YayLa Oyunu

• Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Forum Okuru
YayLa Oyunu
yayla oyunları yayla oyun oyun yaylasi yaylası oyunlar Çeyrek asır önceleri Çapakçur (1945 yılına kadar Bingöl Merkez ilçesinin adı) ve N'zımiye (Tunceli) taraflarında bilhassa gün görerek düğün ve bayramlarda pek tutulmuş olan, kadın erkek birlikte yürütülen bu türkülü oyunun hala sevildiğinde şüphe yoktur. Kadınlar bir tarafa, erkekler bir tarafa, erkekler bir tarafa dizi olup dururlar. Beş adım mesafede karşı karşıya bulunmaktadırlar. Her iki taraf, sağa ve sola tartımlı eğilişler yapa yapa türküsüne şöyle girerler:
Döne döne değirmenin tunç imiş

Yana yana kara bağrım incimiş (incinmiş)
Sözlerinde "Bingöl yaylasında yar yar uy" ve "Güzelim çevresi Hindî'dir. Hindi " gibi mısralar geçmekte olup üç bendi (kıtası, bölümü) vardır.

Oyuna devam edilirken, sonundaki usulsüz parlando kısmı orada bulunanlardan güzel sesli biri tarafından adeta yaylanın engin yüceliğini canlandırmak istercesine bir coşa geliş ağzıyla tek başına söylenir. Bu kısım sona erince, sözsüz olan bölümü davul zurna çalmaya koyulur. Havanın tartımı dairesinde fırdolayı bir yürüyüş yapılır. Sonra, yine karşılıklı durularak eskisi gibi ilk başlangıç bölümü tekrarlanır. 10 / 8 lik tartıma geçildiğinde oyun hızını artırır ve gayet çevik bir surette yalnız erkeklerce oynanır. Bu sırada kadınlar, oldukları yerde dizi halinde durup el çırparlar. Erkekler, onların çevresinde adeta yaylanın sınırını çizer gibi dönerler. Türküsünün ilk kısmı şöyledir:

Döne döne değirmenin tunç imiş

Yana yana kara bağrım incimiş Ergen kıza yalvarması güç imiş
Tatlı tatlı konuşalım sevdiğim

Bingöl yaylasında (yar yar uy)
Buluşalım sevdiğim (yar sevdiğim uy!)

Adet dönemini erkene çekmek yada ertelemek mümkünmü ? hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
dom meyvesi yada Mekke meyvesi dom meyvesi yada Mekke meyvesi
Merhaba arkadaşlar ben yeni katıldım buraya bana Mekkeden dom yada Mekke meyvesi olarak bilinen sert bir meyve geldi çocuk için kullanmam lazım bu meyveyi çocuk için nasıl kullanmam gerektiğini bilen var mı
Soru-Cevap 0
Cinsiyet tahminiii nub teorisine göre yada başka teoriye göre nedir Cinsiyet tahminiii nub teorisine göre yada başka teoriye göre nedir
Selam kızlar gerek nub teorisine göre gerek ise çin takvimi olabilir ne şekilde olursa olsun ben bebeğimin cinsiyetini merak ediyorum. Henüz küçük görünmüyor da siz bişey diyebilir misiniz size göre bebeğimin cinsiyeti ne kızlar ...
Soru-Cevap 2
31 yada 32 haftalık doğum yapan var mı? 31 yada 32 haftalık doğum yapan var mı?
merhabalar ben ikiz bebeklerime hamileyim. rahim ağzı kısalmasından erken doğum riskim vardı. ayrıca erkek bebeğimde gelişim geriliği var . doktor 2 hafta bekleyip doğurtcam dedi. şuan 30 hafta 1 günlüğüz. 31 yada 32 haftada doğum yapan var...
Bebek Bekleyen Anneler Forumu 4
Evlatlık yada koruyucu annelik yapmak istiyorum Evlatlık yada koruyucu annelik yapmak istiyorum
hamie olup cocugunu atmayı düşünen yada evladı olup bakamayan bayanlar ben Allahrızası için hiçbir maddiyat beklemden evladınıza bakarım.ister evlatlık verin iter koruyucu aile annesi olemedeyim.kendi evlatlarım var hamd olsun.ama sokaga...
Bilmedikleriniz 4
Adet dönemini erkene çekmek yada ertelemek mümkünmü ? Adet dönemini erkene çekmek yada ertelemek mümkünmü ?
Her kadın ayın belli dönemlerin de düzenli olarak adet olmaktadır. Düzenli adet gören kadınlar , son mens tarihlerini mutlaka bir yere kaydetmelidir. Bu uygulama hem beklenen adet tarihinizi belirlemenize, hem ovülasyon günlerinizi...
Doğum Kontrolü & Aile Planlaması 2