Yalçın Küçük tutuklandı

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Yalçın Küçük tutuklandıErgenekon soruşturması kapsamında nöbetçi mahkeme tarafından sorgusu tamamlanan Yalçın Küçük tutuklandı.
Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde, cumhuriyet savcıları Nihat Taşkın ve Mehmet Ali Pekgüzel tarafından sorgulanan Küçük, nöbetçi mahkemeye sevkedildi. Küçük, nöbetçi mahkeme tarafından ''terör örgütüne üye'' olmak gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Küçük'e, emniyetteki 21 saat sürdüğü öğrenilen ifadesi sırasında, daha çok 1998 yılından önceki faaliyetlerinin de sorulduğu ifade edildi. 4 kez Türk vatandaşı olup olmadığı sorulan Küçük'ün, yazılarında Kürtler'i övücü ifadeler kullandığı, Atatürk'e hakaret ettiği iddialarına da yanıt verdiği belirtildi.

Terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan ile çekilmiş fotoğrafları ve 1989 yılında yaptığı görüşme nedeniyle de sorgulandığı öğrenilen Küçük'ün ifadesinde, Doğu Perinçek ile 1979 yılından itibaren, İlhan Selçuk ile de 20 yıldır yüzyüze görüşmediğini söylediği kaydedildi.


16 KİŞİ TUTUKLANDI, 13 KİŞİ SERBEST

Ergenekon soruşturmasının çok ses getiren 10. dalgasında toplam 33 kişi gözaltına alınmıştı.

Soruşturmada ilk tutuklananlar 4 muvazzaf subay oldu. Albay C.K, Albay M.K, Üsteğmen T.Ö.K ve Üsteğmen M.S, ''Ergenekon terör örgütüne üye olmak'' gerekçesiyle tutuklandılar. Kurmay Albay C.H ile Binbaşı E.Ç ise savcılık sorgularının ardından serbest kaldılar.

Son dalganın önemli isimlerinden İbrahim Şahin de tutuklananlar arasına katıldı. İbrahim Şahin ile birlikte işadamı Hüdai Ünlüer, Oğuzhan Sarıoğlu, İbrahim Şahin'in yeğeni Yaşar Oğuz Şahin, Fahri Kepek, Fatma Cengiz, Mehmet Koral, Ersin Gönenci ve Oğuz Bulut da tutuklandılar.

''Biz Kaç Kişiyiz Platformu'' yöneticisi Hasan Ataman Yıldırım ve Bağımsız Cumhuriyet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Engin Aydın da tutuklananlar arasına katıldı.

Son tutuklama haberi ise geç saatlerde Prof. Dr. Yalçın Küçük'ten geldi.

Böylece şu ana kadar gözaltına alınan 33 kişiden 16'sı tutuklanmış oldu.

İlk aşamada serbest kalan 2 muvazzaf subay dışında eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç ve emekli Orgeneral Kemal Yavuz da serbest bırakıldılar. Bu iki orgeneral dışında eski Genelkurmay Adli Müşaviri emekli Tümgeneral Erdal Şenel de serbest bırakıldı. Soruşturmayı yürüten savcılar iki emekli orgeneralin aksine Erdal Şenel'in tutuklanmasını talep etmişlerdi.

Emekli kurmay albay İlyas Çınar ve Emekli Albay Hüseyin Vural Vural da mahkemece serbest bırakıldı.

Bu isimler dışında aralarında Bedrettin Dalan'ın oğlu Barış Dalan'ın da bulunduğu 5 kişi daha serbest bırakıldı. Bu isimler Özkan B, İlhami Ümit H, Coşkun U. ve Mehmet Engin E.
 
Üst