1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Yardımcı Kaynaklardan Yararlanma

  Konu, 'Okul ve Öğretmenler' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Aslında eğitim bir taraftan insanların konuştukları dili çözümleyerek fikir ve duyguları anlama, bir taraftan çeşitli tabiat olaylarının arkasındaki yasal bağlantıları keşfetme ve bunlardan insanlığın geleceği noktasında yararlanma, insanların kullandıkları teknolojik araç-gereçleri bilme ve etkin olarak kullanma, sosyal hayatta genel geçerli olan birçok kuralları bilme ve uyma, formül, şekil, tablo, grafik, harita, plan, kroki v.s. gibi bilgiyi özet olarak gösteren birçok teknikleri öğretme demektir. İnsanların bilgi ve tecrübeleri çoğu kez formüller, şekiller, tablolar, akış çizelgeleri, grafikler vs. içinde mükemmel olarak özetlenmiştir. Öğrencilerin hem bu bilgi formatlarını doğru olarak okuyup çözümleyebilmesi hem de kendi bilgilerini bu gibi formatlar içinde sistemleştirmesini öğrenmesi gerekir.

  Son zamanlarda bütün dünyada bilgisayarların yaygınlaşması ile beraber, bilginin de evrenselleşmesi ve kolayca ulaşılması yolları açılmış oldu.

  Artık ciltler dolusu yazıların tek bir CD içinde toplanması, seslerin, görüntülerin, hareketli filmlerin gene elektronik ortamlara kaydedilerek bunların hepsinin bir arada "hypertext"ler içinde etkileşimli olarak kullanılması (Interactive Multimedia, IMM) mümkün olmaktadır.

  İletişim teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte ağ temelli INTERNET, INTRANET gibi sistemler bütün dünya üniversitelerini, araştırma kurumlarını, kütüphanelerini ve hattâ kişileri birbirine bağlamakta; kişiler ve kurumlar arasındaki haberleşmeyi sağladığı gibi belli konularda çalışan kişi ve kurumları, kitap ve dergileri, yazı ve resimleri de önünüze devşirip getirmektedir.

  Gelişmiş toplumlarda sadece önemli kurumlar değil, hemen bütün okullar ve hattâ bilgisayarı olan herkes bu ağ içinde bulunabilmekte, dünyanın her tarafındaki bilgilere ulaşabilmektedir. Bilgi hazır beklemektedir; eğitim kurumlarına düşen görev, bu bilgilere nasıl ulaşılabileceğini ve derlenen bilgilerin üst seviyelerde nasıl işlenip geliştirileceğini öğretmektir.

  Bunun bir başka gelişim yönü, bölgeye, tarihe ve kültüre bağlı bazı bilgilerdeki ülkeler arası farklılıkların da kaldırılabilmesidir. Kişilerin, ülkelerin, hükûmetlerin meselâ tarih gibi bir alandaki subjektiflikleri, belki uluslarası bilgi akışı vasıtasıyla bir parça kaldırılabilecek, veya bilgi ağı üzerinde büyük bir bilgi savaşı başlayacak demektir.

  Ali Özdaş. Öğretim İlke ve Yöntemleri, İstanbul 1997

   
Yardımcı Kaynaklardan Yararlanma konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kaynak

  kaynak

  http://www.youtube.com/watch?v=OYXtVG7Aqpo
 2. Öğretimlerde Benzetimlerden Yararlanma

  Öğretimlerde Benzetimlerden Yararlanma

  öğretimde benzetimlerden yararlanma sökmeli şal örnekleri Benzetim, gerçek hayattan alınmış bir durumun öğrenilmesi gereken önemli noktalarını taşıyan sembolik bir modeldir. Canlandırmadan farkı, öğrencilerin bağlı kalmak zorunda oldukları, onunla etkileşim içinde oldukları bir simulasyon modeli vardır. Bu modeller neler olabilir aşağıda açıklanacaktır. Örneğin iç organları sökülüp...
 3. Cenaze yardımından yararlanma şartları nelerdir

  Cenaze yardımından yararlanma şartları nelerdir

  ssk cenaze yardımı Cenaze yardımından yararlanma şartları nelerdir ve yardım miktarı nasıl belirlenecektir ? İş kazası veya meslek hastalığı sonucu veya sürekli iş göremezlik geliri, vazife malullüğü ya da yaşlılık aylığı almakta iken ölen sigortalıların hak sahiplerine hiçbir koşul aranmadan cenaze yardımı ödenecektir. Hali hazırda SSK ve Bağ-kurda 247,43 YTL olan cenaze ödeneği miktarını...
 4. Ssk dan yararlanma süreleri

  Ssk dan yararlanma süreleri

  ssk dan yararlanma işten ayrıldıktan sonra ssk dan yararlanma süresi hastaneden işten ayrıldıktan sonra süresi 2010 Sigortalılık süreniz sona erdi ise bu konuda yapılan düzenleme şöyle arkadaşlarım. Eskiden 3 ay gidebiliyordunuz hastanelere, Yani 3 ay boyunca hastanelerden yararlanabiliyordunuz ssk nız bitse bile. Bu artık değişti arkadaşlarım. Yeni kanuna göre, ssk lı çalıştığınız işten...
 5. Genel Sağlık Sigortasından Yararlanma Şartları

  Genel Sağlık Sigortasından Yararlanma Şartları

  genel sağlık sigortası genel sağlık sigortası şartları genel sağlık sigortasından kimler yararlanabilir Son günlerde sürekli gündemde olan ve daha önce Ocak ayına kadar alınacağı söylenen başvuruların Şubat ayında da devam edeceği açıklanan Genel sağlık Sigortası hakkında sorular sorulmaya devam ediyor melekler :) Biz de sizleri bilgilendirmek adına Genel Sağlık Sigortası şartlarını...

Sayfayı Paylaş