1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Yaz kitapları

  Konu, 'Kitap Kurdu' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Belki ne zamandır Nobel alan bir romanı ya da siyasi bir araştırmayı okumak istiyordunuz. İşte yaz tatili için ayrılan kitaplarla buluşma vakti geldi. Türkiye'nin önde gelen isimleri de bu yaz okuyacakları kitapları anlattı.


  Elif Şafak (Yazar)
  "Bu yaz okumayı düşündüğüm kitapların başında Nilüfer Kuyaş'ın Yeni Baştan adlı eseri var. Bu romanın hem tarihe, yani 27 Mayıs dönemine yönelik sorgulaması hem de insan ilişkilerine, aşka bakışını merak ediyorum. Bence Kuyaş, çok zor bir dönemi ve meseleyi ele almış. Elimin altında okunmayı bekleyen bir başka kitap da Yekta Kopan'ın Can Yayınları'ndan çıkan Karbon Kopyası. Yekta Kopan hem üslup de hem içerik bakımından edebiyatımızda sınırları, kalıpları zorlayan ve risk alarak yazabilen, okuru da pasif olmamaya, anlamı beraber yaratmaya davet eden, önemli ve özgüveni olan bir yazar bence... Bu yaz Haruki Murakamin'in kitaplarına yoğunlaşıyorum; Japon romanlarında bulduğum kasvet, yalnızlık ve arıza halleri şu anda bulunduğum ruh haline çok uygun geldiğinden belki de, bol bol Japon edebiyatı okuyorum."

  Ayça Şen (Radyocu)
  "Yaz kitabı, kış kitabı gibi bir ayrım yapmam. Kitap okumak benim için planlı bir şey de değil zaten. Son zamanlarda Behrengi'nin iki kitabını okudum: Bir Şeftali Bin Şeftali ve Küçük Kara Balık. Perihan Mağden'in son kitabı Biz kimden kaçıyorduk Anne?'yi okudum. Jung'un İnsan ve Sembolleri kitabını okumaya devam ediyorum. Bir de bu aralar elimde Victor Pauchet'nin Nikbin Olunuz adlı kitabı var."

  Ertuğrul Sağlam (BJK Teknik Direktörü)
  "Kişisel gelişim üzerine kitaplar okumayı seviyorum. Bu yaz Norman Vincent Peale'in Başarırım Dersen Başarırsın ve Pascal Baniface'in Futbol ve Küreselleşme adlı kitaplarını okumayı düşünüyorum."

  Dolunay Soysert (Oyuncu)
  "Bu yaz feministlerin ve özgürlükçülerin hayranlık duydukları Emma Goldman'ın otobiyografisi Dans Edemeyeceksem Bu Benim Devrimim Değildir'i kesinlikle okuyacağım. Bir de Canan Tan'ın yazdığı Piraye kitabı var. Neden bu kitaba merak sardığımı anlamak güç olmasa gerek..."

  Pelin Batu (Oyuncu)
  "Birçok kitabı aynı anda okumayı tercih ediyorum. Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar'ı birkaç aydır başucumda duruyor. Önümüzdeki günlerde kesin okuyacağım. Walter Pater'ın The Renaissance'ı (Rönesans) da okuyacağım kitaplardan. İlham veren bir kitap. Alain de Button'un kitaplarını çok beğeniyorum. Architecture of Happiness (Mutluluğun Mimarisi) adlı, mimarların hayatını anlatan kitaplarını okumayı düşünüyorum. Şu aralar mimariye takılmış durumdayım. "

  Sinan Tuzcu (Oyuncu)
  "Benim önümüzdeki aylarda okumayı planladığım kitapların başında Abdülbaki Gökpınarlı'nın Mevlana, Hayatı ve Felsefesi geliyor. Ayrıca İlber Ortaylı'nın Son İmparatorluk Osmanlı kitabını da okuma listeme aldım."

  Buket Uzuner (Yazar)
  "Zeynep Avcı'nın, tam yaz ayları için sıcacık öykülerden oluşan Suskun Güneş'ini okuyacağım. Hasan Ali Toptaş'ın Gölgesizler'ini de yeniden okuyacağım. Okumayı düşündüğüm bir diğer kitap Doğuş Grubu Yayınları'ndan çıkan Gelecek 50 Yıl. Gelecek vizyonu kazandırması açısından umut veren bir kitap."

  Ahu Türkpençe (Oyuncu)
  "Hikâyelerden oluşan kitapları seviyorum. Ferhat Uludere'nin Sayıklamalar ve Ceyda Aşar'ın Kadınlar Tuvaleti adlı kitabını okumayı planlıyorum."

  Ceyda Düvenci (Oyuncu)
  "Bertolt Brecht'ten Günlükler 1, Cesare Pavese'den Yaşama Uğraşı, Ayfer Tunç'tan Ömür Diyorlar Buna, Yekta Kopan'dan Karbon Kopya ve Murat Gülsoy'dan İstanbul'da Bir Merhamet Haftası."

  Doğan Duru (Red Grubunun Solisti)
  "Bu yaz askere gideceğim. Orada bol bol kitap okuma fırsatı bulacağım sanırım. Listemde Harry Potter serisinin temmuz ayında çıkacak yeni kitabı var. Yaşıma rağmen Harry Potter kitaplarını çok seviyorum. Karakterleri ve kurguyu akıllıca buluyorum. Daha önce başladığım, ama filmleri çıkınca bitiremediğim Yüzüklerin Efendisi'ni de askerde okuyacağım. Gilles Deleuze'un Perikles ve Verdi - François Châtelet'in Felsefesi ve Kien Nguyen'in Tanrı'nın Unuttuğu Topraklar da listemdeki diğer kitaplar."

  Elif Dürüst (İşkadını)
  "Bu yaz, Bülent Somay'ın Bir Şeyler Eksik, Perihan Mağden'in Biz kimden kaçıyorduk Anne?, Yavuz Erten'in Psikanalizden Dinamik Psikoterapilere ve Elif Şafak'ın Mahrem adlı kitaplarını okumayı düşünüyorum."

  Mehmet Tez (Rolling Stone Dergisi Y. Yönetmeni)
  "Bu yaz okumayı düşündüğüm iki kitap var. Birincisi, Münir Tireli'nin Türkiye'de Grup Müziği: 1980'ler. Bu kitapta 80'li yıllarda genel olarak Batı tarzı müzik dinleyip icra eden gruplar ve o dünyadan, şimdi tabii çok komik gelen anekdotlar var. "Nereden nereye..." görmek için... İkinci kitap ise Everett True imzalı Nirvana: The True Story. Everett True, Nirvana'yı keşfeden müzik gazetecisi ve Kurt Cobain'in de yakın dostu. Bu kitap, şu ana kadar Nirvana üzerine yazılan en önemli ve gerçekleri en fazla yansıtan kitap olarak anılıyor. Bir iki ay önce yayınlandı. 'Son büyük grup'un hikâyesinden detayları merak edenlere ve tabii İngilizce bilenlere... Türkçe'de henüz yok."

  Rüştü Reçber (Futbolcu)
  "Genelde tarih ve macera kitaplarını severim. Ve yazar takıntım vardır, sevdiğim yazarın bütün serisini okumaya çalışırım. Bu yaz okumayı düşündüğüm kitaplar arasında Wilbur Smith'in Güneşin Zaferi, Gordon Thomas'ın 13. Havari - Mecdelli Meryem'in Yaşamöyküsü ve Christian Jack'in Işık Taşı ve Ramses serileri var."

   
Yaz kitapları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kenan Doğulu - Kitabını Yazdım Senin

  Kenan Doğulu - Kitabını Yazdım Senin

  AŞk Kokuyor Evİm Havada SÖnmÜŞ Mum Kokusu Var Sen Kokuyor Tenİm KÖmÜr SaÇlarin YakilmiŞ YataĞima Ben Sana Nasil Ah Ederİm DelİrmİŞ Bunlar Anlamiyorlar Ben Sana Nasil Of Çekerİm AŞk BahÇem Beyaz KelebeĞİm Kİtabini Yazdim Senİn Sİlemezler Senİ Benden Canim GÜnahini Çaldim Senİn ÖldÜrseler Yİne Vermem Kanim
 2. AMANDA BROOKS Fahişeliğin kitabını yazdı

  AMANDA BROOKS Fahişeliğin kitabını yazdı

  amanda brooks E Oha diyeceğim ama kimse kusura bakmasın. Yani buda oldu arkadaşlarım Emekli Eski Hayat kadını Amanda brooks fahişelikten para kazanma sanatını kitap haline getirmiş :) Haberimize geçiyoruz. 29 YAŞINDAKİ EMEKLİ HAYAT KADINI AMANDA BROOKS, BU YOLDAN PARA KAZANMAK İSTEYENLERE REHBER OLACAK BİR KİTAP YAZDI. Kendi deneyimlerine dayanarak geliştirdiği kitabın hayat kadınları...
 3. Angel Dayı Kitabını Kim Yazdı ?

  Angel Dayı Kitabını Kim Yazdı ?

  angel dayı kitabı angel dayı kitabı yazarı angel dayı kim yazdı Kitap okumaktan hoşlanan hoşlanmayan, ya da Angel Dayı kitabının adı ilginç gelip te yazarını merak eden meleklerimiz ve sayın misafirlerimiz için kitabın yazarını paylaşmak istiyoruz :) Angel Dayı kitabının yazarı, Panait Istrati'dir. Yazar bu kitapta hayata sımsıkıya bağlı iki dev adamın korkunç sonlarını anlatıyor. Kitap...
 4. Germinal Kitabını Kim Yazdı ?

  Germinal Kitabını Kim Yazdı ?

  Germinal Kitabının Yazarı Germinal Kitabının Yazarı Kim Araştıran ve merak eden, ya da bir toplulukta adını duyup öğrenmek isteyen meleklerimiz ve sayın misafirlerimiz için Germinal adlı kitabının yazarını paylaşmak istiyoruz :) Germinal Kitabının Yazarı Emile Zola dır. Germinal, genellikle Emile Zola'nın en iyi eseri ve Fransız edebiyatının en iyi romanlarından biri olarak...
 5. Ağır Roman Kitabını Kim Yazmış ?

  Ağır Roman Kitabını Kim Yazmış ?

  Ağır Roman Kitabını Kim Yazdı Ağır Roman Kitabını Yazan Kim Sevgili melekler, yeni yayın döneminde dizi versiyonu ile ekranlara gelecek olan Ağır Roman dizisi yazar Metin Kaçan'ın aynı adlı romanından uyarlanmış. Bu sayfamızda Ağır Roman kitabını kim yazdı merak eden meleklerimiz ve sayın misafirlerimiz için yazarla ilgili bilgiler veriyoruz.. Ağır Roman Kitabını: Metin Kaçan...

Sayfayı Paylaş