Yara ve leke izleri için krem önerileri

Uzman SühaN

Administrator
Yara ve leke izleri için krem önerileri
Yara izleri ciltte oluşan deformasyonlardır. Yaranın bulunduğu bölgedeki hücreler ölü hücrelerdir ve yaranın iyileşmesi ve iz bırakmaması için bu ölü hücrelerin giderilip yerlerine canlı hücrelerin getirilmesi gerekir. Bu işlem bazı yaralarda çok zaman alacak bir işlem olduğu için bu işlemi hızlandırmak için kremlerden faydalanabiliriz.

Eczanelerde bir çok yara izi yok edici krem bulunuyor. Hangi kremi kullanacağınızı tespit etmek için önce yaranın oluşma sebebini tespit etmek gerekir. Yara izleri için kullanılacak krem, yanık izleri için kullanılacak krem birbirinden farklıdır. Uzman bir dermatoloğa muayene olarak yara iziniz için en iyi kremi önermesini sağlayabilirsiniz.
aa.jpgYara izini gideren kremler
Contractubex jel kremContractubex Jel Krem

Contractubex şu anda piyasadaki en iyi yara izi ilacı giderici krem olarak biliniyor. Tabi ki öyle olup olmadığını araştırmak bize düşmez. Daha önce Contractubex kullanımı ve yan etkileri yazımızda detaylı olarak bu ilacı incelemiştik. İlacı kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey güneşe çıkmamak olacaktır. Kullanan pek çok kişi yara izi giderme konusunda Bepanthen’e oranla çok daha iyi bir krem olduğunu söylüyor. Genellikle dikişler alındıktan sonra kalan dikiş izlerini düzeltmek için son derece etkili.

Fucidin KremFucidin Krem

Vücutta oluşan sivilce ve çıban gibi cilt sorunlarıyla savaşan bu krem bu gibi sağlık sorunlarının oluşturabileceği yara izlerini gidermek için de etkilidir. Bu ilaç yanık tedavisinde de iz kalmaması için kullanılabilir. Ciltte yapılan işlemler sonrasında ödem oluşmasını engellemek için de bu kremden faydalanılabilir. Epilasyon işlemi sonrasında ciltte tahriş, sivilce vb. gibi istenmeyen durumlar oluşmaması için Fucidin kullanılabilir. Kremin içinde antibiyotik bulunduğu için enfeksiyon olabilecek durumlarda kullanılan cilt dostu bir ilaçtır.


ya.jpg
İlvina Salyangoz Özlü Kremİlvina Salyangoz Özlü Krem

Özellikle leke şeklindeki izleri geçirmekte etkili olan İlvina salyangoz özlü bir kremdir. Özellikle eczanelerde sivilce izleri için en çok satılan ve aranılan ilaçlardandır. Lekeler için kullananlar da genellikle ilaçtan çok memnun kalmaktadırlar. Kremi kullanırken göz çevresi ve göz altı kapaklarına sürmemeye dikkat edin. Bu ilacın aynı zamanda yaşlanma geciktirici etkisi de bulunuyor. Kullananlar ciltlerini sıkılaşmış, parlak ve canlı gösterdiğini belirtiyorlar.

Madecassol KremMadecassol Krem

Bağ dokusunun oluşmasını hızlandıran bu krem genellikle 1. ve 2. dereceli yanık tedavisinde ve yanık izi tedavisinde kullanılır. Meme başı çatlak ve yaralarında, lokal deri ülserlerinde, küçük cerrahi müdahalelerde, sünnet sonrası yara iyileşmesinde, perine yırtılmalarında, radyo terapi sonrası tedavide kullanılabilir. Özellikle yanık izleri için kullananlar çok olumlu sonuçlar aldıklarını belirtiyorlar. Meme başı çatlakları için kullanan kadınlar, emzirme işlemi öncesi meme başını ilaçtan temizlemelidir.

Expigment KremExpigment Krem

Cildi soyarak hücrelerin yenilenmesini sağlayan bu krem yara izlerinin giderilmesi konusunda etkili ilaçlardan birisidir. İçerisinde hidrokinon bulunur. Hidrokinon oranı yüksek olanı doktor tavsiyesi olmadan kullanmanız önerilmez. Cilt lekelerinin rengini açma konusunda da son derece etkilidir. Kullanıldığında aynı güneş yanıkları gibi cilt soyulması yapar. Güneş lekeleri ve çiller için de kullanılabilir.

Fenirepair JelFenirepair Jel Krem

5.5 pH değeri ile hücre yenilenmesinin hızlanması için gereken nem ortamını hazırlayan bu jel krem yara izi oluşumunu azaltıcı etki gösterir. Bu ilacın bir diğer iyi yönü de soğutucu etkisi ile aynı zamanda ağrı kesici görevi görerek ağrıyı azaltmasıdır. Nemli veya kuru yaralarda kullanılabilen jel ortamın su dengesini korur. Her ilacı kullanamayan çocuklara genellikle bu ilacı kullanmaları önerilir.

Zdrave Universal KremZdrave Universal Krem

Renk bozukluklarında da etkili olarak kullanılan krem yara izlerinin tedavisi için de kullanılıyor. Kadınlar genellikle sivilce ve uçuk tedavisi gibi cilt problemleri için bu kremi sıklıkla kullanmaktadır. İlacın sivilce oluşumunu önleme konusunda da işe yaradığı biliniyor. İlaç güneş yanıklarında kullanılması durumunda rahatlatıcı etki gösterir ve tahribatını azaltır. Bebeklerde pişikleri rahatlatmak için kullanılabilir. Koltuk altı, kasıklar gibi sıcaklıkla kolay tahriş olabilen bölgelerdeki hassasiyetleri giderir.

Dermatix kremDermatix Sigel Ultra Jel

Dermatix kabarmış yara izlerini tedavi eden ve koyu renkli yara izlerinin rengini açan bir jel kremdir. Şeffaf silikon bir jelden ibaret olan ilaç yara izlerinin görünümünü düzeltir. Jel sürüldükten sonra 4-5 dakika kuruması beklenir. Kendiliğinden kuruyan renksiz ve kokusuz jel o bölgede yağsız saydam bir tabaka bırakarak yara izlerinin kapanmasına yardımcı olur. Günde 2 kez uygulanan ilaç 2 ay uygulanarak olumlu sonuçlar alınabilir.

Mederma KremMederma Krem

Mederma kullanım alanı çok geniş bir yara izi kremidir. Sivilce izlerinden tutun da ameliyat izlerini kapatmaya kadar çok çeşitli izlerde kullanılabilir. Nemlendirici özelliği ile ön plana çıkan kremin bitki özlü olması da tercih sebebidir. Günde 3 kere sabah öğle akşam olarak kullanılan bu krem yara izlerinin üzerine doğrudan iyice emilmesini sağlayacak şekilde sürülür.

Oksitin KremOksitin Krem

Çinkonun iyileştirici etkilerini bir süre önce Demet Evgar güzelliği için kullandığını açıklamıştı. Oksitin krem de içerisinde bulunan çinko ile küçük yanıklarda, pişiklerde ve cilt tahrişlerinde kullanabileceğiniz en etkili kremlerden birisidir. Meme başı çatlakları için de doktor tedavisi ile bu ilacı kullanabilirsiniz. Genellikle enfekte olmamış yara ve yara izlerinde kullanılır.

Xeragel KremXeragel Krem

Silikon bir jel olan Xeragel estetik açıdan daha iyi bir cilde sahip olmak için yara izlerinin üzerine uygulanabilir. Dirsek, yüz, kol ve boyun bölgelerinde kullanımı daha yaygındır. Piyasadaki diğer yanık kremlerine oranla biraz daha pahalı fiyatı vardır. Dünyaca ünlü bir ilaçtır ve yara izleri tedavisinde etkisi kanıtlanmıştır. Çocuklarda da kullanılabilen krem sürülmeden önce yara bölgesi iyice temizlenmelidir.

Scar ZoneScar Zone Krem

Sivilceler için de kullanılabilen 15 faktörlük güneş koruması özelliği de bulunan Scar Zone krem, yara izi azaltıcı bir jeldir. Çocuklar ve hassas cilde sahip olanlar için de kullanılabilecek bu jel, böcek ısırmalarından, dikiş izlerinden, yanık izlerinden, sıyrıklardan, yaralanmalardan oluşan yara izlerini geçirmekte son derece etkilidir. Akneler için de kullanılan çeşitleri olduğu için eczaneden isterken yara izleri için alacağınızı belirtmenizde fayda var.

ScarEx Jel KremScarex Jel Krem

Yara izlerinin tedavisine destek olan silikon jel yara üzerine sürülür. Aşırı miktarda kolajen oluşmasını engelleyen jelin yara izlerini tedavi etmesi konusundaki etkileri klinik ortamlarda kanıtlanmıştır. Silikon yeni oluşan deriyi korurken yara izlerinde iyileşmeyi destekler. Yanık yara izleri, hamilelik yara izleri, akne yara izleri, sezaryen bölgesi yara izleri, estetik ameliyat bölgesindeki yara izleri, yarık dudak ameliyatı yara izleri, dövme çıkarma işlemi izleri ve piercing yara izlerinde etkiyle kullanılabilir.

Pohli KremPohli Krem

Cildi temizleyen ve pürüzsüzleştiren Pohli krem, sivilce izlerinde, cilt bakımında ve siyah noktalar için kullanılabilir. Bitkisel kaynaklı olan bu kremin fiyatı da uygundur. Pohli krem ayrıca güneşe bağlı oluşan kahverengi cilt lekelerinin giderilmesinde de önerilen ilaçlardan birisidir. İlacı cildinize sürmeden önce ılık bir suyla uygulayacağınız bölgeyi temizlemeniz önerilir. Her gün 2 kere veya 3 kere uygulanması gerekir.

Regenia Krem

Özellikle yıpranmış ciltlerin kendini yenileyerek tedavi etmesini sağlayan etkili bir krem ilaçtır. Para ben içermeyen ilaç cildi korumaya alarak yenilenmeyi hızlandırarak cilde gençlik kazandırır. Güneş ışınlarının zararları, stres, alerji ve hava kirliliği gibi cildinizi yıpratacak etkilerden cildinizi korur. Çok derin olmamak kaydıyla yara izlerini tedavi etmek için de kimi doktorlar tarafından bu ilaç önerilebilmektedir.
kaynak:ciltsitesi.com
 
Üst