1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Yaratıcı Tembeller, Üretken Sinirliler

  Konu, 'İş ve Kariyer' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Kim daha mutlu? Yaratıcı tembeller mi üretken sinirliler mi

  Yaşam pastasını sürekli olarak büyüten pek çok hastam var. Bunlardan bazıları bir değil birkaç pastaya bile sahip!

  Çileklisi, çikolatalısı veya elmalısı ile yetinmeyip pasta sayısını daha da artırmaya çalışan, çok çalışkan, çok üretken, çok verimli ama ne yazık ki yorgun, bıkkın ve zaman fukarası bu insanlar. Pastalarını yemeye bile vakitleri yok! Bazen birazcık zaman bulup, bir-iki lokmayı mideye indirdiklerinde ise gazdan, şişkinlik ve yanmadan ya da reflü sorunundan şikayetçiler.

  Bir kısmı da pastanın o ilk parçaları daha midelerine inmeden karın ve kalçalarındaki yağa dönüşümünün korkusunu hemen yaşamaya başlıyor! Bunlar üretken sinirliler: Üretirken tüketen ve hayatla sürekli kavga edenler. Pasta yerine çörek veya simit üretmekle idare eden ama neredeyse her gün dilim dilim pasta yiyen hastalarım da var. Bunlar sadece pasta yemekle de yetinmiyorlar. Her gün daha daha farklı pastalar tüketebilmenin yeni tatlar, lezzetler ve keyifler keşfedebilmenin heyecanı içindeler. Bunların çoğu yaratıcı tembeller: Az ama verimli çalışarak, hayatı daha derinlemesine yaşamaya gayret edenler.


  Yazar E. Zelinski’ye göre, hem size zevk veren bir işte çalışmak hem de eğlenceli bir hayat tarzına sahip olmak istiyorsanız hem pasta sahibi hem de pasta yiyen gruptansınız demektedir. İnanılanın aksine hem pastanız olabilir hem de onu yiyebilirsiniz. Ve bu iş çok kolaydır: İki pasta alın! Daha şimdiden bütün işkolikerin ve rekabetçi hırslıların önündesiniz, çünkü bunlar onu düşünemeyecek kadar meşgul veya inatçılar. İş dünyasının hızlı kulvarında araba kullananların pek azının dengeli ve eğlenceli bir yaşamı var. Sizin yaşamınız onlarınkinden daha iyi olabilir.
  İlk önce daha az çalışarak da verimli biri haline gelmeyi öğrenmelisiniz. Yaratıcı tembeller, insanlık tarihinin en verimli kimseleridir... Verimli çalışan biri olmak için daha çok değil daha akıllıca çalışmak gerekir... Zelinski’nin Çalışmanın Zevki kitabında da dediği gibi, verimli çalışan biri olmak için anahtar, etkin bir biçimde çalışmaktır.

  Kaynak : hurriyet   
Yaratıcı Tembeller, Üretken Sinirliler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sinirli

  Sinirli

  Sinir küpü olan birini görmek akılsız ve hisleriyle hareket eden ve bundan zararlı çıkan kimseye, Bir şeye sinirlendiğini görmek, can sıkıcı bir duruma delalet eder.
 2. fuat tembel

  fuat tembel

  Microyu ver kız sana gel işte rapim korsanı yere ser ateşin etrafında çember dans etmeyen herkes tembel (4x) Batı Berlin geri geldi yoooo kaldır elleri yooo yooo yoooo kalksın kalçayı salla yoo aksın rap yıldız parla yoo yavaş depar at sessiz bağır ali atıpın beyni sağır fuatı çağır aştım senin gibi citleten çıkmadım oturmak mesleğim gaz çıkar adım adım kenetse olması gereken gazetede...
 3. sinirli avatarlar

  sinirli avatarlar

  sinirli avatarlar sinirli avatar avatarları avatar resimleri
 4. çok sinirliyim:(((((((

  çok sinirliyim:(((((((

  Çok sinirliyim...bu eğitim şartlarına çok sinirliyim....Dün gece radyoda bır program dinliyordum..unıversıte okuyanlar katılıyordu...hepside okumuş ama işsiz kalmış diplomalılar....Ömrümüzün yarısını okullarda geçiriyoruz ve sonuçda kendi hayalımızı gerçekleşdirmek için...ama genelde bunlar pek hayat geçırmek mümkün olmuyor....Ana okul,orta okul,lise,unıversıte oda yetmiyormuş gibi doktora yap...
 5. sinirliyim...asabiyim....

  sinirliyim...asabiyim....

  fetih suresinin son 5 ayeti sınav için fetih suresi offf kızlarrr benn öldüm bittim ....pazar günü ygs sınavım varr inanın bu hafta başından berii bir türlü uyamıyorum ....gecen hafta bıraktım dersleri yeter dedim hazırım dedim ama şimdi yeniden derslere başladım cok heyecanlıyım .... bu sınav benim için cok önemliii ....offf kalbim yerinden cıkıyor kızlar biriniz tutun şu kalbii.......

Sayfayı Paylaş