Etiketler:
 1. ARWEN

  ARWEN Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  10 Ocak 2008
  Mesajlar:
  240
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Deniz Ülkesi

  Yemek Alışkanlıkları

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında ARWEN tarafından paylaşıldı.

  yemek alışkanlıkları dünya çocukları yemekleri dünya çocuklarının yemekleri çocuklarının giyimleri yediği yemekler Yemek zamanı tüm aileniz için zevkli olmalıdır…

  [​IMG]Israrı sofranıza getirmeyin. Zorla yedirmeye çalışmak çocukta kendi yaşamını kontrol isteğini daha fazla uyarır ve iştah yerine inatlaşma kuvveti sağlarsınız. Sonuçta yemek yense bile bu isyanın tepkisiyle iştahsızlığa eklenir. Uzun dönemli yatırım şeklinde bakılırsa; "yemek" düşüncesi "kontrol ve inat" gibi olumsuz kavramların bir arada hatırlanmasına sebep olur.

  Çocuğunuza siz yedirmeyi değil, kendi yemesini cesaretlendirmeniz yemeğin olumlu bir kavram haline gelmesine yardımcı olur.

  Örneğin çocuğunuz çorba içmemeye inatlaşıyorlarsa, sağlıklı bir başka seçenek verilmesi ve kendisinin yemesine izlemeci olmak ve çorba içmekten genel anlamda soğutmamak önemlidir. Bir parça peynir, bir kase yoğurt, bir dilim meyve ya da çiğ yenilebilecek cinsten bir sebze küçük parçalar halinde kesilerek alternatif olarak sunulmalı, çorba sonra tekrar denemeye hazır beklemeli.

  Bırakın saçsın, döksün. El becerilerinin az olduğu dönemde tek yolu pratik yaparak öğrenmesi. Biran önce temiz yemesi için bu ilk döküm saçıma razı olmak gerekir. Siz mama iskemlesinin altına bir yaygı, çocuğunuzun önüne bir önlük takıp, kollarını sıvamasına alıştırmak gibi önlemler almasına yönlendirip kontrolü çocuğunuza bırakın.
  Unutmayın ki çocukların gelişimleri yaş ve çağlarıyla ilgili olduğundan tutumları her zaman ayni şekilde olmaz. İştahlarının kıt olduğu dönemlerde ısrarla üzerine gitmektense sık yemek imkanı sunun ve az miktarlarda ve besin değeri çok olan gıdaları secin. Günlük vitamin almasına özen gösterebilirsiniz.

  YEMEK konusunun başka konularla (TV, ‘kuş uçtu gemi geçti v.s’ gibi oyunlar, ve aldatmacalarla ) değil kendi basına kavram halinde kazanılmasının yasam boyu sağlıklı yemenin temellerini atmak için çok önemli. Çocuğunuza ömür boyu sürebilecek bu alışkanlığı siz kazandıracaksınız. Örneğin televizyon karsısında ne cins ve ne miktar yediğini düşünmeksizin ağza konulan yemekler ileride oburluğa ve aşırı şişmanlığa temel hazırlama tehlikesi taşır.

  [​IMG]Çocuğunuzun aklında yemek olayını tüm kapsamıyla zevkli ve düzenli bir olgu olarak girişini örneğin sofra kurulmasına katılımını istemekle destekleyebilirsiniz. Yaşına ve çağına uygun becerileri seçerek ve görev tayin ederek yardım edebilir. En azından kendi plastik kaşık çatal, tabağını koyabilir masaya. Çocuklar da ayni yetişkinler gibi kişiliğine önem ve katılımına izin vermekle olumlu davranışa yaklaşırlar. Büyümekte olan çocuğunuz artık sizin uzantınız değil kendi varlığı olmanın kutlandığı ispatlarını gördükçe uyumluluğu artar. Kasığın ucunda sizin eliniz olmazsa yemeğe yaklaşımı da doğal olur.
  Ailecek ayni saatlerde sofraya oturabiliyorsanız ve müdahele etmeksizin sizinle yemesine göz ucuyla gözlemci olursanız çok faydasını görürsünüz.

  Yine yaşının ve çağının dikkat süreleri göz önüne alınarak uzun sureli masada oturması gibi beklentilerinizi zaman yeniden sorgulamalı, Gelişim hızına orantılı şekilde de ayarlamalısınız.

  Böylece yemek saatlerinizi hem çocuğunuza hem de tüm ailenize ” zevkle bir arada olmak” fırsatına döndürmeniz kolaylaşacaktır.
   
Yemek Alışkanlıkları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. alışkanlık

  alışkanlık

  alışkanlık hikayeleri Gitgide alışıyorum sana.... Hiçbir alışkanlık bu kadar güzel olamaz... Ellerin ellerimden uzaksa nasıl güçsüzüm bilemezsin... Yanımda olduğun zamanlar; sigara dumanı gibi ciğerlerime doluyor, alkol gibi damarlarıma yayılıyorsun... Durmadan başım dönüyor verdiğin hazdan... Alışkanlıklar daima korkutur beni... Düşün ki ben yaşamaya bile alışkın değilim... Kendimi kendime...
 2. Alışmak / alışkanlık

  Alışmak / alışkanlık

  Bir şeye alışmak, kişinin kendi tercih ve durumunu öne çıkarmasına, farklı düşünce ve yaklaşımlara itibar etmemeye, Bir ortama alışmak insanlarla iyi geçime ve bulunduğu yerde uzun süre kalmaya; Kendinde bir şeyin alışkanlık halini aldığını görmek gaflette faydasız işlere delalet eder.
 3. Atatürk'ün Beslenme Alışkanlığı (Yediği Ve Sevdiği Yemekler)

  Atatürk'ün Beslenme Alışkanlığı (Yediği Ve Sevdiği Yemekler)

  atatürkün hoşlandığı şeyler atatürk ne marka sigara içerdi atatürkün sevdiği yemeklerin isimleri atatürk ün hoşlandığı şeyler ün sigara markası Prof. Dr. Mahmut Tezcan ( Türkiye ) Atatürk'ün siyasal yönleri şimdiye değin yeterince incelenmiştir. O'nun getirdiği Cumhuriyet rejimi, demokrasi anlayışı, devlet yapısı ve siyasal düşünceleri ele alınmış ve literatürde yer almıştır. Bir devlet adamı...
 4. Alışkanlıklar Üzerine...

  Alışkanlıklar Üzerine...

  zararlı alışkanlıklar ve bunların insan hayatı üzerindeki etkileri alışkanlıklar ile ilgili kompozisyon alışkanlık ile ilgili kompozisyon alışkanlıklarımız alışkanlık kompozisyonlar Hayatımızda kuşkusuz hepimizin şikayet ettiği olay kendimizin veya çevremizidekilerin alışkanlıklarıdır. Tabi ki bütün alışkanlıklar değil bazıları :D:D Herkes bu durumdan şikayet eder ama sadece ettiği...
 5. Yemek Alışkanlığınız Kişiliğiniz Hakkında İpucu Veriyor

  Yemek Alışkanlığınız Kişiliğiniz Hakkında İpucu Veriyor

  Kızlar yapılan araştırmaya göre yemek alışkanlığınız kişiliğimiz ele veriyormuş...Örneğin kırmızı et sevenler sosyal kişilerken peynir sevenler resmi kimselermiş ilginç değilmi :tik: * Patates kızartması sevenler: Başarılıdırlar. Hem iş, hem de özel hayatlarında ödüllendirilmeyi severler. Patates kızartması ve kraker sevenlerle iyi anlaşırlar. * Kraker sevenler: Her zaman dalgın ve...

Sayfayı Paylaş