1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.449
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113

  Yapay yaşam yolunda önemli adım

  Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  ABD’deki Venter Enstitüsü bilim adamları, ilk yapay organizmanın yaratılmasında önemli ilerleme kaydederek, ilk kez bir bakterinin sentetik genomunu (DNA dizilimi) oluşturmayı başardı.
  Sonuçları Science dergisinde yer alan araştırmaya katılan bilim adamları, bu DNA yapısının daha önce insan tarafından yaratılmadığını ve söz konusu basit bir organizma da olsa, genetik kodun yeniden yazıldığını belirtti.

  Bu buluşun, gelecekte, biyoyakıt üretimi, küresel ısınmayla mücadele ve ilaç üretiminde insanlığa büyük faydası olabileceği belirtiliyor.

  Daha önce, insanın gen haritasının çıkarılması için çalışmalarda bulunan Craig Enstitüsü’nün Craig Venter’ın da katıldığı araştırmayı yürüten Dan Gibson, yaptığı açıklamada, “Bu, araştırmacılarımız ve bu bilim için çok heyecan verici bir gelişmedir” dedi.

  Amaçlarının bir hücreye sentetik kromozom yerleştirmek ve ilk yapay organizmayı yaratmaya başlamak olduğunu belirten Gibson, bunun için çalıştıklarını söyledi. Gibson, bu araştırmanın, tamamıyla yapay bir organizmanın yaratılmasının üç aşamasından ikincisi olduğunu kaydetti. İlk aşamada, geçen yıl bir bakterinin DNA dizilimi, bir başka bakteriye başarıyla nakledilmiş ve bu bakteri değişik bir tür haline gelmişti.

  Son aşamada, Venter Enstitüsü araştırmacıları, ürettikleri “Mycoplasma Genitalium” bakterisinin sentetik genomundan yapay bakteri hücresi üretmeyi deneyecek.

  Venter Enstitüsü’nün genetik kodunu yazdığını açıkladığı “Mycoplasma Genitalium” bakterisinin basit bir organizma olduğu belirtiliyor. Açıklamaya göre bu bakteri, yaklaşık 580 gene sahip, insanın DNA diziliminde ise yaklaşık 36 bin gen olduğu hatırlatılıyor.

  Araştırmacılardan Nobel Ödüllü Doktor Hamilton Smith, “Büyük DNA dizilimlerinin yapay olarak yaratılmasının mümkün olduğunu gösterdik. Bu, biyoyakıt üretimi gibi önemli alanlarda yapılacak çalışmaların yolunu açabilir” ifadesini kullandı.

  Smith, “Yıllar önce bu araştırmaya başladığımızda, başarmanın ne kadar zor olacağını biliyorduk, çünkü balta girmemiş topraklarda macera arıyorduk” diye konuştu.

  Araştırmacılar, zehirli atıkların biyolojik açıdan zararsız hale getirilmesi ve karbondioksidin depolanmasında kullanılacak yapay organizmaların üretilmesinin de mümkün olduğunu söyledi.

  Enstitünün Kurucusu Craig Venter, geçen ekim ayında yaptığı açıklamada, laboratuarda bulunan kimyasal malzemelerden sentetik bir kromozom ürettiklerini açıklamış ve “Bu kendi türümüzün tarihinde çok önemli felsefi bir adım. Genetik şifrelerimizi okumaktan bunu yazmaya doğru gidiyoruz” demişti.

  Tasarım ürünü genlerin iyi uygulanırsa önemli potansiyel yararları bulunduğuna inandığını belirten Venter, bunun uzun vadede önceden düşünülemeyen alternatif enerji kaynağı olarak kullanılabileceğine işaret etmişti.

  Aşırı karbondiyoksidi soğurabilecek bir bakterinin elde edilebileceğini ve bunun küresel ısınmayla mücadelede kullanılabileceğini ya da tamamen şekerden bütan veya propan gibi yakıtlar üretilebileceğini söyleyen Venter, “Büyük düşüncelerimiz var. Yeni bir yaşam sistemi oluşturmaya çalışıyoruz” diye konuşmuştu.
   
Yapay yaşam yolunda önemli adım konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 'Yapay yaşam elde edildi' iddiası

  'Yapay yaşam elde edildi' iddiası

  İnsanın gen haritasının çıkarılması yarışının tartışmalı DNA araştırmacısı Amerikalı Craig Venter, laboratuvarda bulunan kimyasal malzemelerden sentetik bir kromozom ürettiklerini ve dünyanın ilk yapay yaşam biçimini açıklamaya hazırlandıklarını bildirdi. İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre, Amerikalı araştırmacı, tasarım ürünü genlerin geliştirilmesinde büyük bir adım olarak...
 2. yaşamı dengelemenin yolları!!!

  yaşamı dengelemenin yolları!!!

  Hayatı Dengele!İş yaşamı sorumlulukları ve stresi de beraberinde getiriyor. Her an yapmak zorunda olduğunuz işler, hazırlanmanız gereken toplantılarla zamanınızın çoğunu iş yerinde geçirmeye başlayabilirsiniz. Tam bu noktada ‘İş yüzünden özel hayatım kalmadı’ cümlesi gelir. Özel hayatın etkilenmesi de aile yaşamının birebir etkilenmesi demek elbette. Aile yaşamımızda her şeyin iyi gitmesi iş...
 3. 20 Adımda Huzurlu Bir Yaşam...

  20 Adımda Huzurlu Bir Yaşam...

  Gündelik sıkıntılar ve streslere boyun eğerek hayatı kendinize ve çevrenizdekilere zindan etmeyin. Yüzünüzde çıkan bir sivilceyi, aldığınız birkaç kiloyu kafanıza takıp strese davetiye göndermeyin. Tüm bunların yerine önerilerimize kulak verin ve size vereceğimiz 20 ipucu ile huzuru yakalayın!... 1- Kusursuz olmaya çalışmayın. Unutmayın ki dünyada hiçbir şey mükemmel ve kusursuz değil....
 4. Yapay yaşam yolda

  Yapay yaşam yolda

  ABD'li bilim adamları, 'yapay yaşam' formlarının 5 ila 10 yıl içerisinde yaratılabileceğini öngörüyor. California Üniversitesi'nden Profesör David Deamer, günümüz teknolojisindeki hızlı ilerleme sayesinde 10 yıl içerisinde laboratuar ortamında 'yapay yaşam' yaratılabileceğini söyledi. New Scientist'te yayımlanan makalede, sentetik yaşam formalarının yeni ilaçlar ya da biyo-dizel yakıt...

Sayfayı Paylaş