1. Mirmiga

  Mirmiga Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  854
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0

  Yaşamın ikinci yılındaki çocuğunuzun kardeşlik ilişkileri

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

  Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz ben merkezci bir yapıya sahip olduğu için, kız ve/veya erkek kardeşleri onu bir yük olarak görebilirler. Sadece ilginizin ve zamanınızın büyük bir bölümünü kapladığı için değil, onların bölgelerine girdiği ve onlara ait eşyalara el koyduğu için böyle hissedeceklerdir. Eğer abileri ve ablaları onu dışlarlarsa, çocuğunuz buna öfke nöbetleriyle karşılık verebilir. Büyük kardeşler toleranslı ve sıcakkanlı davransalar bile bu dönemde küçük çocuğa karşı zıt hislerin oluşması kaçınılmazdır.
  Eğer büyük kardeşlerin özellerini korumak adına kurallar koyar ve onlarla da geçirecek bir zaman ayarlarsanız, bu evinizde huzur ortamı oluşturmanızda çok yardımcı olacaktır. Ne kadar büyümüş oldukları önemli değildir. Bütün çocuklarınız sizden ilgi ve şefkat beklerler. Bir okul gezintisi için hazırlanıyor, bilimsel bir proje hazırlıyor, okul futbol takımına başvuruyor veya genç arkadaşlarıyla bir yerlerde takılıyor olsalar da onların da küçük çocuğunuz kadar size ihtiyaçları vardır.

  Eğer iki yaşındaki çocuğunuz büyük çocuk ise, rekabet çok daha yoğun olabilir. Normal kıskançlık duyguları, 2 yaş çocuğunun ben merkezci yapısıyla çok daha fazla yoğun yaşanabilir ve o bununla mücadele edebilecek kabiliyete henüz sahip değildir. Özgür olma isteğine rağmen, çok kez bebek olmak isteyecek ve ilginizi göztermeniz için sıranın ona gelmesini bekleyemeyecektir.

  Yeni bebek aileye katılmadan önce çocuğunuzu bu tür durumlara hazırlamanız önemlidir. Çocuğunuz sizde olan farklılıkları hamileliğinizde anlamaya başlayacaktır. Bu nedenle ondan hiçbir şeyi saklamamalısınız. Sorduğunda, yeni bir bebeğin geldiğini söylemeli ancak kesinlikle bunun bir kız kardeş ya da erkek kardeş olduğunu fazla vurgulamamalısınız. Yoksa, çocuğunuz bir bebekten çok bir oyun arkadaşı beklentisi içerisine girer. Doğumdan çok önceleri yeni kardeşin gelişini çok fazla vurgulamamanız gerekir. Çünkü çocuğunuz yakın gelecekteki olaylarla çok daha ilgilidir.
  Yeni bebek gelmeden önce çocuğunuza tuvalet eğitimi vermek size çok mantıklı gelebilir. Ancak bu işi aceleye getirip, tuvaletini kendi kendine yapması için çocuğunuza baskı yapmanıza değmeyecektir. Böyle bir tavır büyük bir ihimalle ters teper ve çocuğunuzun yeni bebeğe içerlemesine, kızgınlık duymasına neden olur. Eğer bebeğin gelişiyle beraber bazı temel değişimler yaşanacaksa, çocuğunuzun odasının değişmesi gibi, bunu bebek gelmeden çok önce yapmalısınız. Bu dönemde çocğunuza ne kadar az baskı uygularsanız herkes için o kadar az korku var demektir.
  Yeni bebeğin eve gelmesiyle beraber, çocuğunuzu yeni bebekle olan tüm aktivitelere dahil edin. Çocuğunuzu yeni doğan bebeğinizle yalnız bırakmak güvenli olmasa da kardeşini beslerken, banyo yaptırırken, giydirirken yardım etmek için onu davet edin. Bebeğinizin uykularını fırsat bilerek, çocuğunuzun siz ve bebek için önemini ona sık sık anlatın.

  Özellikle tek başınıza her iki çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılamanızın mümkün olmadığını anlamak zorundasınız. Eğer kendinizi bunalmış hissederseniz, çocuklardan biriyle ilgilenirken bir süreliğine eşinizin, bir akrabanızın ya da yakın bir arkadaşınızın diğeriyle ilgilenmesini sağlayabilirsiniz. Eğer mümkünse, bu tür vakitlerde büyük çocuğunuzla dışarıya çıkmaya çalışın. Onu parka ya da hayvanat bahçesine götürebilirsiniz. Eğer çocuklar zaman zaman birbirlerinden bağımsız şekilde sizinle başbaşa kalırlarsa her ikisi de daha az rekabetçi ve daha huzurlu olacaktır.

  Kaynak: "American Academy of Pediatrics"
   
Yaşamın ikinci yılındaki çocuğunuzun kardeşlik ilişkileri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. çocuğunuzun kardeşlik ilişkileri

  çocuğunuzun kardeşlik ilişkileri

  Yaşamın ikinci yılındaki çocuğunuzun kardeşlik ilişkileri Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz ben merkezci bir yapıya sahip olduğu için, kız ve/veya erkek kardeşleri onu bir yük olarak görebilirler. Sadece ilginizin ve zamanınızın büyük bir bölümünü kapladığı için değil, onların bölgelerine girdiği ve onlara ait eşyalara el koyduğu için böyle hissedeceklerdir. Eğer abileri ve ablaları onu...
 2. ikinci çocuk isteyenkler buraya

  ikinci çocuk isteyenkler buraya

  ikinci çocuk için uygun zaman dogum kontrol hapini birakinca yasmini bıraktıktan sonra kızlar merhaba ikinci çocuk için çalışmalara başlayan varmı çalışmalara başladınızmı şahsen ben 2 aydır başlamış durumdayım ama olmadı bir tane kızım var 2 yaşında umarım fazla ara açılmadan ikinciside gelir ikinci çocuk isteyen herkesi buraya bekliyorum beraber paylaşalım nedersiniz?:):):):):):):):):):):):)
 3. İkinci Çocuk daha isyankar

  İkinci Çocuk daha isyankar

  Child Development dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, genelde ilk doğan çocuk daha uyumlu ve boyun eğen bir mizaca, ikinci çocuk daha bağımsız bir kişiliğe sahip oluyor. Yeni araştırmanın, "kuşaklar boyunca ebeveynlerin bu yoldaki gözlemlerine" ve doğum sırasının, "çocuğun kişiliğinin oluşumunda önemli bir rolünün bulunduğu düşüncesine" yeni kanıtlar sağladığı...
 4. Gebeliğin ikinci üç aylık döneminde ilişki tehlikelimidir?

  Gebeliğin ikinci üç aylık döneminde ilişki tehlikelimidir?

  hamilelikte birliktelik zararlımıdır,hamileliğin ilk üç ayında ilişki zararlımıdır,hamilelikte ilişki düşüğe neden olurmu,hamilelikte birliktelik hakkında bilgiler Gebeliğin fiziksel, duygusal ve finansal stres faktörleri duygusal ve cinsel yakınlaşmayı olumsuz etkileyebilmektedir. Gebelik ve doğum sonrasında seksüel tavır ve davranışlar; cinselliğe verilen değer sistemleri, dini...
 5. ikinci ilişkiden sonra kan gelmesi

  ikinci ilişkiden sonra kan gelmesi

  merhaba arkadaşlar benim sizlere bir sorum olacak lütfen bu konuda beni hakir görmeyin hemen hemen herkesin başında olan hatta başına gelen birşey yaşadım. Bu konuyla ilgili bir sorum olacak sizlere. Soru Şu dün nişanlımla ilişkiye girdim ilişki sırasında kan geldi ertesi gün akşamına tuvalete gittigimde 1 2 damla kan geldi bunun sebebi ne olabir. Bir rahatsızlık olabilr mi bana bilgi verir...

Sayfayı Paylaş