1. sevgi10

  sevgi10 Üye Üye

  Kayıt:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  374
  Beğenilen Mesajlar:
  7
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  Balıkesir

  Yaş, eğitim, ekonomik durum gerçeği değiştirmiyor...

  Konu, 'Kadınlar' kısmında sevgi10 tarafından paylaşıldı.

  Türkiye'de şiddet yaş, eğitim, ekonomik durum, doğu ya da batıda yaşamak fark etmeksizin her üç kadından birinin yaşamını derinden etkiliyor.

  Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevil Gürgan, Türkiye'de şiddetin; yaş, eğitim, ekonomik durum, doğu ya da batıda yaşamak fark etmeksizin her üç kadından birinin yaşamını derinden etkilediğini söyledi.

  Türk Tabipleri Birliği (TTB) tarafından düzenlenen 1. Kadın Sağlığı Kongresi, Hacettepe Üniversitesi Kültür Merkezi'nde başladı.

  HÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürgan, kongrenin açılışında yaptığı konuşmada, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kadın-erkek eşitliğine giden yolda alınması gereken çok mesafe olduğunu belirterek, ''Eşitsizliklerin, kadınların kendini gerçekleştirme ve geliştirme çabalarının önünde hala büyük bir engel olarak durduğunu, kadın sağlığının her boyutunu olumsuz etkilediğini, onların şiddete uğramalarına neden olduğunu görmekteyiz'' dedi.

  Türkiye'de şiddetin; yaş, eğitim, ekonomik durum, doğu ya da batıda yaşamak fark etmeksizin her üç kadından birinin yaşamını derinden etkilediğini ifade eden Gürgan, ''Ailede eşleri ya da diğer yakınları olan erkeklerden kaynaklanan şiddet, kadınların benlik saygılarını, özgüvenlerini, günlük yaşam ve sosyal hayat becerilerini yerle bir ediyor'' diye konuştu.

  -''HER YIL KADINA YÖNELİK BİR KONGRE YAPILACAK''-

  TTB Merkez Konseyi Başkanı Gencay Gürsoy ise bundan sonra her yıl kadın sağlığını ve yaşamını ilgilendiren bir kongre düzenlemeyi kararlaştırdıklarını belirterek, bu yıl birincisi gerçekleştirilen kongrede, kadın sağlığına ilişkin çok sayıda yapılmış çalışmaya yer verileceğini, kadının sosyal, ekonomik ve sağlıkla ilgili pek çok alanda yaşadığı sıkıntıların dile getirileceğini, sorunlara bilimsel çalışmalarla yaklaşılacağını söyledi.

  TTB Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu Yürütme Üyesi Dr. Hülya Biriken de Sağlıkta Dönüşüm Programı ile sağlığın ''bir hak olmaktan çıkarıldığını'' öne sürerek, şunları kaydetti:

  ''Kadınların sağlığa ulaşma hakkında oldukça önemli değişikliklere yol açacak bu yeni süreç, şiddete uğrayan kadınlar için de yeni sorunlar ortaya çıkaracaktır.

  Kadına ve sağlığına görünürlük kazandıracak politikaların geliştirilmesi, öncelik ve ihtiyaçların tespitinde kadınların kendi iradesinin kabulü önemlidir.

  Biz biliyoruz ki, eşit, ulaşılabilir, ücretsiz, yaygın sağlık hizmeti kadınları kapsar, sağlıklarını geliştirir.''

  HÜ Kadın Sorunları araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü (HÜKSAM) Prof. Dr. Ayşe Akın ise ''kadınların kendilerine verilen rolleri yerine getirmediklerinde erkekler tarafından şiddet görerek cezalandırıldıkları'' görüşünü savundu. Böyle bir ortamda büyüyen kadınların, kendilerine uygulanan muamele ve şiddeti içselleştirdiklerini ifade eden Akın, ''Hatta, giderek bu uygulamaları 'normal ve olağan' görmektedirler'' dedi.

  22 Mart Cumartesi akşamı sona erecek kongrede, kadın sağlığı konusunda dünyada ve Türkiye'de yapılmış çalışma ve araştırmalar hakkında bilgi verilecek, uzmanlar tarafından konu ile ilgili çeşitli sunumlar yapılacak
   
Yaş, eğitim, ekonomik durum gerçeği değiştirmiyor... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocukların İlk Yaşlarda Eğitimi

  Çocukların İlk Yaşlarda Eğitimi

  Çocuğun ilk yaşlardaki eğitimi ve öğretiminde çocukta normal davranışların gelişmesi için neler yapılmalıdır? Çocuk anne ve babayı taklit etmeye çalışarak büyümektedir. Çocukluğun ilk yıllarında çocuk anne ve babasına adeta aşıktır. Onlar hata yapmaz. Onlar çocuğun gözünde adeta abidedir. Oidipus Kompleks denilen dönem de bu en yüksek seviyesine ulaşmaktadır. Bu ise 3 yaş ve civarında...
 2. Nükhet Duru - Gerçek ve Düş

  Nükhet Duru - Gerçek ve Düş

  Bir eski şarkı duyulmakta uzaktan Son saatleri yaklaşırken günün Bir dost yelkenli seyretmekte ufuktan Birleştiği yerde gerçekle düşün Bir rüzgâr olmuş esiyor Kalbim bu akşam Boğaziçi'nde Bir an gözlerimden silinmeyen O eşsiz güzelliğini Öyle özledim ki bilsen öyle özledim ki Bir akşam daha yaşanmakta bahardan Sessiz sedasız dönmekte dünya Bir sayfa daha eksilmekte hayattan Ben...
 3. ünlülerimizin gerçek yaşları

  ünlülerimizin gerçek yaşları

  oya germen güzellik sırları oya germenin güzellik sırları çiğdem kayalı Ekran ve basın karşısına hep güzel, makyajlı ve fit görüntüleriyle çıkan ünlülerimizin gerçek yaşları ortaya çıktı. Hafta Sonu dergisinin yaptığı araştırmaya göre Hülya Koçyiğit 61, Manolya Onur 56, hülya avşar 45, Nükhet Duru 54, Cem Boyner 51, Ayşegül Aldinç 46 yaşında. seda sayan 46 yaşında. Nebahat Çehre 65 yaşında...
 4. Ünlü Sanatçıların Gerçek Yaşları

  Ünlü Sanatçıların Gerçek Yaşları

  sanatçıların gerçek yaşları sanatçıların yaşları yaşı sanatcilarin yaslari sanatçılar kaç yaşında Bir çok hayran kitlesine sahip ünlüler ve güzellikleriyle baş döndüren ünlüler,hep 25 yada taş çatlasa 30'dan büyük değildir dediğimiz o ünlü kadınların gerçek yaşlarını öğrenince gözlerinize inanamıyacaksınız:D:D Yok artık ya!Diyeceğiniz yaşlarla o taş bebek kadınların gerçek yaşları:)Doğrusunu...
 5. Gerçek kadının yaşı kaç?

  Gerçek kadının yaşı kaç?

  35... Yolun yarısı eder, demiş şair! Her ne kadar yolun neresi ve kaçta kaçı olduğunu tam kestiremezsek de bildiğimiz, deneyimlediğimiz bazı kadınsı gerçekler vardır hayatta! Andy Rooney der ki: “Yaşım ilerledikçe, en çok otuz yaşını aşmış bayanlara değer vermeye başladım!”. İşte bunun sebeplerinden birkaçı: Otuz yaşını geçmiş bir kadın asla sizi gecenin bir yarısı uyandırıp “ne...

Sayfayı Paylaş