1. sılam_nisa

  sılam_nisa Hamiş Melek

  Kayıt:
  1 Ocak 2010
  Mesajlar:
  2.529
  Beğenilen Mesajlar:
  1.023
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  ''bebişini beklemede''

  Yalancı şaşılık

  Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında sılam_nisa tarafından paylaşıldı.

  yalancı şaşılık yalancı şaşılık tedavisi Sevgili meleklerim sizlere benim yeni öğrendiğim bir hastalık hakkında bilgi vermek istiyorum.Yalancı şaşılık nedir ve bu hastalık acaba bebeğinizde mevcut mu?

  < Konu Resmi..>


  YALANCI ŞAŞILIK
  Gözlerin tam karşıya bakarken paralel olmamasına şaşılık denir. Bu durum her bir gözdeki 6 kasın birinin ya da birkaçının düzgün fonksiyon görmemesinden kaynaklanır. Göz kaymaları içe, dışa aşağıya ya da yukarıya doğru görülebilir. Şaşılık doğumsal olabileceği gibi düzeltilmeyen kırılma kusurlarına (miyop, hipermetrop, astigmat), göz kaslarının anomalilerine, nörolojik hastalıklara ve travmaya bağlı ortaya çıkabilir.

  Yalancı şaşılık nedir?

  Bebeklerde sık olarak izlenen burun kökü basıklığı özellikle yan bakışlarda içe kayma izlenimi ortaya çıkarabilir. Yüz asimetrisi ve göz kapağı anomalilerinde de görülebilen bu duruma yalancı şaşılık ya da kayma adı verilir. Yalancı kaymalarda herhangi bir tedavi uygulanmaz.

  Gözünde kayma şüphesi olan bebekler ne zaman doktora götürülmelidirler?

  Şaşılık konusunda yanlış bilinen bir inanış çocuk belli bir yaşa gelinceye kadar kaymanın normal olabileceğidir. Maalesef bazı çocuk hekimleri de hastaları bu şekilde yönlendirebilmektedir. Gerçek olan her türlü kaymanın patolojik olduğudur. Doğumsal katarakt, göz içi tümörleri gibi sebepler de gözde kayma oluşturabileceği için şüpheli durumlarda derhal bir göz hekimine gözükmek gerekir.

  Şaşlığın tedavisinde hangi yöntemler kullanılır?

  1) Gözlük kullanılması: Şaşlığı en yaygın görülen nedeni düzeltilmemiş refraksiyon kusurlarıdır. Özelikle 2-3 yaş civarında ortaya çıkan bu tür kaymaların tedavisinde mutlaka gözlük kullanılması gerekir. Gözlükle hem görme kalitesi yükselir hem de çoğunlukla kayma ortadan kalkar. Şaşılık tedavisinin uzun süren zahmetli bir tedavi olduğu unutulmamalıdır.

  2) Kapama tedavisi: Şaşılığa ya da iki göz arasında numara farkına bağlı göz tembelliği gelişen olgularda mutlaka uygulanması gereken bir tedavidir.

  3) Ortoptik tedavi: Görme yeteneğini ve üç boyutlu görme hissini arttırmak amacıyla uygulanan tedavilerdir.

  4) Cerrahi: Refraksiyon kusuruna bağlı olarak gelişmeyen ya da gözlük ile istenilen seviyede düzeltilemeyen kaymalarda uygulanan bir yöntemdir. Cerrahi tedavi gözlükten kurtulmak için yapılan bir tedavi değildir. Ameliyat sonrası gerekiyorsa gözlük kullanılmaya devam edilir.

  Kaynak: Opr.Dr. Ali SİPAHİER


   
Yalancı şaşılık konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. şaşılık nedir

  şaşılık nedir

  SASILIK Göz küresini oynatan kasların fazla ya da az ça1ışması sonucu beliren bir göz bozuk1uğudur. şaşı1ık nedenleri, tek taraflı görme zayıf1ığı ya da tek taraflı kırma bozukluğu olabilir. Şaşı1ık genellikle yakını görememeyle ilgili bir bozukluk o1duğundan, çoğu kez yakına bakarken ortaya çıkar. Tek yanlı görme zayıf1ığı ya da kırma bozuk1uğu tek taraflı şaşı1ığın oluşumuna neden olur....
 2. Şaşılık

  Şaşılık

  Rüyada şaşı birini görmek; yalan bir haber duymaya, kendini şaşı görmek; verilen bir sözü yerine getirmemeye işarettir.
 3. Yalancı...

  Yalancı...

  Sana hiçbir şey söylemek istemiyorum. Bütün sözcükler yetersiz.. Hiçbir şey yazmak istemiyorum. Engin denizlerde kulaç attığım, üstüme gökkuşağını kuşandığım bu aşk yalanmış. Şimdi karanlık sularda boğuluyorum. Gökyüzü kurşun gibi ağır. Ne yana dönsem yalan. Gülüşler yalan, vaatler yalan..İnsanlar yalan. Ben seni mi sevdim..Senin gözlerinle mi baktım dünyaya.. senin ellerinle mi çiçek...

Sayfayı Paylaş