1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Yaz Aylarının Derdi: İsilik

  Konu, 'Bebek & Çocuk Hastalıkları' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  bebeklerde isilik tedavisi isilik nasıl olur görüntüleri görüntüsü bebeklerde görüntüleri Sıcak havalar hepimizi etkiliyor. En çok da bebekleri. En sık görülen sorunlardan biri de isilik. Basit ve önemsiz görünse de hem bebekleri hem de anneleri etkiliyor. International Etiler Polikliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. Vildan Şengör isilik oluşmaması için alınması gereken önlemleri anlatıyor.

  İsilik Nedir?
  Dr. Vildan Şengör: İsilik (miliaria) özellikle yaz döneminde sıcağın ve aşırı nemin etkisiyle özellikle vücudun kıvrım bölgelerinde görülen kızarıklık ve kabarcıklarla karakterize döküntülerdir.

  İsilik neden oluşur?
  Dr. Vildan Şengör: Ter bezlerinin salgılarının deriye boşaldığı yerlerde tıkaçların oluşmasından ve ter salgısının deri altında kalmasından oluşur.


  Bebeklerde daha sık görülmesinin sebepleri nelerdir? Dr. Vildan Şengör: Bebeklerin deri yapısının inceliğinden ve hassasiyetinden kaynaklanan yapısal bir meyil söz konusudur. Bunun üzerine sık yıkanmama, terli kalma, kalın giydirme gibi durumlar eklenirse lezyonlar çok daha kolay meydana gelir.

  Önlem alınmazsa tehlikeli bir durum oluşturur mu?

  Dr. Vildan Şengör: Kızarıklıkların üzerinde bir süre sonra kaşıntı ve iğnelenme hissi başlar. Bebek, eğer bu alanları kaşırsa enfeksiyon ve kabuklanmalar ortaya çıkabilir.

  Aileler tarafından alınması gereken tedbirler nelerdir?
  Dr. Vildan Şengör: Bebeğe mutlaka her gün duş aldırılması, ince ve teri çekecek kıyafetler giydirilmesi, buna rağmen şikayetlerde gerileme olmazsa hemen doktora görülmesi gerekir.

  Nasıl tanı konur?
  Dr. Vildan Şengör: Tanısı, hekim muayenesi ile koyulur. Ayrıca bir laboratuar testine gerek yoktur.

  Nasıl bir tedavi izlenir?
  Dr. Vildan Şengör: Lezyonların yaygınlığına ve şikayetlerin şiddetine göre serinletici losyonlar, gereğinden antihistaminikli şurup ve kremler kullanılabilir. Tedavinin hekim kontrolünde başlatılması doğru olacaktır.   
Yaz Aylarının Derdi: İsilik konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yaz derdi istenmeyen tüyler

  Yaz derdi istenmeyen tüyler

  Tüylerden kurtulmanın pek çok yolu var. Peki en ideali hangisi? İşte önemli ipuçları... Şüphesiz ki ideal yöntem, cilt tipinize, cildinizin hassasiyetine, sabrınıza ve bütçenize en uygun olanı. İşte, artıları ve eksileriyle en sık kullanılan yöntemler, seçim sizin! Temizlenmesi gereken bölgeler Kaşlar: Kaşlar yüzün genel görünümünde son derece etkilidir; bakışlara yumuşaklık veya sertlik...
 2. Cildiniz yaz aylarının izlerini taşımasın

  Cildiniz yaz aylarının izlerini taşımasın

  Sıcak yaz günlerinin bitmesiyle birlikte ciltte yazdan kalma lekeler de kendini göstermeye başlar.Bu lekelerden kurtulmak için sizlere bir kaç öneri.Buyrunuz. Anadolu Sağlık Merkezi (ASM) Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Coşkun Acay yaz mevsiminin ardından cilt bakımında dikkat edilmesi gerekenleri anlattı. Cilt temizliği Doktorunuzun önerdiği cildinize uygun bir ürünle gece yatmadan...
 3. Yaz aylarında dudak bakımı

  Yaz aylarında dudak bakımı

  dudak sürme oyunu dudakdanöpüşmeoyunları dudak bakımı oyunu Yaz aylarında dudak bakımı ve güzelliği için neler yapabilirsiniz konusunda sizlere gerekli olan tüyoları ve bilgileri sunuyorum Renkler, parlaklık, ipuçları, hileler ve bu sıcak havalarda dudaklarınızın çekiciliğini artırmak için yapmanız gerekenler. Güneşin renkleri Kış boyunca dudaklarınızda kullandığınız renkelr, sizi yazın...
 4. Yaz Ayları İçin Bluzlar

  Yaz Ayları İçin Bluzlar

  Yazın sıcagından bunaldığınızda bakın sizleri bu güzel bluzlar karsılayacak hanımlar.Günlük kullanım için de ideal olan bu bluzlar tamda biz hanımlara göre. ee biraz şık modeller tabi tarzına göre uyuyorsa çok şık olabilirsin melek!
 5. Yaz aylarında gözlere dikkat

  Yaz aylarında gözlere dikkat

  göz mikrop kapınca ne yapılır göz,göz sağlığı,göz sağlığı için,göz sağlığı için ne yapmalı,göz sağlığımızı neler bozar Yaz aylarında gözlerimizi nasıl korumamız gerektiği hakkında Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ferda Çiftçi şu bilgileri verdi… İyi camlar görme kalitesini artırır "Yaz aylarında kuvvetlenen güneş ışınlardan gözümüzü korumamız gerekir. Herhangi bir gözlüğün...

Sayfayı Paylaş