1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  YAŞ bugün toplanıyor

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Yüksek Askeri Şura bugün toplanıyor. Bu seneki Şura çok önemli. Çünkü Genelkurmay başkanı değişecek.
  Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) bugün toplanıyor. General ve albay rütbesindeki 111 subayın terfi ve emekliliklerinin ele alınacağı şûrada, Manastırlı göçmen bir ailenin çocuğu olan Kara Kuvvetleri Komutanı Başbuğ da Genelkurmay Başkanlığı’na getirilecek.

  Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) komuta kademesi, bugün başlayacak Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantısında yeniden şekillenecek. Olağanüstü bir gelişme yaşanmaması durumunda Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, teamüller gereği TSK’nın 26. Genelkurmay Başkanı olacak.
  YAŞ toplantısı 1-4 Ağustos arasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı’ndaki Çakmak Salonu’nda yapılacak. Toplantıda general ve albay rütbesinde toplam 111 subayın terfi ve emeklilikleri ele alınacak.

  Toplantı sonucu 35 general-amiralin terfi etmesi, 45 kurmay albayın general olması ve 40 general-amiralin rütbe bekleme sürelerinin bir yıl uzatılması bekleniyor. Toplantıda, terfilerin yanı sıra irticai faaliyet, disiplinsizlik ve ahlaki durumlar gibi nedenlerle TSK’dan ihraç edilecek personelin dosyaları ele alınacak.

  Genelkurmay Başkanı, Anayasa gereği Bakanlar Kurulu’nun teklifiyle cumhurbaşkanı tarafından atanıyor. Kuvvet komutanları ile Jandarma Genel Komutanı da Genelkurmay Başkanı’nın teklifi, ilgili bakanın inhası, Başbakan’ın ataması ve Cumhurbaşkanı’nın onayı ile göreve başlıyor. Ancak teamüllere göre, bu atamalarda YAŞ’ta ortaya çıkan ana eğilim belirleyici oluyor.

  BÜYÜKANIT VEDA EDİYOR

  Yaş sınırı nedeniyle görev süresi sona erecek Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, 30 Ağustos’tan itibaren emekliye ayrılacak. Manastırlı göçmen bir ailenin çocuğu olarak Afyonkarahisar’da dünyaya gelen Başbuğ da Türkiye Cumhuriyeti’nin 26. Genelkurmay Başkanı olarak bu koltuğa oturacak.
  Yine yaş sınırından görev süresi dolacak 1. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Koçman da Büyükanıt’la birlikte emekli olan ikinci orgeneral olacak.
  Böylece, TSK’nın komuta kademesindeki 14 orgeneralden sadece ikisi emekliye ayrılacak, boşalacak iki orgenerallik için de yedi korgeneral yarışacak.

  Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda bir koramiral, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda üç korgeneral, üst kadro dolu olduğu için uzatma bekleyecek. Beş korgenerallik için de 16 tümgeneral arasından tercih yapılacak.

  1. ORDUYA ORGENERAL SAYGUN

  Başbuğ’dan boşalacak Kara Kuvvetleri Komutanlığı makamına Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner’in getirilmesi bekleniyor.
  Koçman’dan boşalan 1. Ordu Komutanlığı koltuğuna da Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun’un getirilmesi yüksek ihtimal olarak gösteriliyor.

  HAVA, DENİZ'DE DEĞİŞİKLİK YOK

  Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu bir yıl daha görevlerinde kalacak. Donanma Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit ile Harp Akademileri Komutanı Hava Orgeneral Hasan Aksay da görevlerini sürdüren komutanlar olacak.  internethaber.com
   
YAŞ bugün toplanıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Zayıflatırken öldüren ilaçlar toplanıyor

  Zayıflatırken öldüren ilaçlar toplanıyor

  Zayıflatırken öldüren ilaç toplatılıyor Avrupa İlaç Kurumu (AMA), intihara ve depresyona yol açtığı iddia edilen zayıflama ilacı Acomplia’nın satışını durdurdu Sağlık Bakanlığı ise, Avrupa İlaç Kurumu bünyesindeki İnsanlarda Kullanılan Tıbbi Ürünler Konseyi tarafından yararından fazla zararı olduğu bildirilen ilacın Türkiye’de satılmadığını bildirdi. AMA, intihar ve depresyonu...
 2. G-20 zirvesi bugün Washington'da toplanıyor

  G-20 zirvesi bugün Washington'da toplanıyor

  Küresel finansal krizin değerlendirileceği Dünya Finans Zirvesi, bugün Washington'da toplanıyor. Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu, gelişmiş ve gelişmekte olan 20 ülkenin liderleri, krize çözüm yollarını görüşmek üzere bugün Washington'da toplanıyor. Zirve, görevini 20 Ocak'ta Barack Obama'ya devredecek olan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George Bush'un liderlere vereceği akşam yemeği...
 3. Yüksek Askeri Şura (YAŞ) bugün toplanıyor

  Yüksek Askeri Şura (YAŞ) bugün toplanıyor

  Yüksek Askeri Şûra toplantısı Başbakan Erdoğan başkanlığında bugün gerçekleştirilecek. Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’nda yapılacak toplantıda, TSK’nın personel, eğitim, disiplin konuları olmak üzere planlı faaliyetleri değerlendirilecek. Başbakan Erdoğan'ın başkanlık edeceği toplantıya, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kuvvet Komutanları,...
 4. Dikkat! 5 yaş altı bugün aşılanıyor

  Dikkat! 5 yaş altı bugün aşılanıyor

  Domuz gribi hızla yayılıyor. Bakanlık çocuklar için ilk adım aşı uygulamasına başlıyor. İşte aşı vurduracaklara son uyarı; Kronik organ yetmezliği, bağışıklık sistemi ve kan hastalığı bulunanlarla 6 ay ile 5 yaş arası çocukların "domuz gribi"ne karşı aşı uygulaması bugün başlıyor. Bu kapsama giren, aşı yaptırmak isteyenlerin sağlık ocakları veya aile sağlığı merkezlerine...
 5. Bugün 1 yaşındayım =))

  Bugün 1 yaşındayım =))

  Bugün 1 yaşındayım =)) :salıncak: daha tazecik bir meleğim diyemiyicem artık 1 yılı devirdim :D son zamanlarda pek meleklerin arasına karışamasamda bende sonuçta cici bir melişim :D :D Hadi beni ŞımartıN :kucu: :dil::dil:

Sayfayı Paylaş