Yaratıcılık Ölüm Kalım Meselesi

Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Yaratıcılık Ölüm Kalım Meselesi
YARATICILIK ÖLÜM KALIM MESELESİDİR!
Çalışanlar ve yönetici arasındaki ilişkinin başarı yolunda çok büyük öneme sahip olduğunu sürekli dile getiriyorsunuz. Biraz bu konunun öneminden bahseder misiniz?

Yönetici ve çalışanlar arasındaki ilişki kesin bir öneme sahip. Bu ilişki olmadan yönetici yönetmez, lider liderlik yapamaz. İşte bu yüzden iyi bir lider olumlu, proaktif ve verimli bir ilişki için her tür çabayı göstermelidir.

Başarıda en önemli faktörlerden biri de gelişim. Bir lider çalışanlarının gelişimini nasıl destekleyebilir?

Eğitim, eğitim, eğitim. Pazarlar girerek daha rekabetçi bir ortam haline gelirken ve yaşam şartları çalışanların en büyük motivasyon aracı olurken çalışanların gelişimi giderek daha da önemli bir hale geliyor. İyi bir lider, iş gücünü geliştirecek, yükseltecek, şirketini alanında birinci hale getirecek ve çalışanların şirkete katılmaları, şirkette kalmaları konusunda motivasyon sağlayacak kursları sağlamalıdır.

Bu gibi eğitimlerden en fazla yararı elde edebilmek için şirketin tüm eğitimlerin başlangıcında öğrenmeyi öğrenmek konulu eğitimleri sağlaması önemlidir. Bu kurslar, hafıza, Mind Map (akıl haritası), yaratıcı düşünme, akıl- vücut koordinasyonu ve sağlığı, hızlı okuma ve anlama gibi konuları içermelidir. Eğer ilk olarak bu kurslar sağlanırsa, diğer eğitimlerin hepsi çalışanlar için daha yararlı olacak, daha hızlı öğrenilecek, daha iyi hatırlanacak ve şirket için daha yaratıcı bir şekilde kullanılabilecektir.
Liderler şunu unutmamalılar ki, eğer çalışanlar bu gerekli ilk eğitimi almazlarsa öğrendiklerinin yüzde 80’i 24 saat içinde unutulur.

Bir liderin başarısında yaratıcılığın rolü ve önemi nedir?

Her zaman söylediğim gibi yaratıcılık iyi ve büyük bir liderin en önemli özelliğidir. Yaratıcılık hızlı düşünme yeteneğini, durumları çeşitli açılardan değerlendirebilmeyi ve sunulan çözümlerde benzersiz ve tek olmayı içerir.
Herşeyin hızının arttığı ve liderlerin karşılaştığı sorunların her gün arttığı bir dünyada yaratıcılık sadece liderlerin önemli bir özelliği olmakla kalmıyor, ayakta kalmak için ilk araç haline geliyor. Sonuçta şu rahatlıkla söylenebilir; yaratıcılık bir şirket için ölüm kalım meselesidir.

Başarıda feedback’in de rolünün büyük olduğunu söylüyorsunuz. Bir lider nasıl yararlı feedback alabilir?

İyi bir feedback almanın bir yolu, çalışanlara Mind Map’i öğretmek ve ardından feedback’in gerekli olduğu tüm durumlara Mind Map’i uygulamalarını sağlamaktır. Mind Map, dünyada pek çok şirkette aşağıdaki durumlarda başarılı bir şekilde kullanılıyor:

Proje ve proje yönetimi

Çalışan ilişkileri

Eğitim gereksinimleri

Çalışan performans değerlendirmeleri

Rakip firmaların değerlendirilmesi

Pazarlama ve satış sunumları

BrainSmart lider kavramının yaratıcısısınız. BrainSmart liderin özellikleri nedir?

BrainSmart lider’in yedi temel özelliği vardır. Bunlar:

Vizyon

Adanmışlık

Israrcılık/direnme gücü

İşine aşık olmak

Dürüstlük

Bilgi

Yaratıcılık/Esneklik

Bir lider beyin kapasitesini artırmak için neler yapmalıdır?

Daha önce çalışanların yapmalı gerekenleri anlatmıştım. Aynı şeyler liderler için de geçerli ama ona ek olarak bir lider kendisinin ve çalışanlarının Çok Yönlü Zekalarını geliştirmek ve sürekli eğitmek için uğraşmalıdır. 10 temel

Çok Yönlü Zeka şunlardır:

Sözel

Sayısal

Uzaysal

Duygusal

Cinsel

Kinestetiksel

Yaratıcı

Kişisel

Sosyal

Spiritüel

Dünyada BrainSmart Lider prensiplerini kullanarak başarıya ulaşmış kişilere örnek verebilir misiniz?

Tarih içinde en iyi örnek Büyük İskender. Vizyonu gerçek anlamda netti ve “herşeyi bilmek, herşeyi görmek, herşeye hükmetmek” odaklı biriydi. Bunu sağlamak için de vücudunu ve aklını her açıdan eğitmişti. Bilgi almak için zamanın en iyi düşünürü Aristo’yu hizmetine almıştı. Kendini tamamen adamış biriydi ve bugün bile onu dünyanın en büyük askeri liderleri tüm zamanların en büyük ve en yaratıcı lideri olarak tanımlıyorlar.

Günümüzde ise global olarak baktığımızda karşımıza Meksika’nın Başkanı Vincente Fox çıkıyor. Düşünme becerisini geliştirmek için kendini çok iyi yetiştirmiş ve yeni bir parti planlamada, hayata geçirmede, seçimleri kazanmada, Meksika’yı yönetmede hep Mind Maps’i kullanmıştır.

Hep insanların düşünme becerilerini geliştirmeleri için çalışmıştır bunun en güzel örneği de 5. Birleşmiş Milletler Yıllık Konferansı’nda Devletin Yenilenmesi ve Değişmesi konuşmasında 10 bin delegeye 21. yüzyılın “Zeka Sermayesi ve Yeniliğin Gelişim Yüzyılı” olacağını söylemesidir.

BrainSmart lider kavramının geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

BrainSmart liderler zaten gelecektir. Modern dünyanın değişim taşlarıdırlar. Tüm insanlardan saygı, bağlılık, adanmışlık ve dürüstlük alırlar. Çalışanlarının yeteneklerini geliştiren destekleyen ve bunları şirketin vizyonuyla bütünleştiren kişilerdir. Tüm bunlarla çalışanlarının fiziksel ve ruhsal sağlıklarını, şirketin sağlığını ve şirketin temelini destekler güçlendirirler. Onlar 21. yüzyılda ve sonrasında iş dünyasının yol göstericisidirler.
 
DarkAngeL

DarkAngeL

*MaWinin kankası
Üye
Ce: Yaratıcılık Ölüm Kalım Meselesi

emeğine elerine sağlık harika bir yazı..keşke bunu tüm işverenler okusa ama nerde bizim milletimizde okuma alışkanlığı yok kiiiiii.......
 
mislinay

mislinay

Yeni Üye
Üye
Ce: Yaratıcılık Ölüm Kalım Meselesi

evet darkangela katılıyorum bende...paylaşım için saol canım güzel yazı gerçekten...
 

Benzer İçerikler

Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
711
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
3K
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Cevaplar
1
Görüntüleme
3K
esena
Bilge Gökçen
Cevaplar
2
Görüntüleme
1K
tuqqce
tuqqce
Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
723
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Üst