Yatak seçmenin püf noktaları

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Yatak seçmenin püf noktaları
iyi yatak, nasıl seçilir, nasıl anlaşılır, püf noktaları hakkında detaylı bilgiler

380014dca5e55232a5.jpgGünümüzün büyük bir kısmını yatakta geçiriyoruz. Bu yüzden yatağımızın konforu çok önemli. İyi bir şiltenin vücudumuzu tüm noktalardan hafifçe desteklemesi ve omurgamızı dik bir pozisyonda sabit tutması gerekiyor. Yatak seçiminde yüksek fiyat her zaman iyi bir yatağın göstergesi olmayabiliyor.

Yatağın kalitesini ve sizin isteklerinize uygun olup olmadığını anlamak için birçok yöntem var. Evim dergisi bu ayki sayısında yatak seçerken dikkat etmeniz gerekenlere yer verdi.
Yatak seçiminde öncelikle divan mı yoksa yatak kasası mı almak istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Divan tarzı yataklar genellikle şiltesiyle ve iç çekmecesiyle birlikte satılıyor. Yatak kasaları normal veya yaylı çıtalarla ya da kanepelerdeki gibi yaylı tabanıyla satışa sunuluyor. Birçok çıtalı kasa yaylar çıtalar arasındaki boşluklardan dolayı deforme olabileceği için yaylı şiltelere uygun olmuyor. Yatak kasaları farklı çeşitlerinden dolayı daha popüler olsa da kanepeler karyola başlıkları ve deri süet ve döşemelik kumaşın farklı kullanımlarıyla da tercih ediliyor.
Şilte alırken dikkat edilmesi gereken noktalar var. Açık halkalı ya da açık yaylı şilteler daha uygun fiyatla satılıyor. Boşluklu yaylar ise daha yüksek fiyatlı olmasına rağmen daha konforlu oluyor. Her ikisinde de yay ile dış yüzey arasında yün pamuk gibi dolgu malzemesi bulunuyor. Köpük ve lateks şilteler toz tutmadığı için toza karşı alerjisi olanların tercih edebileceği dolgu maddeleri. "Memory" köpükleri vücudunuzun hatlarına göre şekil alıyor ve vücudunuzu destekliyor fakat daha pahalı. Şilteler yumuşak normal veya sabit desteklerle kullanılabiliyor. Hangisi tercih edeceğiniz ağırlığınıza bağlı olarak değişiyor.
Almadan önce beğendiğiniz yatağı denemekte fayda var. Tecrübeli bir satıcıya ihtiyaçlarınızı aktardıktan sonra üç taneden fazla olmamak kaydıyla ve her birinde en az beş dakika uzanarak yatakları denemelisiniz. Çiftler her zaman yatakları birlikte denemeli. Sırtüstü yatarak elinizi arkanıza hafif bir şekilde koyun ve kafanızı çevirmeye çalışın. Eğer çok rahat oynatabiliyorsanız yatak çok sert demektir. Eğer kafanızı oynatmakta çok zorlanıyorsanız o zaman da yatak fazla yumuşak demektir. Ama kafanızı hafif bir zorlamayla oynatabiliyorsanız yatak tam size göre demektir.

Unutmayın
Kaliteli köpük ipek yün ve kaz tüyü gibi şilte dolgu maddeleri ucuz köpük ve yünden daha uzun süre dayanır.
En sağlam kasalar dayanıklı ahşapla yapıştırılmış ve vidalanmış doğramalardan yapılır.
Dolguları iç yaylara bağlı olan şilteler şekillerini daha uzun süre korur.
Şiltenin içinde daha çok yay olması daha çok destek sağlaması demektir. Yay yoğunluğu metrekareye göre hesaplanır.
Esnek çıtalı bir kasa seçin. Çıtalar arasında beş santimetreden daha fazla boşluk olmaması azami şilte desteğini sağlar.
 
Üst