar uzanan yaşam süresinde insan gelişiminin evreleri üzerinde çalışırlar. Gelişim psikologları yaşa bağlı davranış değişikliklerinin tanımlanması, açıklanması ve ölçülmesiyle ilgilenirler. Gelişimdeki evrensel nitelikler, kültürel ve bireysel farklılıklar üzerinde çalışırlar. Doktora düzeyindeki gelişim psikologları, araştırma yapma ve...

Sayfayı Paylaş