Yapanı değil yaptıranı gör�

@şK_MeLeĞ!.

Yeni Üye
Üye
Yapanı değil yaptıranı gör�
büyü yapanı bulmak büyü yapanı bulma
YAPANI DEĞİL YAPTIRANI GÖR�
Allah-u zü�l-Celal Hazretleri Bakara Suresi 157. ayet-i kerimesinde mealen * O TESLİMİYETİ GÖSTERİB RABLERİNE SIĞINANLAR ÜZERİNE,RABLERİNDEN MAĞFİRET,RAHMET VARDIR.VE İŞTE ONLAR HİDAYETE ERMİŞ OLANLARDIR.* Buyurmakta�
Yüce pir Abdulkadir Geylani hz diyorki�:
Her işte yapanı değil yaptıranı görmeye çalış.Sebebi ve nimeti ,sahibinden evvel görme�
Bu güzel söze örnek,ufak bir olay anlatalım:
Beyazıd-ı Bestami hz.bir derse gelmiyor.Öğrencilerden biri,hocasının durumunu,derse gelmeyişinin nedenini öğrenmek üzre ziyaretine gidiyor.hocasını rahatsızlanmış görünce:
__Hocam geçmiş olsun,ne oldunuz diye soruyor.
Hazret Akşam süt içmiştim o dokundu cevabını veriyor.O gece bu büyük veli rüyada kendini ölmüş görüyor.Yıkayıp kefenleyib kabre koyuyorlar.Ruhu da,Allah-u Zül-Celal
Hazretlerinin huzuruna varıyor,Rabbimiz soruyor:Gelirken bana ne getirdin?Hazret şaşırıyor ve diyorki:Rabbim Her şeyi yoktan var edensin,ben ne getirebilirim ki?
Cenab-ı Hak üç defa soruyor.Son soruda aklına şu cevab geliyor:İmanımı getirdim ya Rabbi�..Allah-u Zül-Celal hz. Eğer ben,Gafur ve Rahim olmasaydım senin imanını kabul etmezdim buyuruyor.Hazret büsbütün şaşırmış halde korka,korka nedenini soruyor.
Allah-u Zül-Celal hz:
__Dün hatırını sormaya gelen öğrencine,süt içtiğin için hastalandığını söyledin.Niçin sütün arkasında beni göremedin,o sadecebir sebeb değimliydi?buyuruyor.Dostlar�.Dünya nimetlerinin en lezzetlisi,en üstünü Allah-u Zül_Celal hz. Bilmek ve bulmaktır ki buna İrfan Cenneti denir.Bu Cennete giren Kimsede,dünya dertleri,elem,keder,korku,acı,üzüntü ve güçlük diye bir şey kalmaz.
Dostlar�.Başımıza gelen olayların arkasında Yaratanı göremememiz bizleri Küçük şirke götürür.Mesela hanımlarımızın bey olmasaydı biz aç kalırdık,Çocukların babamız olmasaydı biz okuyamazdık,Falan doktor olmasaydı şimdi ben yaşamazdım gibi özler bizleri küçük şirke götüren ifadelerdir�Küçük şirkler ne kadar fazla olursa Allah muhafaza bizleri büyük şirklr içerisine bırakır�.
Rabbimcümlemizi anlayıp dinleyen dinlediğiyle amel eden kullarından eylesin�

Geri