1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  yaşamı dengelemenin yolları!!!

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Hayatı Dengele!İş yaşamı sorumlulukları ve stresi de beraberinde getiriyor. Her an yapmak zorunda olduğunuz işler, hazırlanmanız gereken toplantılarla zamanınızın çoğunu iş yerinde geçirmeye başlayabilirsiniz. Tam bu noktada ‘İş yüzünden özel hayatım kalmadı’ cümlesi gelir. Özel hayatın etkilenmesi de aile yaşamının birebir etkilenmesi demek elbette. Aile yaşamımızda her şeyin iyi gitmesi iş yaşamımızı da etkilediği için, iş ve özel yaşam arasındaki bu ince sınırı nasıl çizebiliriz?

  YAŞAMI DENGELEMENİN 10 YOLU

  İş yaşamı sorumlulukları ve stresi de beraberinde getiriyor. Her an yapmak zorunda olduğunuz işler, hazırlanmanız gereken toplantılarla zamanınızın çoğunu iş yerinde geçirmeye başlayabilirsiniz. Tam bu noktada “İş yüzünden özel hayatım kalmadı” cümlesi gelir. Özel hayatın etkilenmesi de aile yaşamının birebir etkilenmesi demek elbette. Aile yaşamımızda her şeyin iyi gitmesi iş yaşamımızı da etkilediği için, iş ve özel yaşam arasındaki bu ince sınırı nasıl çizebiliriz? .

  1. Temponuzu kendiniz belirleyebilmelisiniz: Aile ve iş kavramını ayırmak en iyisi. Birini diğerinden ayırarak düşünmeye başlarsanız, her şeyi daha net görebilirsiniz. İş temponuzu kendiniz belirleyerek ilk doğru adımı atmak mümkün. Yaşamınızdaki öncelikleri sıralayıp, tempoyu da bu şekilde ayarlarsanız yaşam dengesi daha kolay ilerler.


  2. Hayır demek utanılacak bir şey değil: Önemsiz olduğunu düşündüğünüz şeylere hayır diyebilmek gerek. Birçok insan bunu beceremez. Bu şekilde insanları reddettiğini düşünür, rahatsız olur. Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı isimli kitabın da yazarı, yönetici koçu Stephen Covey’in de dediği gibi, önceliklerinizi doğru belirleseniz neye evet neye hayır demeyi de öğrenebilirsiniz. .
  3. Sağlığınıza dikkat: Sağlık gibisi var mı? Eğer sağlığınıza bir şey olursa, kimseye vakit ayıramazsınız. Mesela, yoğun olduğunuz için hazır yiyecekler ve kapalı ortamlar yerine hava alabileceğiniz yerlerde yemek yemeye çalışın. Ya da haftasonları ailenizle bunu yapmaya çalışmak da bir öneri.

  4. Düzenli olarak sağlık kontrolüne gidin: Düzenli aralıklarla sağlık kontrolüne gitmek hem fiziken hem de ruhen iyi hissetmenizi sağlar. Kendinize özen gösterdiğinizin de bir belirtisidir.

  5. İşkolik olmayın: Her ne kadar, tersi gibi davransak da yaşamımızı idame ettirmek için çalışıyoruz öncelikle. Tabi başarma hissi de çok önemli ve insani bir şey ama bunu hırs boyutuna getirmemek, bu arada ekip arkadaşlarınızı da bu yolda harcamamak kaydıyla. Buna göre hareket alanlarınızı belirlemek ve sosyal yaşama da özen göstermek en doğrusu.

  6. Hayatı basite indirgeyin: Her şeyin çok zor ve ulaşılmaz olduğu düşüncesi insanı olumsuz etkiler. Yaşamın içindeki karmaşıklığın içinde bir basitlik yaratın. Aynı anda iki ya da daha çok yerde olmanız gereken durumlarda veya kötü geçeceğine inandığınız görüşmelere giderken, bunun sadece bir görüşme olduğunu ve bir ömür boyu sürmeyeceğini düşünerek gitmek mesela. Bu hem gerginliğinizi de azaltır.

  7. Bu şirket bana uymaz: Belki çok zor olabilir ama kendinize uygun gördüğünüz ve şirket politikasının size ve hayat görüşünüze uygun olduğu yerlere başvurmayı düşünün, oralarda çalışmayı tercih edin deriz. Hayatın temel faktörünün insan olduğunu düşünen şirketler daha çok mutlu olmanızı ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Gerçi kolay değil biliyoruz, en azından en yakın olanı bulabilirsiniz.

  8. Sevdiklerinizle yiyin: Eve geç gelseniz bile en azından haftada birkaç gün ailenizle birlikte yemekten bahsediyoruz. Bu, hem birbirinizi görmeniz, hem de daha iyi hissetmenizi sağlar. Ortak bir saatte buluşmak için çaba harcamaya ne dersiniz?

  9. Ailenizle vakit geçirin: Birlikte yemeğin yeri ayrı. Bu madde de, nitelikli zaman geçirmekle ilgili. Teknolojinin gelişmesi ve her eve girmesiyle birlikte ilişkilerimiz de yeni bir boyut aldı. Artık eskisi gibi aynı odada oturup konuşmaya zaman ayıramıyoruz. Ayrı odalarda kurulan dünyalar ile insanlar aynı evlerde yaşamaya devam ediyor. Evde, birlikte zaman geçirmek için özel zamanlar yaratmakla başlayabilirsiniz.

  10. Yalnız değilsiniz: “İş ve ozel yaşamımda sadece ben denge tutturamıyorum” diyorsanız, yanılıyorsunuz. Sizinle aynı duygular içinde olan çok insan var. Önemli olan yakın bulduklarınızla bunu paylaşıp, yalnız olmadığınızı keşfetmeniz. Bu şekilde çıkış yolunu çok rahat bulabilirsiniz.   
 2. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: yaşamı dengelemenin yolları!!!
  Ellerine sağlık canım, yararlı bilgiler için teşekkürler.
   
yaşamı dengelemenin yolları!!! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yollar...

  Yollar...

  Yollar Varsın biraz da yollar çeksin benim cefamı Artık verin çocuklar, artık verin asamı!. Bir başka kainata, bir başka yurda yol var; Siz örtünün garipler siz örtünün abamı! Yorgun düşüp uzandım altında asumanın; Gölgende buldum ey dal bir anne ihtimamı. Şahane manzaraydı dünya sınırlarında Bir kubbenin rüku’u, bir zirvenin kıyamı. Yükseklerinde ömrün dağlar, sular kovuklar:...
 2. Yapay yaşam yolunda önemli adım

  Yapay yaşam yolunda önemli adım

  ABD’deki Venter Enstitüsü bilim adamları, ilk yapay organizmanın yaratılmasında önemli ilerleme kaydederek, ilk kez bir bakterinin sentetik genomunu (DNA dizilimi) oluşturmayı başardı. Sonuçları Science dergisinde yer alan araştırmaya katılan bilim adamları, bu DNA yapısının daha önce insan tarafından yaratılmadığını ve söz konusu basit bir organizma da olsa, genetik kodun yeniden yazıldığını...
 3. Yapay yaşam yolda

  Yapay yaşam yolda

  ABD'li bilim adamları, 'yapay yaşam' formlarının 5 ila 10 yıl içerisinde yaratılabileceğini öngörüyor. California Üniversitesi'nden Profesör David Deamer, günümüz teknolojisindeki hızlı ilerleme sayesinde 10 yıl içerisinde laboratuar ortamında 'yapay yaşam' yaratılabileceğini söyledi. New Scientist'te yayımlanan makalede, sentetik yaşam formalarının yeni ilaçlar ya da biyo-dizel yakıt...
 4. geçmişte yaşam..

  geçmişte yaşam..

  merhaba kızlar.. şu an çok şükür güzel bir ilişkim var.. fakat ben sürekli geçmiş ilişkilerimde yaptığım hataları,yanlışları ,kavgaları,kırgınlıkları düşünmeden duramıyorum :( onunlu çıkmasam ne güzel olurdu bununla yakınlaşmasam ne güzel olurdu deyip dururken şu anımı kaybediyorumm.. herbirini yolda görmekten korkuyorum özgüvenimi kaybetmeye başladım bu düşünceler yüzünden :s lütfen...

Sayfayı Paylaş