gebe
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  13.022
  Beğenilen Mesajlar:
  108
  Ödül Puanları:
  0

  Yelken

  Konu, 'Spor' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Yelken, rüzgâr gücünden yararlanarak geniş yüzey oluşturacak biçimde yan yana dikilen ve teknenin direğine uygun biçimde takılarak onu hareket ettiren kumaş veya şeritlerin tümü.
  Rüzgâr prensibi

  Bernoulli'nin prensibine göre rüzgâr açısının yelkenin yüzeyindeki yüküne bağlı olarak, yelkenin bir tarafında diğerinden daha fazla hava basıncı oluşur. Bu basınç farkı kaldırma gücü yaratarak yelkeni düşük basıncın olduğu tarafa iter. Omurga (veya borda merkezi) yelken üzerindeki bu yanal gücü yelkenlinin yana yatarak ileri doğru hareketine dönüştürür.


  Bernoulli denklemi kullanılarak bulunan basınç farkı, tekneye aktarılan itkinin bir kısmını oluşturmaktadır. Asıl itki, momentumun korunumu sayesinde oluşur. Rüzgâr hareket halindeki hava moleküllerinden oluşmaktadır. Bu moleküller sahip oldukları hız ve kütle sayesinde belli bir momentum ile yelkene çarparlar. Yelkenin önünden giren rüzgâr, arka tarafından çıkarken momentumunun bir kısmını tekneye yelken vasıtasıyla iletir ve hızı yavaşlar. Tekne kendi ağırlığı oranında kazandığı bu momentumu harekete çevirir. Bu hareketin yan bileşenleri salma ile dengelenir, ileri yönlü bileşeni ise teknenin hız kazanmasıyla dengelenir.


  mrüzgar·Vrüz_giren=mtekne·Vtekne+mrüzgar·Vrüz_çıkan

  Yelkenli tekne tarihi

  Yelkenli tekne MÖ 2400'lerde Mısırlılar tarafından icat edilmiştir. İlk yelkenin malzemesi papirüstür. Mısırlıların ardından, Polinezyalılar kanolarında rüzgâr teknolojisini kullanmışlardır. Yelkenli tekneler daha sonra Roma, Yunan, Çin, İspanyol, Portekiz, Fransız ve İngilizler tarafından benimsenmiştir.  İlk yat yarışları 1660 yılında İngiltere'de organize edilmiş, yarış o zamanın York Dükü ve 2. Charles'ın sahip oldukları yelkenli tekneler arasında geçmiştir. 1749 yılında Galler prensi tarafından ilk yelken trofisi (trophy) düzenlenmiştir. İlk kez 1851 yılında yapılan Hundred Guineas Kupası yarışlarını ABD takımı birincilikle bitirmiştir. Bu kupanın ismi daha sonra America's Cup (Amerika Kupası) olarak değiştirilmiştir.  20. yüzyılda ünlü araştırmacılar ve gezginler (örneğin Slocum, Chichester, Moitessier ve Tabarly) yelken sporunun popülerliğini artırdılar. Bugün yelken hem hobi hem de spor olarak pek çok kişi tarafından benimsenmektedir. Yelken sporu 1896 yılında Olimpiyatlardaki yerini almıştır. Yelken yarışları ve uluslararası müsabakalar Uluslararası Yelken Federasyonu tarafından düzenlenmektedir. Türkiye'de yelkenin özerk örgütü Türkiye Yelken Federasyonu'dur (TYF) ve merkezi İngiltere'de bulunan ISAF'a (İnternational Sailing Asosation Federation) bağlı olarak çalışır.

  Seyir şekilleri

  [​IMG]

  Çeşme, İzmir'de bir yelkenci.


  • Orsa
  • Dar Apaz
  • Apaz
  • Geniş Apaz
  • Pupa
  Yelken Yarışları

  Yelken yarışları üç ayrı kategoride toplanmaktadır.1 – Regatta olimpik yarışları2 – Okyanus yarışları3 – Maç (ya da kafa kafaya yarış) Yarışma kuralları tüm yelkenli tekne kategorilerinde aynı şekilde uygulanır. Yarışmalara erkekler ve kadınlar (özel yarışlar dışında) katılabilirler.
  Yarışmaların olimpik seyri üçgen şeklindedir ve seyir denize atılan şamandıralar ile belirlenir. Yarışmanın yönü rüzgârın estiği yöne göre belirlenir. Yarışma mesafesi yarışılan yelkenli tekne kategorisine göre değişir.

   
 2. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  13.022
  Beğenilen Mesajlar:
  108
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Yelken

  Olimpik yarışlarda 9 ayrı yelkenli tekne kategorisi vardır


  Soling

  Olimpiyatlara bugüne kadar katılmış olan en geniş yelkenli teknedir. 1972 senesinden beri olimpiyatlarda kullanılmaktadır.
  Uzunluğu: 8.2 mAna yelken alanı: 13.6 m²Flok alanı: 8.1 m²Tayfa sayısı: 3 erkek, 3 kadın veya karışıkDümenci ağırlığı: 75 – 100 kgFlokçu ağırlığı: 85 – 110 kg

  Star
  Olimpiyatlarda 1932 senesinden beri kullanılmaktadır.
  Uzunluğu: 6.92 mAna yelken alanı: 22.35 m²Flok alanı: 6.5 m²Tayfa sayısı: 2 erkek, 2 kadın veya karışıkDümenci ağırlığı: 75 – 100 kgFlokçu ağırlığı: 95 – 135 kg

  Tornado
  Bu tekne katamaran sınıfında olup, olimpiyat sınıfları arasındakı en hızlı yelkenli teknedir. Olimpiyatlarda 1976 senesinden beri kullanılmaktadır.
  Uzunluğu: 6.09 mAna yelken alanı: 16.87 m²Flok alanı: 5.2 m²Tayfa sayısı: 2 erkek, 2 kadın veya karışıkDümenci ağırlığı: 60 – 70 kgFlokçu ağırlığı: 60 – 70 kg

  49er
  İlk kez 2000 senesinde olimpiyatlarda kullanılması dolayisıyla, olimpiyatlara en son kabul edilen yelkenli tekne olarak bilinmektedir.
  Uzunluğu: 8.2 mAna yelken alanı: 13.6 m²Flok alanı: 8.1 m²Tayfa sayısı: 3 erkek, 3 kadın veya karışıkDümenci agirligi: 75 – 100 kgFlokçu agirligi: 85 – 110 kg

  Finn
  Olimpiyatlarda 1952 senesinden beri kullanılmaktadır.
  Uzunluğu: 4.5 mYelken alanı: 10 m²Tayfa sayısı: 1 erkekDümenci ağırlığı: 70 – 100 kg

  Laser
  Dünyada en çok kullanılan olimpik yelkenli tekne olup, 1996 senesinden beri olimpiyatlarda kullanılmaktadır.
  Uzunluğu: 4.23 mYelken alanı: 7.06 m²Tayfa sayısı: 1 erkekDümenci ağırlığı: 70 – 90 kg

  Mistral
  Olimpiyatlarda 1984 senesinden beri kullanılmaktadır.
  Uzunluğu: 3.7 mYelken alanı: 7.4 m²Tayfa sayısı: 1 erkek veya 1 kadınDümenci ağırlığı: 50 – 70 kg

  Europe
  Diğer kategorilere göre daha geniş gövdesi olan bu yelkenli tekne kadınlar için özel tasarlanmıştır. Olimpiyatlarda 1992 senesinden beri kullanılmaktadır.
  Uzunluğu: 3.35 mYelken alanı: 7 m²Tayfa sayısı: 1 kadınDümenci ağırlığı: 45 – 63 kg

  470
  Bu yelkenli teknenin adı uzunluğundan (4.7 m) gelmektedir. İlk kez 1988 senesinde olimpiyatlarda kadınlar dalında kullanılmıştır.
  Uzunluğu: 4.7 mAna yelken alanı: 9.88 m²Flok alanı: 3.76 m²Tayfa sayısı: 2 erkek veya 2 kadınDümenci ağırlığı: 50 – 70 kgFlokçu ağırlığı: 50 – 70 kg

  Olimpik yarışlardan çıkarılmış yelkenli tekne kategorileri:
  • Dragon
  • Europa
  • mistral
  Yelken kısımları

  1 Direk
  2 Gırcala
  3 Matafiyon
  4 Açavela Gönderi
  5 Alt Yaka
  6 Ön Yaka
  7 Üst Yaka
  8 Arka Yaka
  9 Bağlantı Köşesi
  10 Mandar Köşesi
  11 Pik Köşesi
  12 Iskota Köşesi
  13 Dikiş
  14 Çıta Cebi
  15 Çıta
  16 ISAF Kodu
  17 Sicil Numarası
  18 Bumba Çekeri
  19 Koç Boynuzu ya da Kıstırmaç
  20 Bumba
  21 Bumba Ayı

  wikipedia.org
   
Yelken konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kavak Yellerİ

  Kavak Yellerİ

  ARKADAŞLAR SON ZAMANLARDA KAVAK YELLERİ FİLMİ ÇOK KONUŞULUO SİZ NE DERSİNİZ FİLM GÜZEL BİR FİLMMİ EN SEVDİĞİNİZ KİŞİ KİM FİLMİN EN GÜZEL KIZI KİM BÜTÜN BU SORULARLA İLGİLİ YANIT VE YORUMLARINIZI BEKLİYORUM :confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:
 2. Kavak yelleri

  Kavak yelleri

  ‘Kavak Yelleri’ başında kavak yelleri esen, içinde kasırgalar oluşan, kanında tatlı zehir dolaşan, büyümek için sabırsızlanan dört gencin hikayesini anlatıyor. Yazları cıvıl cıvıl, kışları ise ıssız bir Ege kasabasında yaşayan Deniz, Aslı, Efe ve Mine herkese kendi hikayesinden bir şeyleri hatırlatacak. Mutlu ve güvenli ailesinden kopup kendi yolunu bulmaya, büyümeye çalışan Deniz;...
 3. Leman Sam - Kavak Yelleri

  Leman Sam - Kavak Yelleri

  Biz dalın üzümüyüz aslında Birimiz şişede şarap Birimiz kadehte şampanya İkimiz ömür boyu çakır keyif Başımızda kavak yelleri esiyormuş, essin Adam sen de kayfimiz yerinde La, la, la Biz bir dağın bulutuyuz aslında İçimiz buselik Dışımız hüzünler içinde İkimiz ömür boyu birlikte Biz bir günün gecesiyiz aslında Özümüz gökteki yıldızlar Sözümüz sevmeler üstüne Hepimiz ömür boyu sevdalı...
 4. kavak yelleri resim arşivi

  kavak yelleri resim arşivi

  kavak yelleri minenin kıyafetleri kavak yelleri aslının kıyafetleri minenin yellerindeki aslının gerçek adı
 5. Kavak yelleri' yeniden esiyor

  Kavak yelleri' yeniden esiyor

  kavak yelleri ne zaman başlıyor kavak yelleri ne zaman başlayacak KANAL D'NİN SEVİLEN DİZİSİ “KAVAK YELLERİ'NİN YENİ SEZON İLK BÖLÜMÜ İLE CUMARTESİ GÜNÜ KARŞIMIZDAYDI.. Yeni yayın dönemi öncesi konuştuğumuz başrol oyuncuları Aslı Enver, İbrahim Kendirci ve Pelin Karahan, yaşanacak gelişmelere dair ilginç ipuçları verdi. İBRAHİM KENDİRCİ (DENİZ): DENİZ, MİNE’YE SIĞINACAK Ekranda...

Sayfayı Paylaş