gebe
 1. sevgi10

  sevgi10 Üye Üye

  Kayıt:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  385
  Beğenilen Mesajlar:
  7
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  Balıkesir

  Yaş, eğitim, ekonomik durum gerçeği değiştirmiyor...

  Konu, 'Kadınlar' kısmında sevgi10 tarafından paylaşıldı.

  Türkiye'de şiddet yaş, eğitim, ekonomik durum, doğu ya da batıda yaşamak fark etmeksizin her üç kadından birinin yaşamını derinden etkiliyor.

  Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevil Gürgan, Türkiye'de şiddetin; yaş, eğitim, ekonomik durum, doğu ya da batıda yaşamak fark etmeksizin her üç kadından birinin yaşamını derinden etkilediğini söyledi.

  Türk Tabipleri Birliği (TTB) tarafından düzenlenen 1. Kadın Sağlığı Kongresi, Hacettepe Üniversitesi Kültür Merkezi'nde başladı.

  HÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürgan, kongrenin açılışında yaptığı konuşmada, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kadın-erkek eşitliğine giden yolda alınması gereken çok mesafe olduğunu belirterek, ''Eşitsizliklerin, kadınların kendini gerçekleştirme ve geliştirme çabalarının önünde hala büyük bir engel olarak durduğunu, kadın sağlığının her boyutunu olumsuz etkilediğini, onların şiddete uğramalarına neden olduğunu görmekteyiz'' dedi.

  Türkiye'de şiddetin; yaş, eğitim, ekonomik durum, doğu ya da batıda yaşamak fark etmeksizin her üç kadından birinin yaşamını derinden etkilediğini ifade eden Gürgan, ''Ailede eşleri ya da diğer yakınları olan erkeklerden kaynaklanan şiddet, kadınların benlik saygılarını, özgüvenlerini, günlük yaşam ve sosyal hayat becerilerini yerle bir ediyor'' diye konuştu.


  -''HER YIL KADINA YÖNELİK BİR KONGRE YAPILACAK''-
  TTB Merkez Konseyi Başkanı Gencay Gürsoy ise bundan sonra her yıl kadın sağlığını ve yaşamını ilgilendiren bir kongre düzenlemeyi kararlaştırdıklarını belirterek, bu yıl birincisi gerçekleştirilen kongrede, kadın sağlığına ilişkin çok sayıda yapılmış çalışmaya yer verileceğini, kadının sosyal, ekonomik ve sağlıkla ilgili pek çok alanda yaşadığı sıkıntıların dile getirileceğini, sorunlara bilimsel çalışmalarla yaklaşılacağını söyledi.

  TTB Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu Yürütme Üyesi Dr. Hülya Biriken de Sağlıkta Dönüşüm Programı ile sağlığın ''bir hak olmaktan çıkarıldığını'' öne sürerek, şunları kaydetti:

  ''Kadınların sağlığa ulaşma hakkında oldukça önemli değişikliklere yol açacak bu yeni süreç, şiddete uğrayan kadınlar için de yeni sorunlar ortaya çıkaracaktır.

  Kadına ve sağlığına görünürlük kazandıracak politikaların geliştirilmesi, öncelik ve ihtiyaçların tespitinde kadınların kendi iradesinin kabulü önemlidir.

  Biz biliyoruz ki, eşit, ulaşılabilir, ücretsiz, yaygın sağlık hizmeti kadınları kapsar, sağlıklarını geliştirir.''

  HÜ Kadın Sorunları araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü (HÜKSAM) Prof. Dr. Ayşe Akın ise ''kadınların kendilerine verilen rolleri yerine getirmediklerinde erkekler tarafından şiddet görerek cezalandırıldıkları'' görüşünü savundu. Böyle bir ortamda büyüyen kadınların, kendilerine uygulanan muamele ve şiddeti içselleştirdiklerini ifade eden Akın, ''Hatta, giderek bu uygulamaları 'normal ve olağan' görmektedirler'' dedi.

  22 Mart Cumartesi akşamı sona erecek kongrede, kadın sağlığı konusunda dünyada ve Türkiye'de yapılmış çalışma ve araştırmalar hakkında bilgi verilecek, uzmanlar tarafından konu ile ilgili çeşitli sunumlar yapılacak

   
Yaş, eğitim, ekonomik durum gerçeği değiştirmiyor... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocukların İlk Yaşlarda Eğitimi

  Çocukların İlk Yaşlarda Eğitimi

  Çocuğun ilk yaşlardaki eğitimi ve öğretiminde çocukta normal davranışların gelişmesi için neler yapılmalıdır? Çocuk anne ve babayı taklit etmeye çalışarak büyümektedir. Çocukluğun ilk yıllarında çocuk anne ve babasına adeta aşıktır. Onlar hata yapmaz. Onlar çocuğun gözünde adeta abidedir. Oidipus Kompleks denilen dönem de bu en yüksek seviyesine ulaşmaktadır. Bu ise 3 yaş ve civarında...
 2. Ünlülerin gerçek yaşları burada

  Ünlülerin gerçek yaşları burada

  Kadının yaşı sorulmaz ama hayranları da ünlülerin kaç yaşında olduklarını hep merak eder.Nedense kadınlar, özellikle de magazin dünyasının ünlüleri yaşlarını sürekli gizler. Söylemeleri gerektiğinde de hep küçültürler. Estetik ameliyatlar ve güzelleşmeye harcadıkları servet sayesinde olduklarından genç gösteren ünlüler, gerçek yaşlarının ortaya çıkacağından çekindikleri için, belli bir yaştan...
 3. Ünlü Sanatçıların Gerçek Yaşları

  Ünlü Sanatçıların Gerçek Yaşları

  sanatçıların gerçek yaşları sanatçıların yaşları yaşı sanatcilarin yaslari sanatçılar kaç yaşında Bir çok hayran kitlesine sahip ünlüler ve güzellikleriyle baş döndüren ünlüler,hep 25 yada taş çatlasa 30'dan büyük değildir dediğimiz o ünlü kadınların gerçek yaşlarını öğrenince gözlerinize inanamıyacaksınız:D:D Yok artık ya!Diyeceğiniz yaşlarla o taş bebek kadınların gerçek yaşları:)Doğrusunu...
 4. Yaşınızı büyültürseniz Emeklilik durumunuz..

  Yaşınızı büyültürseniz Emeklilik durumunuz..

  Arkadaşlar bazı vatandaşlar erken emekli olabilmek için yaşlarını mahkeme kakarı ile büyültüp erken emekli olmanın yolunu açmak istiyorlar sanırım. Bununda yasa ve kanunda geçerlilik durumları şöyledir. 1999 yılında 4447 sayılı Kanunla emeklilikte kademeli yaş uygulamasının getirilmesi, bişr çok kişinin yaşını büyüterek emeklilik yolunu denemesine neden olmuştur. Hem sosyal güvenlik...
 5. Gerçek kadının yaşı kaç?

  Gerçek kadının yaşı kaç?

  35... Yolun yarısı eder, demiş şair! Her ne kadar yolun neresi ve kaçta kaçı olduğunu tam kestiremezsek de bildiğimiz, deneyimlediğimiz bazı kadınsı gerçekler vardır hayatta! Andy Rooney der ki: “Yaşım ilerledikçe, en çok otuz yaşını aşmış bayanlara değer vermeye başladım!”. İşte bunun sebeplerinden birkaçı: Otuz yaşını geçmiş bir kadın asla sizi gecenin bir yarısı uyandırıp “ne...

Sayfayı Paylaş