1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Yaş çay alım fiyatı açıklandı

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Tarım Bakanı Mehdi Eker, yaş çay alım fiyatlarını açıkladı.

  Eker'in açıklamasına göre Çaykur bu sene 73.7 YKr'si fiyat, 11.3 YKr'si de prim olmak üzere çayın kilogramını 85 YKr'den alacak. Bu rakam geçen seneye göre yüzde 16'nın üzerinde bir artışa denk geliyor.
  Bu fiyatların Çaykur için olduğunu belirten Eker, özel sektörü bağlamadığını belirtti.
  2002 yılında çayın kligoramını 32 YKr'den aldıklarını, 2003 yılında ise prim uygulaması başlattıklarını söyleyen Eker, şöyle devam etti: "2003 yılında yüzde 40.6 artış sağladık. 2004'te yüzde 16.6, 2005'te yüzde 11.4, 2006'da yüzde 11.1, 2007'de yüzde 12.3 artış yaptık."
  Şimdiye kadar 70 bin ton çay alındığını kaydeden Eker, birinci sürgünde 250 bin ton alınmasının planlandığını ifade etti.

  “ULUSAL ÇAY KONSEYİ KURULDU”

  Eker, bu çerçevede çıkardıkları Tarım Kanununda yer aldığı gibi, önemli tarımsal ürünlerle ilgili ürün konseyleri kurulduğunu, bunu fındık, narenciye ve zeytinyağı gibi bazı ürünlerde oluşturduklarını hatırlatarak, dün de Ulusal Çay Konseyi'nin kurulduğunu söyledi.
  Ulusal Çay Konseyi'nin hayırlı olmasını dileyen Eker, buradaki amacın, üretici, sanayici, ihracatçı, araştırma kurumları ve meslek odaları gibi kurumları bir aya getirmek olduğunu belirterek, konseyin, ürünün, tarladan raflarda yer alacağı aşamalarda aktif görevler üstleneceğini kaydetti.
  Eker, ÇAYKUR'un daha verimli hizmetler yapmasını temin için hükümet olarak destek verdiklerini ifade ederek, bu çerçevede, 350'ye yakın personelin işçi kadrolarında çalıştırılması sorununu geçen yıl çözerek, bu kişilerin memur kadrosuna geçmesinin sağlandığını söyledi.
  Bu yıl havanın erken ısınması nedeniyle yaş çay kampanyasını bir miktar öne alarak 25 Nisan'da başlattıklarını ve bu güne kadar 70 bin ton alım yapıldığını belirten Eker, birinci sürgünde 250 bin ton alım yapmayı planladıklarını, geçen yıl ise birinci sürgünde 218 bin ton yaş çay alımı yapıldığını kaydetti.


  “FİYATTA, YÜZDE 16,4'LÜK BİR ARTIŞ YAPILDI”

  Sezonun erken başlaması nedeniyle yaş çaya verilecek fiyatı da, geçmiş yıllara göre daha erken açıkladıklarını ifade eden Eker, şunları söyledi:
  “2002 yılında hükümete geldiğimizde çayın fiyatı bugünkü parayla 32 YKr idi. 2003 yılında çiftçilerin desteklenmesi çerçevesinde birçok üründe olduğu gibi çayda da prim uygulaması başlattık ve fiyatı yüzde 40,6 artırdık. Çay fiyatlarında 2004'te yüzde 16,6 , 2005'te yüzde 11,4 , 2006'da 11,1 artış sağlandı. Geçen yıl da 64 YKr taban fiyat, 9 YKr prim olmak üzere 73 YKr fiyat açıklamıştık. 2007 yılındaki artış, bir önceki yıla göre yüzde 12,3'lük bir atışa tekabül ediyordu.
  Bu sene de, gelişmeleri dikkate alıp, yaptığımız maliyet hesabı ve üzerine üretici refahını da koyarak, 73,7 YKr taban fiyat, 11,3 YKr de destekleme primi olmak üzere, çayı toplam 85 YKr'ye alacağız. Böylece geçen yıla göre yüzde 16,4'lük bir artış yapılmış oldu.”

  hurriyet.com


   
Yaş çay alım fiyatı açıklandı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çay demlemenin altın kuralları

  Çay demlemenin altın kuralları

  İşte size çay demlemenin altın kuralları! Taze ve soğuk su kullanın. Daha iyi bir demleme ısısına ulaşmak için demliği ısıtın. Çayın ölçüsüne dikkat edin; fazla çay koymak hem ekonomik değildir hem de çay acı olur. Su kaynadığı anda, suyu demliğe ekleyin. Tüm lezzetin açığa çıkabilmesi için 3-5 dakika demleyin. Eğer çayınızı süt ile içmek istiyorsanız daha iyi karışması için fincana önce...
 2. Altın Palmiye'nin adayları açıklandı

  Altın Palmiye'nin adayları açıklandı

  62. Cannes Film Festivalinde bu yıl 20 film, "Altın Palmiye" ödülü için yarışacak. Paris'te düzenlenen basın toplantısında, 13-24 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek Cannes Film Festivalinin resmi programı kamuoyunun bilgisine sunuldu. Festival, Peter Docter'in yarışma dışı gösterilecek "La-haut" filmiyle açılacak, Jan Kouhehe'nin yine yarışma dışı gösterilecek...
 3. Ipad Mini Fiyatları Açıklandı

  Ipad Mini Fiyatları Açıklandı

  Bu konu ipad mini fiyatı hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, teknolojiyle ilgilenen biriyseniz daha önce sizlerle paylaştığımız Apple'ın yeni oyuncağı ipad mininin çıkış tarihi konumuzu okumuşsunuzdur. Bu sayfamızda ise yepyeni bir haberi sizlerle paylaşıyoruz; ipad mini fiyatları açıklandı... Apple’ın yeni iPad modeli iPad Mini, California Theatre’da düzenlenen etkinlik...
 4. Altın Fiyatları Yine Fırladı!

  Altın Fiyatları Yine Fırladı!

  altın fiyatları altın fiyatları temmuz 2013 Sevgili melekler, bir inen bir çıkan altın fiyatları yine yükselişte. Dün zirveye tırmanarak yılın en iyi gününü yaşayan ancak ardından 1.330 dolara gerileyen altın bugün rekor tazeledi. Yeniden yükselişe geçen altının onsu 1.340 dolar sınırına dayandı. Altındaki bu yükselişi, dolardaki kan kaybı destekliyor. Altında durdurulamaz yükseliş......
 5. Marmaray Bilet Fiyatları Açıklandı!

  Marmaray Bilet Fiyatları Açıklandı!

  marmaray bilet fiyatları, marmaray bileti, marmaray bileti kaç para Sevgili melekler, boğazın altından geçerek İstanbul trafiğini büyük ölçüde rahatlatacak ve zaman kazandıracak olan Marmaray porjesinin bilet fiyatları belli oldu. 29 Ekim'e hizmete girecek olan Marmaray'la ilgili bilgileri Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım açıkladı. Bakan Binali Yıldırım, AA...

Sayfayı Paylaş